Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 października 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9563 EUR EUR - 4.6188 GBP GBP - 5.1269 DKK DKK - 0.6202
Archiwum
30.10.2020 14:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ 29.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,00 (+ 0,49%), kukurydza LIS20 - 192,00 (- 1,66%), rzepak LIS20 - 379,50 (+ 0,39%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Powraca temat ustawy odorowej. Kolejny gwóźdź do trumny?

Redakcja

W drugim lub trzecim kwartale tego roku na tapetę ponownie trafi tzw. ustawa odorowa. Tak wynika z opublikowanego harmonogramu prac Rady Ministrów. Patrząc na aktualny stosunek ekipy rządzącej do rolnictwa, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że projekt spotka się z silnym poparciem politycznym. Co na to rolnicy?

 

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ponownie pojawił się projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Przypomnijmy, iż pierwszy projekt ustawy odorowej pojawił się w marcu 2019 roku, jednak wskutek silnej krytyki hodowców po kilku miesiącach prace nad projektem ustały.

 

Przedstawiony w I kwartale 2019 r. projekt “Ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej” został w skrócie nazwany “ustawą odorową” lub „odległościową”. Zapisy dokumentu są obecnie konsultowane, a same przepisy miałyby wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Według zapisów projektu, chów lub hodowla zwierząt w liczbie co najmniej 500 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza) będą musiały być oddalone od wymienionych w projekcie obiektów o co najmniej 500 metrów. Średniej wielkości fermy (210-500 DJP) będą z kolei lokowane odpowiednio w odległości od 210 do 500 m. Odległość ustalać należałoby nie tylko w odniesieniu do budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, szpitali, gospodarstw agroturystycznych, ale także od granic uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej, parków narodowych i ich otulin.

 

- To jest kur... cyrk! Planowany jest powrót tzw. Ustawy Odorowej! Chcą zarżnąć wszystkie hodowle! W związku z obostrzeniami Covid znacząco chce nam się utrudnić organizację czegokolwiek - zachęcam do masowego odwiedzenia biur poselskich, senatorskich oraz posłów i senatorów zdrajców w ich miejscach zamieszkania (z kulturą, bez przemocy i wyzwisk - przecież wielu z nich to nasi sąsiedzi, więc jak sąsiad do sąsiada!) – pisze w mediach społecznościowych popularny bloger Rolnik NIEprofesjonalny.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Jak walczyć z odorem w gospodarstwie? System oczys

Panuje powszechne przekonanie, że na wsi może i powinno – ze

Czy ustawa odorowa zostanie przepchnięta? Sejm pon

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się na nowo ust

Francja: Rząd ustępuje ideologii i pozostawia wiel

Francuski rząd wprowadził przepisy dotyczące odległości stos