Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 września 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9412 EUR EUR - 4,3410 GBP GBP - 4,8882 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
16.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,88%), kukurydza LIS19 - 163,75 (+ 0,61%), rzepak LIS19 - 388,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.09.2019 12:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 18 ubojni) +++ +++

Niemcy nie przestrzegają dyrektywy azotanowej. Bruksela grozi karami w wysokości 850 tys. euro dziennie

Paweł Hetnał

Komisja Europejska oficjalnie zwróciła się do Niemiec o wdrożenie wszystkich wymogów unijnej dyrektywy azotanowej i tym samym przestrzeganie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z ubiegłego roku. Jeśli ten termin nie zostanie dotrzymany, Niemcom grozi grzywna w wysokości do 850 000 euro dziennie.

 

Władze Brukseli tłumaczą, że działania Niemiec w zakresie wypełnienia dyrektywy, w tym dostosowanie rozporządzenia w sprawie nawozów w 2017 r., nie były wystarczające. Komisja ma szereg uwag dotyczących zasad ograniczania stosowania nawozów, dodatkowych środków dla obszarów skażonych i okresów zamkniętych.

 

Zdaniem Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV) wszczęcie postępowania przeciwko Niemcom jest nieproporcjonalne i niewłaściwe. - Ta eskalacja ze strony Komisji Europejskiej jest niezrozumiała z uwagi na trwające konstruktywne rozmowy między rządem federalnym, państwami federalnymi i Komisją Europejską w sprawie poprawy rozporządzenia w sprawie nawozów – czytamy w oświadczeniu DBV.

 

Komisarz UE ds. Środowiska Karmenu Vella powiedziała na konferencji prasowej, że jakość wody w Niemczech jest jedną z najgorszych w UE. W niektórych regionach ponad jedna trzecia wód podziemnych jest zanieczyszczona dawką 75 mg/ l azotanów, podczas gdy limit wynosi 50 mg /l.

Vella podkreślił, że był to nie tylko problem środowiskowy, ale również ekonomiczny, ponieważ wywołał koszty uzdatniania wody w wysokości od 580 mln do 760 mln euro rocznie, które poniósł niemiecki konsument. Komisarz ds. Środowiska mówił o poważnym problemie, ale jednocześnie podkreśliła, że prowadzony jest konstruktywny dialog z odpowiedzialnymi ministrami rządu federalnego i że poczyniono postępy.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Obornika nie zastąpisz!

Bobik nawożony mineralnym nawozem zawierającym NPK lub PK da

Pytania i odpowiedzi do Programu azotanowego

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyg

Ostra krytyka programu azotanowego

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych negatywnie oceni