Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Czy ustawa odorowa zostanie przepchnięta? Sejm ponownie zajmie się tym tematem

Redakcja
Andrew Skowron, Otwarte Klatki

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się na nowo ustawa odorowa, która miałaby regulować minimalne odległości ferm przemysłowych od gospodarstw domowych. Co ciekawe, jedna z organizacji ekologicznych uważa, że zaproponowane w ustawie restrykcje wobec hodowców są zbyt łagodne. Chcą aby minimalna odległość ferm przemysłowych od zabudowy mieszkaniowej wynosiła przynajmniej 2 km.

 

Pierwszy projekt ustawy odorowej pojawił się w marcu 2019 roku, jednak wskutek silnej krytyki hodowców po kilku miesiącach prace nad projektem ustały. Ministerstwo Klimatu przewiduje, że wróci on do Sejmu w czwartym kwartale br. Problem uciążliwych inwestycji związanych z hodowlą zwierząt trwa od wielu lat – między 2008 a 2017 rokiem wydano aż 933 pozwolenia na budowę wielkich ferm przemysłowych, a aż 593 z nich w ostatnich trzech latach tego okresu. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba protestów lokalnych społeczności, które walczą z odorami, plagami much i zanieczyszczeniami środowiska. W obecnej formie projektu ustawy odorowej jako minimalną odległość ferm powyżej 500 DJP (czyli np. powyżej 1500 tuczników lub powyżej 52 500 kurczaków) podaje się 500 metrów.

 

Jak informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki, od 2012 roku w Polsce zarejestrowano już ponad 520 protestów lokalnych społeczności przeciwko wielkim inwestycjom – czy ustawa rozwiąże ich problemy? - Odory z wielkich ferm przemysłowych są odczuwalne w odległości nawet do 2-3 kilometrów – mówi Ilona Rabizo z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym – Proponowana odległość 500 metrów w żaden sposób nie pomaga mieszkańcom, którzy w dalszym ciągu będą zmagać się z tymi samymi problemami. Jako Koalicja postulujemy, aby jako minimalną odległość przyjęto przynajmniej 2 kilometry – dodaje Rabizo.

 

 

W komunikacie Stowarzyszenia czytamy, iż z działaczami Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym zdają się zgadzać Polacy. Z wyników badań przeprowadzonych przez Biostat, opracowanych i opublikowanych w czerwcu 2019 roku przez Jarosława Urbańskiego (ZOBSiE) jasno wynika, że przeciwników ferm przemysłowych jest zdecydowanie więcej (48,5%), niż zwolenników (37%). Co ciekawe badanie wykazało, że spora część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy ze skali hodowli przemysłowej – na pytanie: "ile maksymalnie kurczaków powinno być trzymanych na jednej fermie?" aż 56,9% ankietowanych odpowiedziało, że poniżej 10 tysięcy, czyli ferma nie większa niż 40 DJP, a jedynie 2,5% badanych zgadza się na fermy powyżej 50 tysięcy kurczaków. Pomimo wyraźnego sprzeciwu społecznego, na terenie całego kraju powstają wielkie kurniki przemysłowe, przeciwko którym protestują mieszkańcy z całej Polski (ostatnie głośne protesty odbyły się m.in. w Kruszynianach czy Blizanowie). Z badań Biostat wynika, że zdecydowana większość społeczeństwa (75,5%) oczekuje, że fermy przemysłowe będą powstawać w odległości nie mniejszej niż 500 metrów od siedzib ludzkich, a ponad połowa (58,6%) uważa, że minimalna odległość powinna wynosić przynajmniej 1000 metrów.

 

Jako Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym pomagamy lokalnym społecznościom od strony medialnej, prawnej i administracyjnej – mówi Ilona Rabizo – Mieszkańcy często nie mają odpowiednich narzędzi do walki o swój dom, są pomijani w dialogu na temat powstawania kolejnych inwestycji w ich okolicy. Ustawa odorowa może im tę walkę ułatwić, o ile uwzględni faktyczną skalę oddziaływania odorów i zanieczyszczeń ferm na otoczenie – dodaje Rabizo.

Może zainteresuje Cię również:

Greenpeace: Wielkie fermy przemysłowe wypychają z

- Czas na wprowadzenie rozwiązań wspierających małe gospodar

Rolnicy i hodowcy nie oczekują od rządu żadnej jał

- Jako środowisko rolnicze z niepokojem oczekujemy na k

Powraca temat ustawy odorowej. Kolejny gwóźdź do t

W drugim lub trzecim kwartale tego roku na tapetę ponownie t