Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Czy Bruksela się opamięta? Mercosur oznacza katastrofę dla europejskiego rolnictwa

Redakcja

Po 20 latach negocjacji tekst umowy UE-Mercosur został zawarty między UE a krajami Ameryki Łacińskiej. Chociaż umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę, rolnicy i organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska nadal bija na alarm, licząc na opamiętanie Brukseli.

 

Umowa podpisana z UE - której oficjalna wersja nie została jeszcze opublikowana - usuwa bariery taryfowe dla dużej liczby produktów, w tym soku pomarańczowego i owoców, oraz zapewnia dostęp do europejskiego rynku cukru, etanolu, drobiu i wołowiny dla czterech krajów Mercosuru (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj). Jak pisze portal Euractiv, prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, odniósł zwycięstwo.

 

Organizacja pozarządowa Fern ostrzegła w oświadczeniu, że umowa „będzie miała katastrofalne skutki dla klimatu”. Jak podkreśla organizacja, wylesianie w tych krajach, a przede wszystkim w Brazylii, odbywa się w celu zwiększenia powierzchni pastwisk dla coraz większej liczby bydła, co jest zdaniem Fern szkodliwe dla klimatu i powoduje narastające konflikty z rdzennymi społecznościami. Intensywne rolnictwo brazylijskie emituje również duże ilości gazów cieplarnianych. - Nie rozumiem, dlaczego chcemy podpisać tę umowę - powiedział Le Monde były minister Francji ds. przemian ekologicznych Nicolas Hulot, który zrezygnował z piastowanej funkcji w sierpniu ubiegłego roku. - Ten rodzaj decyzji politycznych pokazuje, że nie mamy systemowego, globalnego podejścia do walki ze zmianami klimatu. To porozumienie jest całkowicie sprzeczne z naszymi deklarowanymi ambicjami – powiedział.

 

Chociaż UE nalegała, aby wspomnieć w umowie o zgodności z porozumieniem paryskim, nie będzie to miało zdaniem Euractiv wpływu na politykę brazylijską. Ponadto, jeśli rozdział poświęcony jest zrównoważonemu rozwojowi, nie ma on wiążącej wartości, w przeciwieństwie do przepisów dotyczących barier taryfowych. - Naiwnością byłoby oczekiwać, że rząd Bolsonaro okaże dobrą wolę w kwestiach klimatycznych, skoro od czasu jego wyboru codziennie ok. 450 hektarów lasów amazońskich jest usuwanych, mimo że należą do obszarów chronionych - powiedział liberalny poseł Matthieu Orphelin. - To bomba klimatyczna, ale także ograniczenie wolności rdzennej ludności, która tam mieszka - dodał.

 

Innym problemem to stosowanie pestycydów. Według Narodowej Federacji Związków Rolników (FNSEA) około 74% produktów używanych w Brazylii jest w Europie zakazane. Odkąd Bolsonaro doszedł do władzy, w Brazylii autoryzowano 240 środków zakazanych w Europie.

 

Rolnicy również podkreślali obawy związane z umową, a niemieckie stowarzyszenie rolników Bauernverband nazywa ją „całkowicie niezrównoważoną”. Według irlandzkich rolników jest to „haniebne”, podczas gdy francuscy rolnicy ze stowarzyszenia FNSEA nazywają to „oszustwem”. Na wszelki wypadek ustępujący komisarz UE ds. Rolnictwa Phil Hogan obiecał wsparcie finansowe w wysokości do 1 miliarda euro „w przypadku zakłócenia rynku”.

 

Umowa nie została jednak jeszcze przyjęta. Sprawa Mercosur'u będzie teraz rozpatrywana teraz w Trybunale Parlamentu Europejskiego i przez Radę Europejską, która musi zatwierdzić umowę. Następnie tekst musi zostać ratyfikowany w każdym zainteresowanym państwie, zwykle w drodze głosowania w parlamencie krajowym. - Wystarczy, że państwo powie„ nie ”, aby całkowicie go zablokować” - zauważył Samuel Leré, szef rzecznictwa w Fundacji Nicolasa Hulota (FNH). 

 

Może zainteresuje Cię również:

Mercosur i wyśrubowane unijne standardy mogą dobić

Copa – Cogeca wraz ze współpracującymi z nią europejskimi or

Portugalia chce umowy z państwami Mercosuru

Rząd portugalski najwyraźniej chce zbliżyć się do podpisania

Brexit gorszy od koronawirusa? Producenci wołowiny

Producenci mięsa wołowego z coraz większym niepokojem patrzą