- Dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli, którzy dysponując jedynie tytułem własności, nie zajmują się produkcją rolną. Płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenie doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu – stwierdza wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
W poselskiej interpelacji Jarosława Sachajki i Pawła Szramki padło pytanie o stanowisko resortu rolnictwa jeśli chodzi o pobieranie dopłat unijnych przez osoby będące właścicielami gruntów rolnych, którzy przekazali posiadaną ziemię w dzierżawę i de facto nie zajmują się jej uprawą ani rolnictwem.
Dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli, którzy dysponując jedynie tytułem własności
- W obecnym stanie prawnym płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikom, jeżeli są spełnione warunki określone w przepisach unijnych – w szczególności w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającym rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 (Dz. Urz. UE L 374 z 20.12.2013, str. 608, z późn. zm.) – oraz w przepisach ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1341), a także w przepisach wydanych na jej podstawie. Zgodnie z art. 36 ust. 5 ww. rozporządzenia nr 1307/2013, jednym z warunków niezbędnych do przyznania płatności obszarowych jest wymóg, aby kwalifikujące się hektary pozostawały w posiadaniu rolnika w dniu ustalonym przez państwo członkowskie – w Polsce jest to 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Pojęcie posiadania, zostało zdefiniowane w art. 336 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.) jako stan faktyczny, związany z wykonywaniem władztwa nad rzeczą wraz z wolą wykonywania uprawnienia dla siebie. Za posiadacza rzeczy uważa się tego, kto nią faktycznie włada jako właściciel (posiadacz samoistny), jak i tego, kto nią włada jako użytkownik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Posiadanie rozumiane jako swoistego rodzaju władztwo nad rzeczą może być wyrazem wykonywania prawa, a także może to być władztwo, które nie jest związane z prawem. Władztwo musi być stanem trwałym, co oznacza, że związek posiadacza z rzeczą nie może wyrażać się w jednorazowym lub nawet sporadycznym zawładnięciu rzeczą, lecz w możności korzystania z niej przez czas nieokreślony. Prawo własności działek rolnych, któremu nie towarzyszy ich posiadanie w rozumieniu przepisów ustawy o płatnościach bezpośrednich, nie stanowi przesłanki do ubiegania się o przyznanie płatności obszarowych, bowiem celem systemu wsparcia obszarowego jest finansowe wspieranie rolników, czyli osób, które faktycznie uprawiają grunty rolne. Wobec powyższego, dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli, którzy dysponując jedynie tytułem własności, nie zajmują się produkcją rolną. Płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenie doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Czy osoby, które nie spełniają powyższych warunków zostaną pozbawione dopłat?
- Jak wskazano powyżej płatności bezpośrednie są przyznawane wyłącznie rolnikowi, który faktycznie posiada grunty rolne w dniu 31 maja roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie płatności. Natomiast w sytuacji powzięcia przez Agencję wiedzy, że płatności pobrała osoba, która jest właścicielem gruntów rolnych, ale faktycznie ich nie użytkuje, uznaje się, że płatności bezpośrednie zostały pobrane nienależnie. W takim przypadku Agencja dochodzi zwrotu takich płatności wraz z odsetkami na postawie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. 2019 r. poz. 1505 z późn. zm.) – pisze w odpowiedzi na interpelację pracownik ministerstwa rolnictwa.
Posłowie Sachajko i Szramka wypytywali też, czy w wyżej poruszonej kwestii planowane jest przeprowadzenie weryfikacji, w wyniku której osoby będące jedynie właścicielami użytków rolnych zostaną zobligowane do zwrotu dopłat otrzymanych w latach poprzednich. Jak przekonuje Giżyński, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w każdym postępowaniu o przyznanie płatności bezpośrednich szczegółowo weryfikuje, czy zadeklarowane grunty są faktycznie użytkowane rolniczo, czy są utrzymywane zgodnie z normami i wymogami oraz czy tylko jeden rolnik ubiega się o przyznanie płatności do danej działki (zapobieganie podwójnego finansowania tych samych obszarów). - Należy przy tym wskazać, iż kontrole przeprowadzane przez ARiMR w zakresie weryfikacji spełnienia przez wnioskodawcę warunku posiadania są prowadzone w szczególności w przypadkach tzw. konfliktu krzyżowego, czyli najczęściej w sytuacji, w której o przyznanie płatności ubiega się jednocześnie więcej niż jeden podmiot. Podstawowym celem funkcjonowania kontroli krzyżowej jest bowiem eliminowanie wielokrotnego przyznawania pomocy w odniesieniu do tej samej powierzchni gruntów – klaruje Giżyński.
Czy planuje się nakładanie kar?
Jak wyjaśnia ministerstwo, w przypadku stwierdzenia zawyżenia deklaracji gruntów we wniosku w stosunku do powierzchni faktycznie użytkowanej, nakładane są sankcje, zgodnie z art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 640/2014 z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli oraz warunków odmowy lub wycofania płatności oraz do kar administracyjnych mających zastosowanie do płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności (Dz. Urz. UE L 181 z 20.06.2014, str. 48, z późn. zm.).
- Ponadto, jeżeli rolnik na dzień 31 maja danego roku nie posiada tytułu prawnego do działek rolnych będących własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej, deklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności, wówczas następuje odmowa przyznania płatności do tych działek. W przypadku ustalenia, że wnioskodawca pomimo niespełnienia ww. warunków złożył wniosek o przyznanie płatności obszarowej i ją pobrał, ARiMR na podstawie art. 29 ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustala w drodze decyzji, iż przyznana kwota ma charakter płatności nienależnie pobranej, którą beneficjent ma obowiązek zwrócić wraz z odsetkami – wyjaśnia Szymon Giżyński.
Może zainteresuje Cię również:
Dzierżawa państwowej ziemi rolnej metodą „na słupa
Dolnośląska Izba Rolnicza złożyła wniosek do Krajowej Rady I
Premia dla młodego rolnika, a wniosek o płatności
- Mam pytanie w sprawie premii „młody rolnik”. Czy w związku
Czynsz i zasiedzenie - o tym trzeba pamiętać przed
Wydzierżawienie gruntów rolnych przedsiębiorcy z branży ener
Co dalej z ochroną polskiej ziemi? Czas pokazał, ż
W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o wst
Rolnicy wołają o pomoc. Nieoprocentowany kredyt na
Samorząd rolniczy z Dolnego Śląska zwrócił się do ministra r
Szwajcaria: Dopłaty bezpośrednie uzależnione od de
W Szwajcarii czekają na głosowanie dwie inicjatywy, które mo
Zmiany w ustawie o płatnościach w ramach systemów
Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy
Kiedy możemy mówić o fermie i ile ich mamy w Polsc
- Na bazie przepisów dotyczących ochrony środowiska można wy
W tym roku bez oświadczeń przy składaniu wniosków
Tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośredni
Jarosław Sachajko: Wieś jest od produkcji żywności
- Bez wątpienia tereny wiejskie są po to, żeby tam produkowa
Dopłaty 2021: Rusza nabór. Wnioski tylko przez int
Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat
Polityka Brukseli zmierza do pełnego uzależnienia
- Obawiamy się, że strategia w proponowanym kształcie z
Nie można zmuszać rolników do wprowadzania 25% upr
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, że
Tani efekt propagandowy: „ziemia dla rolników prow
- Apelujemy o zatrzymanie procesu likwidacji gospodarstw rol
Zakaz uboju rytualnego na miękko. To może być pods
- Do mojego biura poselskiego dzwonią zaniepokojeni rolnicy
Musieli sprzedać krowy, bo ANR bezprawnie wypowied
Sąd uwzględnił żądanie Agencji Nieruchomości Rolnych o wydan
„Papierowi” rolnicy są nie do ruszenia?
Rząd RP w swoim stanowisku do pakietu projektów rozporządzeń
Jak się nie udało „piątką dla zwierząt”, to teraz
W opinii posła ruchu Kukiz’15 Jarosława Sachajko, wykrycie k
Nikt nie kwapi się z wprowadzeniem definicji rolni
W świetle prawa dopłaty unijne przysługują osobie faktycznie
Pół miliona złotych z budżetu państwa dla związków
W ubiegłym roku cztery związki rolników indywidualnych otrzy
Gospodarstwa dzierżawców ofiarą propagandy organów
Według Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP) organy i insty
Bruksela uważa, że nie dyskryminuje polskich rolni
- Parlament Europejski jest w trakcie finalizowania reformy
Zastanawiające kwoty zaliczek na dopłaty bezpośred
Wielu rolników zdziwionych otrzymaną zaliczką na poczet dopł
Senator bezlitośnie punktuje kadrę zarządzającą w
- Pozwoliłem sobie odkryć bardzo krótkie życiorysy pan
Jarosław Sachajko: Po piętnastu latach w Unii pols
W nadchodzącej siedmiolatce prognozuje się dopłaty dla polsk
Kontrolujący gospodarstwa rolne otrzymają nowe sam
Jak informuje Wirtualna Polska, pod koniec października Agen
Agencja wypłaca zaliczki na dopłaty bezpośrednie.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje
Wprowadzono system warunkowości. Na płatność dotyc
Kończą się unijne negocjacje dotyczące WPR po 2020 roku. Par
Agencja wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośre
W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bez
Ruszyły wypłaty zaliczek na płatności bezpośrednie
Dzisiaj, 16 października, Agencja Restrukturyzacji i Moderni
Wiemy jakie będą stawki płatności bezpośrednich
Europejski Bank Centralny opublikował 30 września 2020 r. ku
ASF zabija polskie gospodarstwa trzodziarskie. W t
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery
W połowie października ruszy wypłata zaliczek dopł
Od 16 października ARiMR będzie wypłacała 70 proc. zaliczki
Rak toczy polską spółdzielczość mleczarską? Co się
- Do mojego biura poselskiego zgłosili się członkowie Rady N
Rolnicy w środku żniw dostają wezwania od ARiMR. M
Większość rolników korzysta z dopłat bezpośrednich i tak też
PiS kusi posła Jarosława Sachajkę. Partia obiecuje
Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko dostał bardzo konkretną pro
Duda dziękuje rolnikom za poparcie. Będzie wyrówna
Podczas wywiadu dla redakcji programu „Tydzień”, który jest
Wielka Brytania: Koniec z zazielenieniem pod dykta
Zjednoczone Królestwo planuje zmniejszyć obciążenia administ
Czy ministerstwo planuje wprowadzić dotacje na roz
Nikogo nie trzeba przekonywać, że pszczoły mają duży wpływ n
Wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko do piątku
Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopła
Wnioski o dopłaty do poniedziałku. Biura powiatowe
15 czerwca będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatn
Jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o przyznanie
15 czerwca 2020 r. przypada ostateczny termin składania wnio
Zbliża się ostatni dzień na skuteczne złożenie ośw
Rolnicy posiadający mniej niż 10 ha gruntów ornych również w
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym, a problem dzie
Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów
Rolnicy, którym odebrano prawo do korzystania z wł
Przepisy podatku od nieruchomości są nieprecyzyjne – nie zaw
Dopłaty 2020: już połowa rolników złożyła wniosek
Kampania składania wniosków o przyznanie płatności bezpośred
Jarosław Sachajko był przeciągany na stronę PiS. S
Paweł Kukiz poinformował dzisiaj na antenie Radia Zet, że ki
Rolnicy złożyli ponad pół miliona wniosków o dopła
W tym roku rolnicy po raz trzeci przez internet składają wni
Nowy termin składania wniosków na płatności bezpoś
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski,
Resort rolnictwa nie kwapi się do przedłużenia ter
Samorząd rolniczy naciska na ministerstwo, aby jak najszybci
Dopłaty 2020: Nowy termin składania oświadczeń
Ze względu na trwający stan epidemii ulega zmianie termin na
ARiMR zapewnia, że pomimo epidemii wypłata dotacji
- Tylko w ostatnich dniach Agencja Restrukturyzacji przekaza
Dopłaty 2020: Wczoraj ruszyło przyjmowanie eWniosk
W tym roku rolnicy po raz kolejny składają wnioski o przyzna
Dlaczego rolnik nie ma prawa do odłowienia dzika n
Afrykański pomór świń i rosnące szkody łowieckie budzą wśród
Prawo silniejszego? Mniejsi producenci rolni nie s
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do KOWR o przywrócen
ARiMR nadrabia zaległości. Rolnicy czekają jeszcze
Jak informuje Telewizja Polska ponad 14 i pół miliarda złoty
Dopłaty 2020: ARiMR przyjmuje oświadczenia od 2 ma
Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą
Deklaracja warszawska. Osiem państw walczy o wyrów
Osiem krajów Europy Środkowo–Wschodniej podpisało wczoraj w
Minister Ardanowski: Mogę w każdej chwili zrezygn
- Ja nie pchałem się do tego żeby zostać ministrem rolnictwa
Czy wizja wyrównania dopłat bezpośrednich jest rea
– Wspieramy także nowe cele, jednocześnie wskazujemy na koni
Stworzyli jedno z największych gospodarstw na Doln
Rolnicy z gmin Jaworzyna Śląska, Żarów, Strzegom i Świebodzi
Kontrole ARiMR spędzają sen z powiek rolników. Wie
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Dolnośląskie
Minister Ardanowski: Rolnictwo jest upokarzane, a
Podczas piątkowego otwarcia Centralnych Targów Rolniczych w
Płatności końcowe otrzymało 39% wnioskodawców
Od początku grudnia 2019 r. trwa wypłata dopłat bezpośrednic
Fikcyjne gospodarstwa pobierają dopłaty. Samorząd
Krajowa Rada Izb Rolniczych 2 grudnia 2019 r. przyjęła wnios
Małe gospodarstwa trzodziarskie na wykończeniu
Z roku na rok w Polsce ubywa małych gospodarstw trzodziarski
Gospodarstwa wielkotowarowe mają „parasol ochronny
Poseł Jarosław Sachajko wystąpił do ministra rolnictwa z int
Agencja wypłaciła 10,8 mld zł w ramach zaliczek. C
Jak poinformowała Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa,
Nawet najmniejsze uchybienia w gospodarstwie dotkn
Nie będzie zmian w wypłatach odszkodowań za zwierzęta ubite
Robert Telus przewodniczącym komisji rolnictwa?
Dzisiaj poznamy prezydium sejmowej komisji rolnictwa i rozwo
Jarosław Sachajko: Władza udaje, że coś zmienia, a
- Władza wiele zapowiada, a niewiele robi. Jako ruch społecz
ARiMR kontroluje 1700 gospodarstw na Pomorzu Zacho
Ponad 1700 gospodarstw z terenów dotkniętych suszą rolniczą
Jarosław Sachajko: ASF, izby rolnicze, ekoterroryz
Wg Jarosława Sachajki, posła PSL, Unia Europejska od dłuższe
Projektowane stawki płatności bezpośrednich za 201
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały p
Kurs euro do przeliczenia dopłat: 4,3782 zł
Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił dzisiejszy kurs euro
W walce z ASF Prawo i Sprawiedliwość okazało słabo
- W walce z ASF-em partia rządząca nie zrobiło tego, co już
Prezes obiecał, minister potwierdza. Będzie walka
Jak dotychczas Komisja Europejska nie zgadzała się na wyrówn
Polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictw
- Polski kandydat na komisarza rolnictwa opowiada się za imp
Czy rolnicy dadzą się nabrać na kolejne obietnice
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Jarosław Sachajko
Wyższe zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich będą
Wyższe zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich będą wypłacane
Komisja Europejska pomoże w obliczu suszy
W związku z suszą rolniczą Komisja Europejska 28 sierpnia 20
PFHBiPM zarabia spore pieniądze. Część dochodów tr
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka nie jest
Nie ma czasu na dyskusję o ASF. Trzeba zlikwidować
Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko
Pomoc de minimis w rolnictwie na wyczerpaniu. Co d
Wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień
Rozszerzenie na wszystkie grunty państwowe wymogu
Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie niektó
W Polsce trzy czwarte dopłat z UE trafia do 20 pro
Polskie rolnictwo wytwarza około 2,4 proc. PKB, podczas gdy
Nieużytki KOWR-u bulwersują rolników i dzierżawców
Działania KOWR z województw zachodniopomorskiego, wielkopols
Rolnicy cenią dopłaty, ale są w stanie sięgnąć po
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob
Przewodniczący ZZRR Solidarni wnosi do Komisji Eur
Działając w imieniu Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospol
Działki KOWR leżą odłogiem, są zarośnięte i stwarz
Na Dolnym Śląsku jest około 33 tys. hektarów wolnych gruntów
Dotacje faworyzują wielkie gospodarstwa
Obecnie w Unii Europejskiej 82% dopłat trafia do jedynie 20%
Wszystkie zasługi ARiMR
− Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponując
Ostateczny termin złożenia wniosków o dopłaty bezp
Do 4 czerwca do godz. 7.30 w ARiMR zostało złożonych 1,3 mln
Polski rolnik na szarym końcu listy pobranych dota
Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko
Dzisiaj upływa termin składania wniosków o dopłaty
Rolnicy złożyli 1,26 mln wniosków o przyznanie płatności bez
ARiMR przypomina o kończących się naborach
Wraz z końcem maja upływa termin składania wniosków w ramach
Rolnicy z Mariotta koszą dopłaty za nadbiebrzański
Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego dzierżawione są ł
Do 9 maja rolnicy złożyli niespełna 740 tys. wnios
W tym roku po raz drugi ARiMR przyjmuje wnioski za pomocą ap
Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezp
W tym roku również zostanie przedłużony termin składania wni
Polski gospodarz nie może być rolnikiem drugiej ka
- Aby polska żywność była konkurencyjna na rynkach europejsk