13 maja tego roku sąd USA przyznał ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania parze, która twierdzi, że popularny herbicyd firmy Bayer spowodował u nich rozwój nowotworu. To już trzeci z rzędu werdykt przeciwko firmie w sporze dotyczącym herbicydu zawierającego glifosat. Stosujący ten środek rolnicy i ogrodnicy, u których zdiagnozowano nowotwory wzywani są do przyłączenia się do pozwu zbiorowego przeciwko firmie.
Połączenie gigantów agrochemicznych
Bayer to niemiecki gigant farmaceutyczno-agrochemiczny, znany z produkcji wielu popularnych leków, jak również środków agrochemicznych, takich jak np. Virkon S polecany powszechnie w walce z ASF. Zatrudnia około 100 tys. ludzi, a jego roczne obroty w 2018 roku wynosiły około 41 mld euro. W czerwcu zeszłego roku Bayer wykupił za ponad 60 mld euro amerykański koncern Monsanto, specjalizujący się w m.in. produkcji nasion GMO, odpornych na silne pestycydy i herbicydy. W efekcie połączenia Bayer stał się największą na globie firmą zajmującą się nasionami i pestycydami.
Jednym z produktów przynoszących największe zyski firmie Monsanto jest środek chwastobójczy Roundup. Składnikiem aktywnym preparatu jest glifosat, działający poprzez hamowanie specyficznego enzymu wymaganego do wzrostu rośliny. Modyfikowane genetycznie nasiona również stworzone przez firmę Monsanto zapewniają brak efektu preparatu na docelowe uprawy i niszczenie wyłącznie niechcianych chwastów. Tym samym zyski przynosi sprzedaż nasion GMO i równocześnie zaprojektowanego przez koncern preparatu chemicznego.
Najpopularniejszy na świecie i... rakotwórczy?
Do 2001 roku chwastobójczy Roundup był najczęściej używanym herbicydem na polach w Ameryce, z szacunkowym zużyciem 39-40 milionów kilogramów rocznie. W 2007 roku liczba ta osiągnęła 84 milionów kilogramów rocznie i dzisiaj Roundup pozostaje najczęściej stosowanym herbicydem w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
Badania naukowe wykazały związek przyczynowy pomiędzy pestycydem stworzonym przez Monsanto a zwiększonym ryzykiem rozwinięcia różnych form nowotworów. Coraz więcej dowodów pokazuje, że glifosat jest powiązany z szeregiem poważnych schorzeń.
W 1985 r. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) sklasyfikowała glifosat jako substancję chemiczną grupy C, stwierdzając, że glifosat może być rakotwórczy dla ludzi. Ustalenie to oparto na wczesnych badaniach na zwierzętach. Myszy narażone na działanie glifosatu wykazały zwiększoną częstość występowania nowotworów.
Jednak w 1991 r., po intensywnych staraniach Monsanto, EPA ponownie oceniła dane dotyczące zwierząt i ponownie sklasyfikowała glifosat jako substancję chemiczną grupy E, wskazując, że nie ma dowodów na to, że herbicydy glifosatowe, takie jak Roundup, powodują raka u ludzi.
Ta ponowna klasyfikacja nastąpiła na krótko przed wprowadzeniem na rynek przez Monsanto nasion GMO Roundup Ready (modyfikowanych nasion odpornych na działanie herbicydu) i przygotowała grunt pod produkt o wartości 6 miliardów dolarów rocznie.
Tysiące pozwów dla Bayer
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała glifosat i zawierający go środek Roundup za prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi. Tym samym stwierdziła, że rolnicy, pracownicy gospodarstw i ogrodnicy, którzy stosują Roundup lub inne produkty zawierające glifosat, są narażeni na ryzyko rozwoju chłoniaka i innych form nowotworów. Amerykanie, u których zdiagnozowano nowotwór z powodu narażenia na Roundup masowo pozywają obecnie firmę Bayer.
13 maja tego roku kalifornijski sąd przyznał ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania parze, która twierdziła, że herbicyd firmy Bayer spowodował u nich rozwój nowotworu.
Był to trzeci z rzędu werdykt przeciwko firmie w sporze dotyczącym herbicydu, który Bayer nabył w ramach zakupu Monsanto. Sąd orzekł, że Roundup został wadliwie zaprojektowany, a firma nie ostrzegła o potencjalnym działaniu rakotwórczym herbicydu. Niemiecki gigant stoi obecnie przed ponad 13 400 podobnymi procesami sądowymi.
Bayer oświadczył, że jest rozczarowany werdyktem i będzie się od niego odwoływał. Rzecznik nazwał decyzję sądu „przesadną i nieuzasadnioną”. Koncern twierdzi, że dziesięciolecia badań przeprowadzonych przez firmę i niezależnych naukowców wykazały, że glifosat i Roundup są zupełnie bezpieczne dla ludzi.
Zafałszowania w badaniach herbicydu
Jednak amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) przy dwóch różnych okazjach ustaliła, że laboratoria zatrudnione do przeprowadzenia badań nad środkiem Roundup popełniły oszustwo.
Na początku lat 70. Monsanto zatrudniło laboratoria firmy Industrial Bio-Test (IBT) do badania poziomów toksyczności Roundup. IBT przeprowadził 30 osobnych testów na herbicydzie Roundup, w tym 9 z 15 oryginalnych badań przeprowadzonych w celu zarejestrowania glifosatu w EPA. Kiedy Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) 6 lat później przeprowadziła kontrolę laboratoriów IBT, odkryła rozbieżności między surowymi danymi z badań a danymi zgłoszonymi oficjalnie jako możliwe skutki toksykologiczne glifosatu.
Doprowadziło to do kontroli wszystkich danych laboratoriów IBT. Wykazano, że liczne badania toksykologiczne glifosatu są niewiarygodne. Jeden z recenzentów EPA skomentował, że w laboratoriach dokonywano „rutynowego fałszowania danych”. Bezpośrednim wynikiem tego audytu w 1983 r. było skazanie za oszustwo trzech osób z kierownictwa w IBT.
W 1991 roku Monsanto zatrudniło również laboratoria firmy Craven Laboratories do przeprowadzenia różnych badań dotyczących pestycydów i herbicydów, w tym badań środka Roundup. Jeszcze tego samego roku właściciel Craven Laboratories i trzej jego pracownicy zostali oskarżeni o nieuczciwe praktyki laboratoryjne.
w reklamach „bezpieczniejszy niż sól kuchenna”
W 1996 r. Prokurator generalny w Nowym Jorku złożył pozew przeciwko Monsanto za fałszywe reklamowanie morderczego środka jako „bezpieczniejszego niż sól kuchenna” i „praktycznie nietoksycznego” dla ssaków, ptaków i ryb. W pozwie dotyczącym Roundup oskarżono Monsanto o fałszywe wmawianie rolnikom, że ich produkt jest nietoksyczny.
Ten proces Roundup doprowadził do porozumienia między Monsanto a prokuratorem generalnym w Nowym Jorku, w którym Monsanto zgodził się zaprzestać fałszywej reklamy herbicydu Roundup jako bezpiecznego w stanie Nowy Jork. Niestety porozumienie w sprawie Roundup było ograniczone do Nowego Jorku, a Monsanto nadal fałszywie promował Roundup jako nietoksyczny w innych stanach.
Różne badania wykazały, że glifosat może powodować uszkodzenie DNA w komórkach, co jest prekursorem rozwoju procesów nowotworowych. Ponadto badania wykazały, że ekspozycja na glifosat może wywoływać stres oksydacyjny, który jest zaangażowany w rozwój wielu chorób, w tym nowotworów, autyzmu i choroby Parkinsona.
Manipulacja mediami
W dochodzeniu przeciwko firmie Monasanto i jej podejrzanemu herbicydowi odkryto, że koncern przez wiele lat prowadził centrum monitorowania i dyskredytowania dziennikarzy i aktywistów nagłaśniających zagrożenie związane ze stosowaniem środka. Firma atakowała również reportera, który napisał krytyczną książkę o firmie. Uważnie śledziła również piosenkarza Neila Younga piszącego o problemie w mediach społecznościowych i napisała wewnętrzną notatkę na temat jego działalności.
Z dokumentów firmy wynika, że przyjęła ona wielopłaszczyznową strategię ukierunkowaną na Careya Gillama, dziennikarza badającego herbicyd i jego potencjalne powiązania z nowotworami. Monsanto monitorowało także organizację non-profit zajmującą się badaniami żywności za pośrednictwem „centrum wywiadu”. Taki termin używany jest przez FBI i inne organy ścigania do działań ukierunkowanych na inwigilację i terroryzm.
Z dokumentów głównie z lat 2015–2017, które zostały ujawnione w ramach toczącej się bitwy sądowej w sprawie zagrożeń dla zdrowia wynikających ze stosowania herbicydu Roundup wynika m.in., że Monsanto zaplanowało serię działań mających zdyskredytować dziennikarzy, zapłaciło Google za manipulowanie wynikami wyszukiwań oraz zastraszało krytyków i naukowców interesujących się tematem.
Bayer nadal twierdzi, że glifosat jest bezpieczny.
Źródła:
The Guardian
Reuters
Business Insider
Baum Hedlund Law

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Bill Gates jest największym posiadaczem ziemi upra
Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, jest właścic
Meksyk wycofuje kukurydzę GMO i zakazuje stosowani
Rząd meksykański nie chce już w swoim kraju upraw kukurydzy
Francja nie uporała się z wycofaniem glifosatu
Prezydent Emmanuel Macron przyznał ostatnio, że wycofanie gl
Najskuteczniejsze środki na ASF. Nowe badania pols
W niedawno przeprowadzonym eksperymencie naukowcy z Puław sp
Smithfield Foods traci miliony
Firma Smithfield Foods musiała pogodzić się z ogromnymi stra
Bayer chce zająć się rolnictwem wertykalnym
Bayer AG oraz Temasek, globalna firma inwestycyjna z siedzib
Zakaz stosowania glifosatu w Austrii jest niezgodn
Całkowity zakaz stosowania glifosatu opracowany pr
Bayer wypłaci ponad 10 mld euro za pozwy dotyczące
Grupa Bayer opublikowała dziś dane finsnaowe za drugi kwarta
Ministerstwo wydało komunikat o glifosacie: Substa
- Aktualnie substancja glifosat podlega ponownej ocenie. Jeż
Glifosat w próbkach moczu dzieci
W Jeleniej Górze zainicjowano akcję badania dzieci na obecno
Za dużo glifosatu w kaszy jaglanej? Towar wycofany
Sieć hurtowni Selgros poinformowała swoich klientów o koniec
Bayer płaci 10 mld dolarów aby zakończyć spory o R
Bayer ma zapłacić 10,9 miliarda dolarów amerykańskich, aby r
USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa
Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde
ASF: najlepsze metody czyszczenia i dezynfekcji
Naukowcy w najnowszej publikacji przedstawiają najskutecznie
Glifosat w unijnym rolnictwie jeszcze przez 2,5 ro
Jakiekolwiek potencjalne ograniczenie stosowania glifosatu w
Monsanto wydało kilkanaście milionów euro na lobbi
Producent pestycydów, Monsanto, zapłacił znacznie więcej za
USA: Nawet 10 mln świń zostanie poddanych ubojowi
W USA koronawirus (Covid-19) spowodował znaczne zmniejszenie
Czy w oleju rzepakowym jest obecny glifosat?
Wiele osób zastanawia się czy w oleju rzepakowym jest obecny
Bayer: Produkcja i dostawy wiosennych herbicydów z
W ostatnim czasie dużo słyszy się o brakach w dostępności ni
W moczu świń z fermy przemysłowej stwierdzono potę
Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospoli
Jeszcze w tym roku Niemcy wprowadzą zakaz stosowan
Niemcy są bliscy wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu dl
Rolnik zachorował. Ma wysoki poziom glifosatu w or
- Mam wysoki poziom glifosatu w organizmie. Nie pochodzi on
Związek zawodowy chce wprowadzenia zakazu stosowan
- W związku z ujawnieniem faktu strucia Polaków substancją r
Bayer rozważa zaprzestanie sprzedaży glifosatu pry
Bayer rozważa wstrzymanie sprzedaży środków zawierających gl
Polacy struci glifosatem? Związek rolniczy pisze d
- Działając w imieniu Związku Zawodowego Rolników Rzeczyposp
Płacą rolnikom za wycofanie glifosatu. Premie nawe
Luksemburg jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który
Francja: Rząd ustępuje ideologii i pozostawia wiel
Francuski rząd wprowadził przepisy dotyczące odległości stos
Skuteczne tylko 2 z 4 polecanych na ASF środków
W jednym z najnowszych badań zespół naukowców z Państwowego
Kasza z Janowa Lubelskiego jednak bezpieczna. Bada
Kolejne badania wykazały, że kasza z Janowa Lubelskiego, któ
Gryka z glifosatem przyjeżdża ze wschodu
- Polska słynie w Europie z gryki, uprawia się ją od dekad.
Pozew zbiorowy w Kanadzie przeciwko producentom Ro
Kanadyjscy prawnicy wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko p
Kasza z glifosatem. Nawet siedmiokrotne przekrocze
Fundacja Konsumentów we współpracy z Programem FoodRentgen p
Tajlandia zamierza wprowadzić zakaz stosowania gli
Tajlandia zamierza dołączyć do swojego południowo-wschodnieg
Burmistrz małego miasteczka we Francji wydał dekre
Daniel Cueff, burmistrz Langouët w Ille-et-Vilaine, stanie p
Szczepionka na ASF: przełomowe odkrycie firmy z US
Firma Phibro Animal Health Corporation z USA ogłosiła, że wk
Austria zakazuje stosowania glifosatu
Austriacka niższa izba parlamentu uchwaliła wczoraj ustawę z
Pierwszy pozew przeciwko Bayer Monsanto w Australi
Po raz pierwszy w Australii użytkownik Roundup chorujący na
Amerykańscy rolnicy w tarapatach
Największe amerykańskie stowarzyszenie rolników AFBF wezwało
ASF – porównujemy środki dezynfekcyjne. Które są n
Wirus ASF jest jednym z bardziej wytrzymałych na warunki śro
Sposób na pozbycie się chwastów bez używania chemi
Amerykanie testują automatyczne odchwaszczanie na plantacjac
Rolnicy z Francji obawiają się konsekwencji wprowa
Francuscy rolnicy obawiają się znacznych wzrostów kosztów pr
Drugi niekorzystny wyrok dla producenta Roundup'u
Przysięgli sądu federalnego w San Francisco w Kalifornii uzn
W Stanach Zjednoczonych rośnie obawa przed ASF. Uj
Amerykańscy agenci graniczni przejęli ok. 454 tony wieprzowi
Na UW odkryto herbicydy o zwiększonej efektywności
Biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli innowacyjne po
Rekordowe pogłowie trzody chlewnej w USA
W Stanach Zjednoczonych było więcej świń na przełomie roku n
Owce w winnicach – korzyści ekonomiczne i ekologic
Jaki wpływ mogą mieć owce na uprawę winorośli i czy wiążą si
Czesi ograniczają stosowanie glifosatu w uprawie z
Nowe przepisy dotyczące stosowania substancji czynnej glifos
Pilne! Polska wieprzowina wraca na amerykański ryn
- Szybka reakcja i mocne argumenty sprawiły, że polska wiepr
Świńska głowa w bagażu, czyli jak Stany Zjednoczon
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) szkoli psy
Herbicydy w zbożach ozimych 2018. Wybrane receptur
Zdecydowana większość zbóż ozimych została już wysiana. Na s
Miliony zwierząt ofiarami huraganu Florence
Huragan Florence, który we wrześniu tego roku spustoszył ter
Spadek cen mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonyc
Jedną z najważniejszych cech światowego rynku drobiu w ostat
Ogromne odszkodowanie dla chorego rolnika stosując
Spółka Monsanto, należąca do niemieckiego koncernu farmaceut
Silny wzrost eksportu produktów mleczarskich ze St
Stany Zjednoczone są trzecim największym eksporterem produkt
Kilkaset pozwów przeciwko Monsanto
W USA ma miejsce lawina pozwów przeciwko firmie Monsanto, na
Ceny glifosatu i dikwatu do desykacji upraw, które
Tegoroczna, ekstremalnie sucha aura sprawiła, że na większoś
Bayer przejął Monsanto
W miniony czwartek Bayer z powodzeniem zakończył transakcję
KIPDiP: możliwym efektem wojny celnej między USA a
Od kilkunastu dni pojawiają się nieoficjalne informacje, że
Wzrost podaży tuczników USA w 2018 r.
Jak informuje KZP-PTCH na podstawie raportu Rabobnk, rekordo
Zawirowania na rynku soi
4 kwietnia br., w odpowiedzi na działania administracji Stan
Chiny wprowadziły cła na produkty importowane z US
W marcu amerykanie nałozyli cła na stal i aluminim z Chin. N
Czy Chiny podniosą opłaty celne na amerykańską wie
Prezdent Stanów Zjednoczonych podpisał w czwartek memorandum
W stanie Iowa (USA) nakaz sprzedaży jaj klatkowych
W amerykańskim stanie Iowa Parlament Stanu przyjął ustawę na
Copa i Cogeca ubolewają nad eskalacją sporu handlo
Copa i Cogeca dały wczoraj wyraz poważnym obawom związanym z
Spotkanie z Prezesem PARB
Sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się dziś z prezese
Amerykańskie mięso drobiowe wraca do Indii?
Amerykańscy urzędnicy naciskają na władze indyjskie, aby zli
Chiny znoszą cła na amerykańskie pisklęta
Jak poinformowało chińskie ministerstwo handlu, pisklęta bia
USA: Rekordowe pogłowie trzody chlewnej
Wg danych amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA) na dz
Nauka kształtuje przyszłość rolnictwa - Bayer ufun
5 grudnia w Światowym Dniu Gleby w Warszawie odbyła się kofe