Środki zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy zostały wycofane przez UE. Problem dla producentów rzepaku

Redakcja

Insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy mogą być w handlu do 1 kwietnia 2020 r. Ostateczny termin stosowania tych środków upływa 16 kwietnia 2020 r.

rodki za 

Aktualnie do ochrony rzepaku ozimego zarejestrowanych jest 27 insektycydów, które zawierają chloropiryfos. Natomiast chloropiryfos metylowy zarejestrowany jest w 2 insektycydach, które służą do zwalczania chowaczy łodygowych i słodyszka rzepakowego. Szkodniki te w Polsce zwalcza się w pierwszych dniach kwietnia, po przekroczeniu progu szkodliwości.

 

W uprawie rzepaku jarego chloropiryfos posiada 2 rejestracje, a chloropiryfos jest w jednym insektycydzie. Te insektycydy nie mogą być już stosowane w rzepaku jarym, co wynika z terminu siewu i wschodów roślin oraz zagrożenia przez szkodniki.

 

Insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy w związku z decyzją UE będzie można stosować w rzepaku ozimym tylko do 16 kwietnia. - Po tym terminie insektycydy zawierające chloropiryfos i chloropiryfos metylowy będą musiały być utylizowane przez wyspecjalizowane i koncesjonowane firmy, co będzie generowało duże koszty – informuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz