Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 czerwca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9121 EUR EUR - 4,3859 GBP GBP - 4,9186 DKK DKK - 0,5884
Archiwum
03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 02.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,25 (- 1,21%), kukurydza CZE20 - 171,00 (+ 1,48%), rzepak SIE20 - 373,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zakwaszanie gnojowicy – ogranicza straty azotu i zmniejsza uciążliwość odorową

Redakcja

Podstawową funkcją procesu zakwaszania gnojowicy jest ograniczenie strat azotu podczas jej przechowywania i stosowania na polu. Do zakwaszenia gnojowicy najczęściej stosuje się stężony kwas siarkowy wykorzystując do tego celu specjalne skonstruowane urządzenia.

 

Badania pokazują, że obniżenie pH z przedziału 8-6.4 do 5,5 może ograniczać o połowę straty amoniaku i o 60-80 % straty metanu. Mniejsze emisje gazowe, to również mniejsza uciążliwość dla otoczenia poprzez ograniczenie emisji substancji odorowych. Zakwaszanie gnojowicy może odbywać się w budynkach inwentarskich, w zbiornikach na gnojowicę i bezpośrednio na polu.

 

Ryzyko dla operatora podczas stosowania zakwaszania też jest stosunkowo niewielkie, gdyż dotychczas stosowane rozwiązania praktycznie ograniczają do minimum kontakt osoby ze stężonym kwasem. Badania polowe przeprowadzone w Polsce wskazują, że stosowanie zakwaszania gnojowicy poprawiło plon kukurydzy o 5 do 10 % .

 

- Warto zapoznać się z tą technologią i uwzględnić ją podczas planowania budowy nowych budynków inwentarskich, gdyż jej zastosowanie może być opłacalne dla rolnika. Dotyczy to w szczególności mniejszych wydatków na nawozy i wyższe plony roślin nawożonych gnojowicą – czytamy w komunikacie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Mała uciążliwość zapachowa spowoduje, że hodowla nie będzie uciążliwa dla otoczenia i spełnione będą normy odorowe ochrony środowiska, które w przyszłości będą prawdopodobnie zaostrzone i egzekwowane.

 

Źródło/zdjęcie: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Może zainteresuje Cię również:

Grillowanie w oparach gnojowicy i obornika. Przepi

- Trzeba się zastanowić, czy te obostrzenia jeśli chodzi o s

Jutro Rada Ministrów zdecyduje o przyśpieszonym te

- Ten rok może być wyjątkowo trudny i może być jeszcze gorsz

Sztywne terminy stosowania nawozów naturalnych. Cz

Warunki klimatyczne tegorocznej zimy pokazują, że procesy we