zm skiba

kojs

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Czy rolnik rzeczywiście może pracować w gospodarstwie rolnym w czasie kwarantanny?

Redakcja

Ze stron rządowych płyną uspokajające komunikaty, że nałożenie kwarantanny na rolnika nie oznacza dla niego zakazu pracy w jego gospodarstwie rolnym. Dodatkowo wskazuje się, że zgodnie z przepisami gospodarstwo rolne należy rozumieć funkcjonalnie, nawet jeśli poszczególne nieruchomości w jego skład wchodzące są od siebie oddalone. W takim przypadku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny w wytycznych dopuszczają przemieszczanie się między nieruchomościami przy pomocy własnego środka transportu. Podkreślenia jednak wymaga, że rządowe wytyczne nie mają charakteru wiążącego i nie one będą tę kwestię rozstrzygać w razie kontroli organów. Z tego względu należałoby przeanalizować przepisy dotyczące kwarantanny i odpowiedzieć na to pytanie w drodze ich interpretacji.

 

Kwarantanna a izolacja – różnice i podobieństwa

 

Pojęcie kwarantanny jest zdefiniowane w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Pojęcie to należy odróżnić od izolacji i izolacji domowej, obejmującej osoby chore. Izolacja domowa dotyczy osób łagodniej chorych, niewymagających hospitalizacji i odbywa się w miejscu ich zamieszkania lub pobytu. W odróżnieniu od przypadków izolacji, kwarantanna dotyczy wyłącznie osób zdrowych, które były narażone na zakażenie.

 

Jeśli chodzi o cel tych środków, to izolacja jako środek najdalej idący, ma na celu uniemożliwienie przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby. Natomiast zarówno kwarantanna, jak i izolacja domowa mają na celu zapobieżenie szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Jest to nadrzędny cel tych środków, przez pryzmat którego należy je interpretować.

 

Jakkolwiek w przypadku izolacji oraz kwarantanny ustawa w odróżnieniu od izolacji domowej nie wskazuje, gdzie mają się one odbywać, kluczowe znaczenie ma pojęcie „odosobnienie”. Odosobnienie może mieć miejsce w dowolnej lokalizacji, nie musi to być miejsce zamieszkania, ani pobytu. Może to być zatem gospodarstwo rolne (zazwyczaj rolnik będzie przebywał tam, gdzie jego siedlisko).

 

Kwarantanna a praca w gospodarstwie rolnym

 

Natomiast podstawowym problemem jest to, czy w trakcie kwarantanny rolnik może pracować w swoim gospodarstwie rolnym, a także to czy może opuszczać teren nieruchomości, na której przebywa, celem udania się na inną nieruchomość w ramach tego samego gospodarstwa rolnego. Zgodnie bowiem z definicją gospodarstwa rolnego z art. 553 Kodeksu cywilnego „Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”. Nie ma więc znaczenia to, czy grunty sąsiadują ze sobą, lecz czy stanowią zorganizowaną całość.

 

W tym kontekście podkreślenia wymaga w pierwszej kolejności, że odosobnienie nie oznacza zakazu wykonywania pracy przez rolnika. Odosobnienie wiąże się z miejscem odbywania kwarantanny, a nie z podejmowanymi czynnościami. Podkreślić należy, że osoba przebywająca na kwarantannie jest z definicji osobą zdrową, jedynie narażoną na zakażenie. Stąd nie ulega wątpliwości, że rację ma Ministerstwo, iż kwarantanna nie wyklucza prawa rolnika do pracy w jego gospodarstwie rolnym.

 

Jednocześnie wskazania wymaga, że odosobnienie w czasie kwarantanny nie wyklucza kontaktu z innymi osobami uprawnionymi do przebywania na danej nieruchomości. Odosobnienie osoby poddanej kwarantannie nie może ograniczać praw tych osób do przebywania na tej nieruchomości. Styczność jednak z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji domowej może się wiązać z nałożeniem również na te osoby obowiązku kwarantanny. Stąd zaaprobować by należało wytyczne Ministerstwa w zakresie dopuszczalności pracy razem z rolnikiem na terenie jego gospodarstwa rolnego np. zatrudnionych przez niego pracowników sezonowych z zagranicy, którzy są poddani obowiązkowej kwarantannie z tytułu przekroczenia granicy.

 

Czy przemieszczanie się między nieruchomościami gospodarstwa rolnego stanowi naruszenie kwarantanny?

 

Podstawową wątpliwość w kontekście pojęcia „odosobnienia” oraz zakazu opuszczania miejsca kwarantanny wywołuje opuszczenie przez rolnika jednej nieruchomości i podróż na teren drugiej nieruchomości w ramach tego samego gospodarstwa rolnego. Zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakazuje się opuszczania miejsca izolacji lub izolacji w warunkach domowych albo kwarantanny „chyba, że odpowiednio dana osoba wymaga hospitalizacji albo organ inspekcji sanitarnej postanowi inaczej”. Zatem stwierdzić należy, że co do zasady zakaz opuszczania miejsca kwarantanny ma charakter bezwzględny i poza przypadkiem hospitalizacji może być zmodyfikowany tylko przez organ inspekcji sanitarnej.

 

W tym kontekście stwierdzić by jednak należało, że wbrew wytycznym Ministerstwa i GIS, „miejsca kwarantanny” nie należy utożsamiać z gospodarstwem rolnym jako całością w sytuacji, gdy składa się z kilku oddalonych od siebie nieruchomości. Warto wskazać w tym kontekście na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 listopada 2020 r., II SA/Ke 707/20, gdzie sąd uznał, że nawet wyjście na schody budynku sanatorium stanowiło naruszenie zakazu opuszczania miejsca kwarantanny i wiązało się ze stworzeniem zagrożenia zakażenia innych osób. Sąd wskazał nawet, że weranda nie jest miejscem odosobnienia. W tym przypadku sąd przedstawił niezwykle rygorystyczną wykładnię wskazującą, że miejscem odosobnienia jest de facto budynek sanatorium. W kontekście faktu, że otoczenie sanatorium jest przestrzenią publicznie dostępną, można zrozumieć tok rozumowania sądu.

 

W przypadku jednak gospodarstwa rolnego, którego właścicielem jest rolnik, nie wydaje się, aby prawidłowe było ograniczenie miejsca kwarantanny do budynku, w którym rolnik na terenie tego gospodarstwa przebywa. Gospodarstwo rolne nie jest bowiem terenem publicznie dostępnym. Natomiast warto w tym kontekście podkreślić, że wykładnia sądu pozwala uznać, że opuszczenie przez rolnika nieruchomości stanowiącej część gospodarstwa rolnego celem udania się na inną jego część wiąże się nieuchronnie z przebywaniem poza tym gospodarstwem rolnym, w przestrzeni publicznie dostępnej. Ministerstwo i GIS wskazują, że w takim przypadku transport powinien się odbywać własnym środkiem transportu. Nie wynika to jednak w żadnej mierze z przepisów, stąd należałoby takie rozumowanie odrzucić.

 

Podsumowanie

 

W związku z powyższym, „miejsce kwarantanny” należy odnieść do tej części gospodarstwa rolnego, na której rolnik decyduje się rozpocząć kwarantannę (zazwyczaj jest to teren jego siedliska). Jeśli jest to zespół sąsiadujących nieruchomości, to może się on się poruszać w ich obrębie i na ich terenie pracować, także z innymi osobami uprawnionymi do przebywania na tym terenie. Natomiast za niedopuszczalne należy uznać przemieszczanie się rolnika między odległymi od siebie nieruchomościami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Może to być interpretowane jako naruszenie zakazu opuszczania miejsca kwarantanny. Dopuszczalność przemieszczania się własnym środkiem transportu między nieruchomościami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego powinna być objęta orzeczeniem organu inspekcji sanitarnej. Z drugiej strony, ustawodawca mógłby uregulować przedmiotową kwestię wprost w przepisach celem uniknięcia wątpliwości.

 

Wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dostępne są tutaj - kliknij. 

 

Dr Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska, radca prawny

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu