Nie będzie jednolitych dopłat do wapnowania gleb

Redakcja

Samorząd rolniczy wystąpił z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wprowadzenie jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych. Wg Funduszu, znaczna część gospodarstw rolnych skorzysta z dofinansowania w maksymalnej wysokości, tj. do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego.

 

- Odpowiadając na wniosek Zarządu KRIR o wprowadzenie jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że zróżnicowanie kwoty dofinansowania ze względu na powierzchnię gospodarstwa zawarte w warunkach programu „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, wynika ze zidentyfikowanego zapotrzebowania na większe wsparcie finansowe dla mniejszych gospodarstw rolnych, dla których będzie to realna pomoc w zachowaniu jak najlepszych funkcji środowiskowych gleby poprzez zapobieganie jej zakwaszeniu – czytamy w komunikacie Krajowej Rady Izb Rolniczych prezentującym stanowisko NFOŚiGW. 

 

Zgodnie z danymi posiadanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w 2018 roku w Polsce wynosiła 10,81 ha. - Biorąc zatem pod uwagę wskazane dane, znaczna część gospodarstw rolnych skorzysta z dofinansowania w maksymalnej wysokości, tj. do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego. Wobec powyższego, na chwilę obecną nie jest przewidywana zmiana ww. programu w zakresie wysokości kwoty dofinansowania – czytamy w piśmie Funduszu.

 

Kwota dofinansowania wynosi odpowiednio:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

 

Źródło: KRIR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz