kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
19 października 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9212 EUR EUR - 4.5717 GBP GBP - 5.4084 DKK DKK - 0.6144
Archiwum


18.10.2021 13:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,20-6,00 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

18.10.2021 MATIF: pszenica GRU21-274,00 (-0,72%), kukurydza LIS21-245,25 (-0,20%), rzepak LIS21-673,75 (+0,19%) [euro/t]

18.10.2021 SPRZEDAM 30 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, ostrowski, 07-320, tel.: 790 338 005

18.10.2021 SPRZEDAM 4 BYKI, hf, 650 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 510 641 861

18.10.2021 SPRZEDAM 15 BYKÓW, mięsny, 730 kg, kuj.-pom., toruński, 87-140, tel.: 508 131 008

15.10.2021 KUPIĘ 24 TONY SALETRY AMON., transport firmowy, warm.-maz., nidzicki, 13-111, tel.: 601 443 835

14.10.2021 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, ciechanowski, 06-460, tel.: 503 123 360

14.10.2021 SPRZEDAM 1 KROWĘ, 680 kg, śląskie, żywiecki, 34-325, tel.: 784 164 148

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Susza i żniwa a pożary na terenie gospodarstw - przyczyny, procedury, pomoc, niewypłacone ubezpieczenia

Hanna Krugiełka

Każdy pożar to duże emocje, ryzyko dla zdrowia i życia ludzi, a także zwierząt oraz często konsekwencje na całe długie lata. Niektórych okoliczności wystąpienia pożaru nie można przewidzieć, są niezależne od nas. Jednak po przeanalizowaniu wielu przyczyn pożarów można dojść do wniosku, że jednak można było ich uniknąć, gdyż powstały przez zwykłe zaniedbanie, czy nieuwagę. Pora lata, ciepłej, słonecznej pogody, susza i wzmożona intensywność prac polowych, a nawet zmęczenie pracą i przez to słabsza uważność oraz obniżona koncentracja to potencjalne czynniki zwiększające możliwość wystąpienia pożaru w gospodarstwie. Na jaką i czyją pomoc możemy liczyć stając przed obliczem pożaru? Do kogo się zwrócić? Jak możemy w przyszłości zapobiec tragedii?

 

Jeszcze głośnym echem brzmi temat palącego się Biebrzańskiego Parku Narodowego, apele o zaprzestanie wiosennego wypalania traw, a już nastał kolejny okres zagrożeń związany z wypalaniem ściernisk. Trwająca od kilku lat susza, intensywny okres prac polowych to czynniki zwiększające ryzyko powstania pożaru. Dlatego lato to czas częstszych wyjazdów Straży Pożarnej.

Statystyki i nie tylko

Powszechnie wiadomo, że okres letni sprzyja częstszym interwencjom Straży Pożarnej. Odzwierciedlają to dane otrzymane od Naczelnika Wydziału Operacyjno, Kontrolno-Rozpoznawczego w KP PSP w Międzyrzeczu - bryg. Dariusza Rzepeckiego, który stwierdził: „ze statystyki wynika że na terenie powiatu międzyrzeckiego w 2018 roku było 345 wszystkich pożarów w których interweniowali strażacy. Pożarów na obiektach rolniczych (zboża na pniu, płodów rolnych, maszyn i w gospodarstwach rolnych) 37. Wynika z tego że pożary te stanowią ponad 10% wszystkich”.

W wyniku dalszej analizy bryg. Dariusz Rzepecki stwierdził, że „w okresie kwiecień – wrzesień powstało 75% wszystkich pożarów w rolnictwie w tym roku. Potwierdza to tezę, że w momencie kiedy prace polowe się wzmagają dochodzi do pożarów”.

Analizując kolejny rok bryg. Dariusz Rzepecki ustalił, że w roku 2019 wszystkich pożarów było 285 z czego 34 w rolnictwie. W okresie kwiecień - wrzesień powstało 79% wszystkich pożarów w rolnictwie w tym roku. „Czyli tu też następuje intensyfikacja tego typu zdarzeń, a więc proporcjonalny wzrost pożarów u rolników wraz ze wzrostem ich prac” - skomentował.

Natomiast jeśli chodzi o bieżący rok to dotychczas mieliśmy 20 pożarów rolniczych na łącznie 160 pożarów w 2020 roku” - ustalił dla Cen Rolniczych.

Według Naczelnika Wydziału Operacyjno, Kontrolno-Rozpoznawczego w KP PSP w Międzyrzeczu najczęściej pożary w rolnictwie powstają na skutek:

  • awarii urządzeń (takich jak kombajn, traktor, prasa),
  • podpaleń, używanie ognia otwartego,
  • awarii instalacji elektrycznej w miejscach składowania płodów rolnych.

Należy dodać że produkcja rolna to przede wszystkim materiały palne - płody rolne, palą się łatwo i szybko. Często ich rozprzestrzenianie jest możliwe gdyż pożary powstają na terenie otwartym jakimi są pola, wówczas zagrożone są także lasy” - powiedział nam na koniec bryg. Dariusz Rzepecki.

 

pozar w gospodarstwie1

Powyższe zdjęcie oraz zdjęcie tytułowe zostały udostępnione redakcji przez Wydział Operacyjno, Kontrolno-Rozpoznawczy w KP PSP w Międzyrzeczu.

 

Przyczyny techniczne

W Zespole Prasowym Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu dowiadujemy się o pożarze w gospodarstwie mającym miejsce rok temu. Na miejsce została wezwana jednostka Policji, jednak okazało się później, że pożar powstał od maszyny rolniczej.

To, że bardzo często tak jest potwierdza Biegły Sądowy ds. samochodowych, Rzeczoznawca Motoryzacyjny- dr inż. Wojciech Krugiełka, który wyjaśnia zagadnienie i podaje przykład: „Jako przyczynę pożaru można wskazać stan techniczny maszyn i urządzeń.

Miała miejsce sytuacja gdy po naprawie sprzętu pozostawiono nieumocowany przewód instalacji elektrycznej. Podczas pracy urządzenia przewód ocierał się o konstrukcję sprzętu. Spowodowało to przetarcie izolacji, a w jej następstwie zwarcie skutkujące zaiskrzeniem i pożarem”.

W dalszej części krótkiej rozmowy usłyszeliśmy kolejną ciekawą informację: „Do zapalenia urządzenia może dojść również np. w wyniku zużycia łożyska. Uszkodzone łożysko silnie się nagrzewa co może doprowadzić do znacznego wzrostu temperatury jego elementów i pożaru”.

Biegły Sądowy jako motoryzacyjną przyczynę pożaru wymienia także pył osiadający na często bardzo mocno rozgrzanym układzie wydechowym.

 

POŻAR! Gdzie dzwonić? Procedury

Numerem alarmowym straży pożarnej jest numer 998.
Po jego wybraniu i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

  • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu (dyspozytor może oddzwonić aby dopytać o szczegóły zdarzenia):
  • adres i nazwę obiektu,
  • co się pali, ewentualnie na którym piętrze,
  • czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
  • po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący zgłoszenie może zażądać od zgłaszającego:

  • potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
  • dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

W przypadku pożaru można również skorzystać z numeru alarmowego 112.

W jakich okolicznościach na miejsce pożaru przyjeżdża Policja zapytaliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu:
Jeżeli mamy zgłoszenie o pożarze to operator numeru 112 w pierwszej kolejności wysyła na miejsce zdarzenia Straż Pożarną. Natomiast jeżeli po zakończonych działaniach otrzymujemy od strażaków/biegłego z zakresu pożarnictwa informację, że do pożaru mogło dojść na skutek podpalenia, to wtedy Policja jak najbardziej zajmuje się takim przypadkiem”- wyjaśnił redakcji podkom. Maciej Święcichowski z Zespołu Prasowego KWP w Poznaniu.

Jeśli przy pożarze ucierpią ludzie Policja zostaje o tym powiadomiona z urzędu.

 

pozar w gospodarstwie2

 

Sankcje związane ze spowodowaniem pożaru

Między innymi o konsekwencjach dla osób, które wznieciły pożar mówi Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń tj. (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.), w której czytamy:

Art. 82. § 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: 1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych - podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu (przyp. red.: drogowym), a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania - podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Art. 24. § 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

 

Nie każde ubezpieczenie jest gwarancją otrzymania pieniędzy

Wydawać by się mogło, że wykupując polisę ubezpieczeniową całkowicie zabezpieczamy swój majątek. Niestety: nie w każdym przypadku. Warto poznać warunki ubezpieczeń , które wyszczególniają dokładnie zakres ubezpieczenia. Ważne są ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej. Po zapoznaniu się z nimi dowiemy się czy na pewno w każdych okolicznościach i niezależnie od przyczyny pożaru zostanie mam wypłacone odszkodowanie.

Ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej PZU podano na stronie internetowej: https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1521171


Część pożarów następuje z przyczyn losowych, czasem spotykamy się z podpaleniami, czy uderzeniami pioruna, jednak wiele to zwyczajne zaniedbania, brak wyobraźni, czy nieuwaga. Bądźmy wyczuleni na niezaniedbywanie czynności mających zapewnić bezpieczeństwo.

 

Pomocne linki:

1. https://www.pzu.pl/dla-firm-i-pracownikow/majatek-firmy-i-oc/agrobiznes/pzu-gospodarstwo-rolne#content_1_14062018

2. https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1521171

3. https://www.lexlege.pl/o-ubezp-obowiaz/rozdzial-3-ubezpieczenie-oc-rolnikow/2297/

4. http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/157256,Nie-puszczaj-wiosny-z-dymem.html?search=908972848

 

 

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu