Wybór roślin na międzyplon ścierniskowy

Redakcja

Międzyplonem nazywamy rośliny uprawiane między dwoma plonami głównymi i zbierane przed siewem następnej.

W ciągu dwóch lat uzyskujemy trzy plony. W zależności od terminu siewu i zbioru wyróżniamy następujące rodzaje międzyplonów: ozimy, plon wtóry, wsiewka poplonowa i ścierniskowy. Międzyplon ścierniskowy wysiewamy latem po zbiorze plonu głównego, a plony zbieramy jesienią lub wiosną. Uprawia się je głównie w celu ograniczenia niekorzystnego wpływu erozji wodnej i wietrznej. Wzbogacają one także glebę w masę organiczną i przyczyniają się do stabilizacji plonowania roślin w płodozmianie. Należy wspomnieć również o korzystnym wpływie stosowania międzyplonów ścierniskowych na właściwości fizyczne gleby.

Do uprawy roślin na międzyplon ścierniskowy nadaje się wiele gatunków roślin. Po zbożach wcześnie dojrzewających, mogą być uprawiane następujące gatunki roślin: bobik, łubin żółty i wąskolistny, słonecznik, wyka jara, pastewne odmiany grochu, seradela.            W przypadku późnych żniw i późniejszego siewu jako międzyplony możemy zastosować: rzepak ozimy, rzepik ozimy, gorczycę białą, rzodkiew oleistą. Na glebach lekkich zastosowanie będą miały łubin żółty i seradela. Do uprawy na glebach średniozwięzłych nadają się: groch pastewny, słonecznik, łubin wąskolistny, wyka ozima, rzepak czy rzepa ścierniskowa, natomiast na glebach cięższych: bobik, wyka jara, kapusta pastewna. Na glebach suchszych mogą być uprawiane słonecznik czy wyka ozima, natomiast do gatunków, które plonują dobrze w stanowiskach wilgotnych należą groch pastewny, bobik i rzepak.

Rośliny wysiewane jako międzyplon ścierniskowy mogą być uprawiane w siewach czystych lub w mieszankach składających się z 2 do 4 gatunków roślin o podobnych wymaganiach glebowych i okresie wegetacji.

Tak więc na glebach lżejszych można zastosować takie mieszanki jak:

- odmiana pastewna grochu 150 kg/ha + słonecznik 15 kg/ha

- łubin żółty 130 kg/ha + seradela 30 kg/ha

- wyka ozima 40 kg/ha + łubin żółty 100 kg/ha

Na gleby cięższe zalecane są następujące mieszanki:

- wyka jara 100 kg/ha + bobik 80 kg/ha + słonecznik 15 kg/ha

- odmiana pastewna grochu 150 kg/ha + wyka jara 50 kg/ha + słonecznik 10 kg/ha

- bobik 90 kg/ha + odmiana pastewna grochu 100 kg/ha + słonecznik 15 kg/ha

Przykładowe nawożenie startowe, które jest koniecznością przed siewem poplonów wynosi 30 – 50 kg/ha, 60 – 80 O kg/ha oraz pod rośliny nie motylkowe 50 – 60 N kg/ha. Następnie powinniśmy wykonać płytką orkę na głębokość od 12 do 15 cm połączoną z bronowaniem.

Poplony ścierniskowe możemy użytkować jako pastwisko, na paszę lub kośnie, a zebraną zielonkę możemy wykorzystać jako kiszonkę. Jeżeli zdecydujemy się na spasanie zielonki, to ze względu na małą zawartość suchej masy powinna ona być użytkowana z dodatkiem pasz suchych takich jak siano czy słoma. Poplon taki możemy również przyorać, nawet po jesiennych przymrozkach.

 

Dla Portalu CenyRolnicze.pl:

mgr inż. Rafał Sobieszczański

Katedra Agronomii

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz