Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Powraca temat ustawy odorowej. Kolejny gwóźdź do trumny?

Redakcja

W drugim lub trzecim kwartale tego roku na tapetę ponownie trafi tzw. ustawa odorowa. Tak wynika z opublikowanego harmonogramu prac Rady Ministrów. Patrząc na aktualny stosunek ekipy rządzącej do rolnictwa, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że projekt spotka się z silnym poparciem politycznym. Co na to rolnicy?

 

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ponownie pojawił się projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Przypomnijmy, iż pierwszy projekt ustawy odorowej pojawił się w marcu 2019 roku, jednak wskutek silnej krytyki hodowców po kilku miesiącach prace nad projektem ustały.

 

Przedstawiony w I kwartale 2019 r. projekt “Ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej” został w skrócie nazwany “ustawą odorową” lub „odległościową”. Zapisy dokumentu są obecnie konsultowane, a same przepisy miałyby wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Według zapisów projektu, chów lub hodowla zwierząt w liczbie co najmniej 500 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza) będą musiały być oddalone od wymienionych w projekcie obiektów o co najmniej 500 metrów. Średniej wielkości fermy (210-500 DJP) będą z kolei lokowane odpowiednio w odległości od 210 do 500 m. Odległość ustalać należałoby nie tylko w odniesieniu do budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, szpitali, gospodarstw agroturystycznych, ale także od granic uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej, parków narodowych i ich otulin.

 

- To jest kur... cyrk! Planowany jest powrót tzw. Ustawy Odorowej! Chcą zarżnąć wszystkie hodowle! W związku z obostrzeniami Covid znacząco chce nam się utrudnić organizację czegokolwiek - zachęcam do masowego odwiedzenia biur poselskich, senatorskich oraz posłów i senatorów zdrajców w ich miejscach zamieszkania (z kulturą, bez przemocy i wyzwisk - przecież wielu z nich to nasi sąsiedzi, więc jak sąsiad do sąsiada!) – pisze w mediach społecznościowych popularny bloger Rolnik NIEprofesjonalny.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Miasto chce sielskiej wsi. Jak wyżyć ze 100 kur i

Jak uważa socjolog Jarosław Urbański, większość nowych miesz

Jarosław Sachajko: Wieś jest od produkcji żywności

- Bez wątpienia tereny wiejskie są po to, żeby tam produkowa

Są naciski na kontynuowanie prac nad ustawą odorow

– Niekontrolowany rozwój ferm przemysłowych stanowi ogromne