Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Mercosur i wyśrubowane unijne standardy mogą dobić europejskie rolnictwo

Redakcja

Copa – Cogeca wraz ze współpracującymi z nią europejskimi organizacjami reprezentującymi producentów buraków cukrowych (CIBE) oraz producentów drobiu ( AVEC) postanowiły przeprowadzić kampanię medialną, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane ze wznowieniem dyskusji na temat ratyfikacji umowy handlowej między UE a krajami Mercosur.

 

Mercosur: poważne zagrożenie dla opłacalności produkcji rolnej w Europie

 

W opublikowanych w mediach społecznościowych filmikach trzy organizacje podkreślają, że popierają politykę handlową Komisji Europejskiej, ale podobnie jak Parlament Europejski, nie mogą się zgodzić na rozwiązania zawarte w umowie z czerwca 2019 r. z krajami Mercosur. - W pełni rozumiemy obawy jakie związane są wprowadzeniem w życie umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej. Zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych stanowi to bardzo poważne zagrożenie dla opłacalności produkcji rolnej w Europie – mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

Copa-Cogeca w swoim komunikacie prasowym zwraca uwagę, że część dotycząca handlu żywnością jest niewyważona, zwłaszcza w odniesieniu do sektorów wrażliwych. W przypadku branży mięsa wołowego doprowadzi ona do wzmocnienia pozycji przetargowej dużych podmiotów z krajów Mercosur kosztem europejskich hodowców bydła.

 

Podwójne standardy produkcji

 

Po drugie, europejscy rolnicy obawiają się trudnych do zmierzenia skumulowanych skutków wszystkich umów handlowych tych już podpisanych i tych, które zostaną zawarte w przyszłości. Ostatni, kluczowy argument wskazuje, że umowa ta powiększy lukę między rolnikami z UE i krajów trzecich ze względu na podwójne standardy produkcji. - Szczególnie martwi fakt, że Komisja Europejska mocna naciska na wprowadzenie w nowej Wspólnej Polityce Rolnej wielu wymogów klimatyczno-środowiskowych, które nie będą obowiązywał producentów żywności kupowanej w krajach trzecich. W efekcie takie umowy o wolnym handlu mogą doprowadzić do spadku produkcji rolnej w Europie oraz zastąpieniu jej importem – mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

Przykłady sektorów buraka cukrowego i wołowiny są znamienne. W ramach tej umowy, Europa będzie sprowadzać cukier i etanol, które nie przestrzegają naszych norm produkcji. Zdaniem CIBE w Brazylii stosuje się 27 herbicydów i insektycydów zakazanych w UE.

 

W związku z tym, bardzo ważne jest przeprowadzenie normalnej procedury kontroli, by uniknąć wszelkich luk prawnych. Parlament Europejski oraz parlamenty krajowe muszą móc się wypowiedzieć, a głos obywateli, konsumentów i rolników musi zostać wzięty pod uwagę.

 

Może zainteresuje Cię również:

Jakie będą skutki ekonomiczne Zielonego Ładu dla p

Jakie skutki wprowadzenia zapisów Zielonego Ładu przewiduje

Zielony Ład ma zbawić małe gospodarstwa. Może okaz

Trwa dyskusja komisarza Janusza Wojciechowskiego z rolnikami

Rolnicy będą gnębieni Zielonym Ładem. A co z chemi

Polityka Unii Europejskiej wskazuje rolnictwo jako winnego z