Obornik będzie musiał być przyorany w ciągu 4 godzin od wyrzucenia na pole. Potwierdzenie aplikacją

Redakcja

W projekcie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącego okresu 2023-2027 określono praktyki ograniczające emisję amoniaku, które stanowią jeden z zaproponowanych rolnikom ekoschematów. Zapisano tam obowiązek przyorania obornika w ciągu czterech godzin od wyrzucenia go na pole. Potwierdzenie spełnienia obowiązku będzie leżało po stronie rolnika i odbędzie się za pośrednictwem stosownej aplikacji.

 

Zdaniem samorządu rolniczego rolnik jest zbyt mocno obciążany dodatkowymi obowiązkami, zwłaszcza, że nie wszyscy korzystają biegle z aplikacji internetowych, ponadto dostęp do internetu nie jest zapewniony na terenie całego kraju. Ponadto wykonanie ww. praktyki w proponowanym ekoschemacie powinno być potwierdzone oświadczeniem rolnika. Przyoranie obornika na gruntach ornych w ciągu 4 godzin od aplikacji może być niewykonalne. Proponujemy o wydłużenie do 12 godzin możliwości przyorania obornika w okresie 15 kwietnia do 15 września, a w pozostałą resztę roku do 24 godzin. Ponadto zasadne jest, aby to rolnik sam decydował o terminie wywozu nawozów naturalnych na pole. Rolnicy tak jak przy stosowaniu oprysków doskonale wiedzą, kiedy można wywieźć obornik czy gnojowicę. Terminy stosowania obornika i gnojowicy powinny być uzależnione od warunków pogodowych i glebowych.

 

- Przyoranie wylewanej na pole gnojowicy w ciągu 4 godzin jest niemożliwe bez dużych inwestycji w maszyny. To kolejne ciągniki, kolejne kredyty. Bez dodatkowego sprzętu tak szybki zabieg będzie niemożliwy, a sankcją za niewypełnienie tego obowiązku ma być odebranie dopłat. To będą musiały być jakieś super urządzenia, które będą aplikowały gnojowicę bezpośrednio do gleby. To zasady, których rolnicy nie będą w stanie spełnić w tak krótkim okresie. Zderzymy się z rolnikami z Europy Zachodniej, którzy dotychczas dostawali dopłaty bez żadnych wymagań przez kilkadziesiąt lat. Oni w tym czasie mogli się rozwijać, a my kiedy możemy te dopłaty dostawać, obarczamy rolników ochrona klimatu – komentuje ten zapis WPR Michał Kołodziejczak z Agro Unii.

 

 

***Ekoschematy mają za zadanie stworzenie zachęt dla rolników do realizacji korzystnych praktyk dla środowiska i klimatu, a jednocześnie wykreowanie możliwości ukierunkowania wsparcia na przejście na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Ekoschematy będą miały charakter dobrowolnej dla rolników (ale obowiązkowej do wprowadzenia w Planie) rocznej płatności. Państwa członkowskie będą zobowiązane do przeznaczenia na ten instrument co najmniej 20% płatności bezpośrednich. Instrument ten będzie tak zaprojektowany aby w jak największym stopniu realizować korzyści środowiskowe i potrzeby rolników, a także aby zapewnić absorpcję środków, które muszą być zagospodarowane w ramach tego celu.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz