Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 207,25 (- 1,19%), kukurydza LIS20 - 196,50 (0,00%), rzepak LIS20 - 391,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Troska polityków o zwierzęta jest na pokaz. Sądy będą uniewinniać rolników?

Redakcja

Procedowana w skandalicznych okolicznościach nowelizacja ustawy o prawach zwierząt wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Dopóki Bruksela nie zaakceptuje zapisów, które m.in. są szkodliwe dla hodowców bydła czy drobiu, to sądy mogą uniewinniać osoby, która będą łamać nowe przepisy. Jak stwierdził jeden z fachowców, „pod płaszczykiem ochrony zwierząt, przepycha się projekt szybko, mając świadomość, jakie będą konsekwencje”.

 

- Procedura notyfikacji wiąże się z członkostwem w Unii Europejskiej. Konsumenci, producenci, przedsiębiorcy nie mogą być zaskakiwani regulacjami, które mogą zachwiać swobodami rynkowymi. Dlatego państwa członkowskie muszą przedstawiać projekty ustaw Komisji Europejskiej celem notyfikowania, zaopiniowania z punktu widzenia gwarancji tych swobód – tłumaczył w rozmowie na antenie TOK FM Wachowiec analityk prawny FOR i Fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju. Tego wszystkiego przy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie było.

 

- Największy zarzut, który ja osobiście wysunąłem, poza pośpiechem, to jest właśnie brak notyfikacji. Skutek braku notyfikacji może być taki, że ta ustawa nie będzie mogła być stosowana wobec jednostek. Gdyby się okazało, że przedsiębiorca narusza przepisy, sąd będzie zobowiązany z urzędu sprawdzić, czy te przepisy były notyfikowane i tę osobę uniewinnić - wyjaśnił ekspert.

 

Wachowiec stwierdził również, że "pod płaszczykiem ochrony zwierząt, przepycha się projekt szybko, mając świadomość, jakie będą konsekwencje". Dodał, że troska polityków o zwierzęta jest na pokaz. Przewiduje, że z ustawą o ochronie zwierząt będzie podobnie jak z hazardową, która też nie była notyfikowana. - I ciągną się postępowania wobec osób prowadzących taką działalność, zajmuje się tym Europejski Trybunał Sprawiedliwości i mamy jeden wielki chaos. Myślę, że będzie podobnie, inaczej być nie może – powiedział analityk w rozmowie z dziennikarzem TOK FM. 

 

 

Źródło: TOK FM

Może zainteresuje Cię również:

„Piątka dla zwierząt” to większe cierpienie dla by

- Utrzymanie zakazu uboju rytualnego bydła, przy jednoczesny

Marek Suski naznaczony obornikiem. „Wybitny intele

Rolnicy kontynuują akcję naznaczania domów parlamentarzystów

Poseł Zieliński do protestujących rolników: Więcej

Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk,