Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Nikt nie kwapi się z wprowadzeniem definicji rolnika aktywnego

Redakcja

W świetle prawa dopłaty unijne przysługują osobie faktycznie prowadzącej gospodarstwo rolne. W praktyce często spotykaną sytuacją jest jednak bezumowna dzierżawa, której konsekwencją jest pobieranie płatności przez osoby mające grunty rolne, a nie te faktycznie uprawiające ziemię.

 

Jak przypominają w interpelacji do ministra rolnictwa posłowie Jarosław Sachajko i Paweł Szramka, w styczniu 2020 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. wprowadzenia pojęcia rolnika aktywnego i powiązania dopłat obszarowych tylko z tymi gospodarzami, którzy faktycznie uprawiają ziemię. Samorząd rolniczy wskazuje, iż jest to bardzo istotny problem. "Obecnie praktycznie brak takich zapisów, co powoduje, że dopłaty pobierają osoby będące właścicielami lub posiadaczami użytków rolnych albo przy braku posiadacza - osoby postronne. Rodzi to liczne konflikty na wsi, w szczególności w zakresie dzierżaw gruntów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna skutecznie weryfikować osoby pobierające dopłaty pod kątem faktycznego wykonywania na gruncie działalności rolniczej".

 

W związku z powyższym posłowie Szramka i Sachajko zwrócili się do resortu rolnictwa o stanowisko w tej sprawie. Pytają czy osoby, które nie wypełniają definicji rolnika aktywnego zostaną pozbawione dopłat. - Czy planowane jest przeprowadzenie weryfikacji, w wyniku której osoby będące jedynie właścicielami użytków rolnych zostaną zobligowane do zwrotu dopłat otrzymanych w latach poprzednich? Czy planuje się nakładanie kar na takie osoby? – piszą parlamentarzyści.

 

Może zainteresuje Cię również:

Premia dla młodego rolnika, a wniosek o płatności

- Mam pytanie w sprawie premii „młody rolnik”. Czy w związku

Rolnicy wołają o pomoc. Nieoprocentowany kredyt na

Samorząd rolniczy z Dolnego Śląska zwrócił się do ministra r

Szwajcaria: Dopłaty bezpośrednie uzależnione od de

W Szwajcarii czekają na głosowanie dwie inicjatywy, które mo