Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 września 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9412 EUR EUR - 4,3410 GBP GBP - 4,8882 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
16.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,88%), kukurydza LIS19 - 163,75 (+ 0,61%), rzepak LIS19 - 388,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.09.2019 12:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 18 ubojni) +++ +++

Przymrozki w Brazylii. Rolnicy oceniają szkody

Martyna Frątczak

W pierwszym tygodniu lipca brazylijskim uprawom zagroziły silne przymrozki. Żniwa postępują od zeszłego tygodnia, a szkody są nadal oceniane. Wszystko wskazuje na to, że niskie temperatury nie spowodowały strat w plonach kukurydzy.

 

Na początku lipca w Brazylii wystąpiły przymrozki, które poważnie zagroziły tegorocznym plonom. Niskie temperatury utrzymywały się przez trzy dni od piątku 5.07 do niedzieli 7.07, osiągając nawet
-4oC w najważniejszych regionach produkcyjnych.

Rolnicy oceniają obecnie szkody w uprawach kukurydzy, pszenicy i jęczmienia w brazylijskim stanie Parana. Wygląda na to, że przymrozki nie spowodują większych strat w uprawie kukurydzy.

„To rok kukurydzy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej sytuacji ”- powiedział Alberto Morelli, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Kukurydzy w Argentynie.

W zeszłym tygodniu rozpoczeto żniwa drugiej pod względem wielkości uprawy kukurydzy, znanej jako uprawa Safrinha. Produkcja z niej szacowana jest na 75,7 mln ton.

Plony zebrane z obszarów kukurydzy, które w momencie dotknięcia mrozem osiągnęły już fizjologiczne dojrzewanie nie doświadczyły większego uszczerbku.

A co stanie się z resztą plonów? Według lokalnych agronomów i rolników w wyniku przymrozków nastąpi przyspieszenie dojrzewania kukurydzy.

Po raz pierwszy od 20 lat Argentyna może zebierać więcej kukurydzy niż soi. Według oficjalnych szacunków w tym sezonie zebrano już 57 m ton kukurydzy, podczas gdy produkcja soi wyniesie 55,6 milionów ton.

Produkcja kukurydzy byłaby więc o 31% wyższa niż w ubiegłym roku.

 

Źródło: agriculture.com

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Nowy rekord Polski w plonie ogólnym świeżej masy k

Kukurydziane żniwa w pełni. Na Podlasiu w wielu miejscach po

Żarłoczny szkodnik upraw coraz bliżej Europy

Nazywany jest przez niektórych „roślinnym ASF” lub „potworem

Wielkopolska Izba Rolnicza: W uprawach rolnych nal

Nietypowa pod wieloma względami tegoroczna wiosna uwypukliła