kojs

kojs

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 200,75 (-0,12%), kukurydza CZE24: 190,50 (- 0,52%), rzepak MAJ24: 441,50 (-2,32%)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

22.03.2024 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, kujawsko-pomorskie, aleksandrowski, 87-702, tel.: 604 094 965

22.03.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 500 kg, podlaskie, siemiatycki, 17-332, tel.: 506 817 807

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Badanie gleby oszczędzi wydatków

Radek Nowicki
badanie gleby, radek nowicki

Moment, kiedy zboża i rzepaki znikną z pól to dobry okres na wykonanie badania gleby pod kątem zawartości składników pokarmowych i potrzeb wapnowania przed kolejnymi zasiewami. Jest to niezmiernie cenna wiedza, od której zależy wielkość nakładów na nawozy i wydajność zbiorów jakie osiągamy. Strategii pobierania prób glebowych jest kilka a wybór odpowiedniej zależy od potrzeb jakimi się kierujemy.

 

Po żniwach niestety zwykle nie ma czasu na odpoczynek. Jest to okres planowania kolejnych zasiewów ozimych, z którymi wiąże się mnóstwo pracy. Niezbędne jest między innymi zaplanowanie nawożenia, które powinno być skrojone na miarę. Szczególnie istotne staje się to teraz, kiedy ceny nawozów przebijają kolejne bariery i nie można sobie pozwolić na bezproduktywne koszty.

 

Jedną z szans na optymalne zarządzanie nawożeniem jest dostosowanie go do aktualnej zasobności gleb. W tym celu należy wykonać analizy gleby na zawartość składników pokarmowych takich jak fosfor, potas i magnez a także oznaczyć wartość pH, od której zależy przyswajalność pierwiastków. Oznaczenia azotu mineralnego lepiej wykonywać wczesną wiosną z powodu wyższej zmienności zawartości tego składnika w sezonie, zależnej miedzy innymi od stopnia mineralizacji resztek pożniwnych, która następuje jesienią i zimą.

 

Wiedza uzyskana z przeprowadzonych badań pozwoli na dokładne zaplanowanie nawożenia, które może ograniczyć zbędne dostarczanie środków, lub może wskazać pierwiastek deficytowy, który ogranicza plonowanie.

 

Pobierać próbki glebowe samemu czy zlecić usługę?

 

Na rynku istnieje wiele firm świadczące usługi poboru i analizy gleb, a także oferują opracowania wyników w postaci map zasobności gleb w składniki pokarmowe i zalecenia nawozowe. To dobra opcja, jeśli mamy dużo gruntów do przebadania. Firmy te posiadają specjalistyczne sondy do pobierania gleby umieszczone na quadach lub samochodach terenowych pozwalające na szybką analizę dużych powierzchni. Wysoko wyspecjalizowane przedsiębiorstwa oferują także sporządzanie wirtualnych map zasobności, których można użyć w rozsiewaczach oferujących zmienne nawożenie. 

 

2. Mapa zasobności gleb jest pomocna przy ustalaniu wysokości nawożenia cenyrolnicze pl

Rys. 1. Mapa zasobności gleb jest pomocna przy ustalaniu wysokości nawożenia

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na osobiste pobieranie prób można oddać je do badania w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych. Koszty badania gleby w tych instytucjach są częściowo pokrywane przez budżet Państwa, stąd niska cena za ich wykonanie. Aktualnie za przebadanie jednej próby na zawartość fosforu, potasu, magnezu oraz oznaczenie odczynu należy zapłacić około 14 złotych.

 

Jak pobierać próby glebowe?

 

Przy pobieraniu materiału do badań warto pamiętać o kilku rzeczach:

 

 

1, Pierwszym krokiem jest sporządzenie szkicu pola, a najlepiej wykonanie wydruku z Geoportalu gdzie doskonale widać zmienność glebową. W celu uzyskania dokładnych wyników, wszelkie miejsca odstające należy badać osobno, aby dowiedzieć się, dlaczego akurat w tym miejscu rośliny są w innej kondycji.

 

2. Wielkość obszaru, z którego wykonamy próbę zbiorczą nie powinna przekraczać czterech hektarów. Na próbę zbiorczą składa się od 10 do 20 miejsc z których zostanie pobrana gleba.

 

3. Każda próbka powinna być pobrana za pomocą laski Egnera, z przekroju gleby od jej powierzchni do głębokości 20 centymetrów.

 

4. Zaleca się, aby glebę pobierać z wyznaczonej powierzchni według jednego z trzech schematów poruszania się zapewniających reprezentatywność próby: 

3. Schematy pobierania próbek pierwotnych.cenyrolnicze pl

Rys. 2. Schematy pobierania próbek pierwotnych

 

5. Próbki pierwotne należy dokładnie wymieszać i zapakować około 0,5 kg do oznaczonego pudełka lub worka strunowego. Oznaczenie próby warto odnotować na schemacie pola, aby później łatwo zidentyfikować jej pochodzenie.

 

6. Próbki powinno się jak najszybciej dostarczyć do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, wraz z dowodem opłaty, który zagwarantuje rozpoczęcie analiz.

 

Powinno się unikać pobierania próbek gleby na obrzeżach pól, w miejscach po stogach, pryzmach i dużych zagłębieniach terenu. Nie należy także pobierać prób tuż po nawożeniu, aby nie zafałszować wyników.

 

W zależności od obciążenia laboratorium okres oczekiwania na wyniki badań wynosi od jednego do sześciu tygodni. Otrzymane wyniki są przejrzyście opisane, i jednoznacznie wskazują na to jakich składników gleba ma pod dostatkiem, jakich brakuje, oraz czy wymaga regulacji odczynu. 

 

4. Wyniki badań gleby z Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej dostarczają cennych informacji o kondycji pola cenyrolniczE pl

 

Rys. 3 Wyniki badań gleby z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej dostarczają cennych informacji o kondycji pola

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na powierzenie analizy gleb firmie, czy wykonamy je sami będzie to dobra decyzja prowadząca do racjonalnego nawożenia i korzyści ekonomicznych. W przypadku zawartości składników na poziomie wysokim i bardzo wysokim można ograniczyć nawożenie obniżając koszty produkcji, a przy niskich zawartościach i uzupełnieniu składników w postaci odpowiednich nawozów zostaną one dobrze wykorzystane przez rośliny odwdzięczając się wyższym plonem. Racjonalnym jest utrzymywanie zawartości składników na poziomie średnim do wysokiego i nawożenie roślin w takich ilościach jakie wynikają z ich zapotrzebowania. Nawożenie przy bardzo wysokich zawartościach jest nieekonomiczne z powodu spadku dostępności i strat spowodowanych ich wymywaniem. Z kolei niskie zawartości składników nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału plonowania roślin. Warto pamiętać, aby badania gleb wykonywać regularnie, w szczególności, jeśli zdecydujemy się zrezygnować z nawożenia z powodu wysokiej zasobności.

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu