Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Bruksela wymaga, ale daje o 9 mld euro mniej na rolnictwo

Redakcja

Copa Cogeca krytykuje przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję wysokości wydatków na rolnictwo na kolejną unijną perspektywę finansową. Planuje też spotkać się z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, aby wzmocnić jego pozycję walce o przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.

 

Posiedzenie Prezydencji Copa odbyło się jak zwykle w ostatnich miesiącach w formie video-konferencji. Uczestnicy spotkania wyrazili niezadowolenie z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji przyszłego budżetu UE. – Jest ona wprawdzie lepsza niż propozycja z 2018 r. ale w cenach teraz obowiązujących jest to wciąż o 9 mld euro mniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Strategia „Od pola do stołu” i strategia „Bioróżnorodności” wymagają ograniczenia produkcji, bo zakładają 10% odłogowanie i zmniejszenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, a na wyrównanie strat nie ma przewidzianych dodatkowych środków. Dlatego jesteśmy z tego powodu bardzo niezadowoleni i apelujemy o korektę tych propozycji finansowych – powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa.

 

Padły również propozycje wzmocnienia pozycji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W tym celu Prezydencja Copa zamierza spotkać się w nim w najbliższym czasie, aby omówić cały pakiet negocjacji dotyczący strategia „Od pola do stołu”, strategii „Bioróżnorodności” oraz Wieloletnich Ram Finansowych. – Słaba pozycja komisarza Wojciechowskiego może wynikać z faktu, że na wiele rzeczy nie ma wpływu. Za sprawy umów handlowych odpowiada bowiem Phil Hogan, za kwestie klimatu Franz Timmermans, a za bioróżnorodność Stella Kyriakides. To trzeba zmienić – postuluje M. Sikora wiceprezydent Copa.

 

Prezydencja Copa zwróciła także uwagę, że niezbędne jest pilnowanie umów handlowych tak, aby nie dopuścić do zwiększania kontyngentów na przywóz żywności do UE oraz zaapelowała o nie zmniejszanie ochrony celnej unijnego rynku rolnego.

 

Przedstawiciele Copa wyrazili również zadowolenie z działań podjętych przez Brukselę po wybuchu epidemii koronawirusa. – Zakupy na prywatne przechowalnictwo to był dobry pomysł. Choć przydałoby się rozszerzyć to działanie o mięso drobiowe – skomentował Marian Sikora.

 

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy do komisarza Wojciechowskiego: proszę zejś

- Z samych 100 świń pan nie wyżyje, ale ze 100 świń. 15 krów

Nie można zmuszać rolników do wprowadzania 25% upr

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, że

Komisarz Wojciechowski widzi pozytywne sygnały na

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, wystoso