kps

kowalczyk

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Troska polityków o zwierzęta jest na pokaz. Sądy będą uniewinniać rolników?

Redakcja

Procedowana w skandalicznych okolicznościach nowelizacja ustawy o prawach zwierząt wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Dopóki Bruksela nie zaakceptuje zapisów, które m.in. są szkodliwe dla hodowców bydła czy drobiu, to sądy mogą uniewinniać osoby, która będą łamać nowe przepisy. Jak stwierdził jeden z fachowców, „pod płaszczykiem ochrony zwierząt, przepycha się projekt szybko, mając świadomość, jakie będą konsekwencje”.

 

- Procedura notyfikacji wiąże się z członkostwem w Unii Europejskiej. Konsumenci, producenci, przedsiębiorcy nie mogą być zaskakiwani regulacjami, które mogą zachwiać swobodami rynkowymi. Dlatego państwa członkowskie muszą przedstawiać projekty ustaw Komisji Europejskiej celem notyfikowania, zaopiniowania z punktu widzenia gwarancji tych swobód – tłumaczył w rozmowie na antenie TOK FM Wachowiec analityk prawny FOR i Fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju. Tego wszystkiego przy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie było.

 

- Największy zarzut, który ja osobiście wysunąłem, poza pośpiechem, to jest właśnie brak notyfikacji. Skutek braku notyfikacji może być taki, że ta ustawa nie będzie mogła być stosowana wobec jednostek. Gdyby się okazało, że przedsiębiorca narusza przepisy, sąd będzie zobowiązany z urzędu sprawdzić, czy te przepisy były notyfikowane i tę osobę uniewinnić - wyjaśnił ekspert.

 

Wachowiec stwierdził również, że "pod płaszczykiem ochrony zwierząt, przepycha się projekt szybko, mając świadomość, jakie będą konsekwencje". Dodał, że troska polityków o zwierzęta jest na pokaz. Przewiduje, że z ustawą o ochronie zwierząt będzie podobnie jak z hazardową, która też nie była notyfikowana. - I ciągną się postępowania wobec osób prowadzących taką działalność, zajmuje się tym Europejski Trybunał Sprawiedliwości i mamy jeden wielki chaos. Myślę, że będzie podobnie, inaczej być nie może – powiedział analityk w rozmowie z dziennikarzem TOK FM. 

 

 

Źródło: TOK FM

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu