Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8844 EUR EUR - 4,2794 GBP GBP - 5,0614 DKK DKK - 0,5727
Archiwum
28.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,50 (+ 013%), kukurydza MAR20 - 169,75 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 404,50 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2020 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,44 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++

Gmina Jarocin będzie produkowała nawozy ze ścieków

Redakcja
Pixabay

Na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy (gmina Jarocin) powstaje instalacja, dzięki której z osadów pościekowych będzie odzyskiwany fosfor i azot, a z nich będą wytwarzane nawozy.

 

Instalacja, której montaż właśnie się rozpoczął, będzie pierwszą w Polsce i naszej części Europy, instalacją do odzysku fosforu z osadów pościekowych. To część nowoczesnej Stacji Odzysku Surowców, która powstaje w tym miejscu.

 

W Cielczy budowana jest pierwsza w kraju innowacyjna instalacja do odzysku fosforu i azotu z wód pościekowych, a także instalacja hydrolizy oraz biogazu wraz z kogeneracją i odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej. - Projekt, który realizujemy, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku – mówi burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. – Powstanie tu nowoczesna stacja odzysku surowców z najnowszymi technologiami z dziedziny oczyszczania ścieków. Nie ma podobnej stacji na wschód od Amsterdamu, u nas będzie pierwsza w tej części Europy – cieszy się Pawlicki.

 

W Cielczy z osadów ściekowych odzyskiwane będą surowce do produkcji nawozów, będzie też z nich wytwarzany biogaz. - Zadanie chcemy zakończyć uzyskaniem decyzji nawozowej na osady, które po przetworzeniu będzie można stosować jako nawóz do stosowania rolniczego. Fosfor będzie przez 5 lat przekazywany gminie Jarocin, która będzie go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, np. w parkach czy przy szkołach – mówi Elżbieta Kostka, dyrektor techniczny PWiK Jarocin i kierownik jednostki realizującej projekt.

 

Modernizacja oczyszczalni pomoże również w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. Będzie to możliwe dzięki hermetyzacji obiektów. Całkowity koszt inwestycji, która ma zakończyć się w 2020 r., to ponad 110 mln zł.

 

Modernizacja oczyszczalni jest jednym z sześciu zadań realizowanych w ramach ogromnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Łączna wartość całego projektu to blisko 256 mln zł. Na jego realizację PWiK w Jarocinie pozyskał dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł.

 

Źródło: Kurier PAP

Może zainteresuje Cię również:

O terminie stosowania nawozów powinna decydować sp

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaapelował w poł

Termin stosowania nawozów naturalnych przedłużony

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, do 30 listopada br. zo

Bakterie glebowe kluczowe dla zdrowia roślin

Naukowcy odkryli, że drobnoustroje żyjące w glebie mogą zwię