Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 września 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.9083 EUR EUR - 4.5497 GBP GBP - 5.0121 DKK DKK - 0.6111
Archiwum
28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 25.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 171,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Zakaz uboju religijnego wykreślony z projektu ustawy o ochronie zwierząt

Redakcja
Robert Winnicki (Twitter)

Do wczesnych godzin porannych trwała dzisiaj sejmowa komisja rolnictwa, która rozpatrywała poprawki do projektu ustawy PiS o ochronie zwierząt. Przebieg obrad miał skandaliczny charakter. Strona rolnicza nie została dopuszczona do bezpośredniego udziału w posiedzeniu. Na sali zasiedli natomiast przedstawiciele fundacji Viva. Czy tak powinno się traktować rolników – ludzi, którzy w pocie czoła produkują żywność dla Polaków?

 

Przypomnijmy, iż podczas wczorajszych obrad Sejmu, posłowie większością głosów odrzucili wniosek przedstawicieli Konfederacji, którzy chcieli odrzucenia zmian w ustawie o ochronie zwierząt już w pierwszym czytaniu. Za głosowało natomiast 35 posłów Zjednoczonej Prawicy.

 

W tym głosowaniu głosowało 420 posłów. Przeciwko propozycji odrzucenia było 339 posłów, za 63, a 18 osób wstrzymało się od głosu. Wśród 63 posłów, którzy głosowali za odrzuceniem nowelizacji byli wszyscy przedstawiciele Solidarnej Polski i Konfederacji oraz część PiS, Porozumienia i PSL-u.

 

Projekt trafił do sejmowej komisji rolnictwa, gdzie dyskutowano nad poprawkami. Upychany kolanem „gniot” antyrolniczy, bo tak należy nazwać tę ustawę, został skorygowany w nocnych obradach o kilka poprawek do projektu noweli ustawy autorstwa PiS o ochronie zwierząt. Najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualny. Poprawkę taką zgłosił poseł Michał Urbaniak z koła Konfederacji. Poparło ją większość posłów komisji z PiS i Konfederacji. Przyjęte poprawki większość sejmowa może odrzucić. Finalnie komisja poparła projekt głosami 17 posłów, przy sprzeciwie sześciu posłów. Posiedzenie trwało 7 godzin!

 

Dodajmy, że projekt ustawy nie był konsultowany z organizacjami rolniczymi. Co więcej, na sali gdzie odbywała się komisja nie znalazło się ani jedno miejsce dla przedstawiciela organizacji branżowych. Tylko Jacek Zarzecki z Rady Sektora Wołowiny, na zasadzie wideokonferencji, uczestniczył w obradach. Wśród posłów znaleźli się jednak przedstawiciele organizacji prozwierzęcych z Fundacji Viva. To symboliczny wyraz pogardy władzy dla rolników.

 

Poniżej kilka refleksji na temat przebiegu obrad komisji, które można znaleźć w portalach społecznościowych:

 

 

 

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Ustawa czyni z każdego hodowcy-rolnika potencjalne

Znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt wywołuje u hodowców

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. A co

Ten rok dla branży futerkowej i hodowców jest bardzo trudny.

Głos rolnika: Chcą z nas zrobić parobków

- To jest ustawa antypolska, to jest ustawa, której celem je