W związku z uruchomieniem linii kredytowej na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych – linia UP, 19 lipca br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa w tej sprawie. Wielkopolski samorząd rolniczy zwrócił się z prośbą o wykreślenie zapisu, że kredyt może być udzielony: osobom fizycznym, niebędącym emerytami i rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Wielkopolska Izba Rolnicza zauważa, że zmiana w ustawie o emeryturach rolniczych spowodowała, że rolnik, który przejdzie na emeryturę ma prawo pozostawić sobie gospodarstwo rolne i dalej prowadzić działalność rolniczą. - Nie widzimy zatem żadnego merytorycznego powodu, dla którego rolnik nie mógłby skorzystać z tej linii. Wielu rolników musi kontynuować działalność rolniczą, ponieważ nie ma następców. Ich gospodarstwa rolne borykają się aktualnie z takimi samymi problemami ekonomicznymi, jak gospodarstwa rolników nie będących emerytami – czytamy w wystąpieniu WIR.
Wielkopolski samorząd rolniczy uważa również, że pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu powinna być równa dla wszystkich producentów i stosowana w okresie 60 miesięcy, niezależnie od wielkości gospodarstwa oraz wnioskowanej kwoty kredytu. Wydłużony okres kredytowania znacząco poprawi płynność finansową w małych oraz średnich gospodarstwach.
Wielkopolska Izba Rolnicza w wystąpieniu prosi o pozytywne podejście do wniosku i ułatwienie w dostępie do tego urządzenia wszystkim rolnikom na takich samych warunkach.
- Reakcja na nasze pismo przyszła błyskawicznie. W dniu dzisiejszym tj. 20 lipca br. na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiły się aktualne zasady udzielania kredytów na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych (linia UP) – podaje wielkopolski samorząd rolniczy, który informuje, że jego postulat został uwzględniony. Kredyt może zostać udzielony następującym podmiotom prowadzącym działalność określoną w rozdziale I ust. 3:
1) osobom fizycznym:
a) posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych oraz
b) niebędącym rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
2) osobom prawnym,
3) jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej.
Czyli reasumując, rolnicy będący na emeryturze i prowadzący nadal gospodarstwo rolne, mogą ubiegać się o ten kredyt.
Źródło: WIR