Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Dlaczego w dobie kryzysu rolnik nie jest traktowany na równi z przedsiębiorcą?

Redakcja

Rolnicy zwracający się o uzyskanie pomocy w ramach pakietów tarczy antykryzysowej, która ma być identyczna jak dla przedsiębiorców, napotykają na odmowę Urzędów Pracy, ponieważ nie posiadają wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

 

- W związku z kierowanymi przez rolników pytaniami do Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczącymi kwestii prawnych, związanych z pomocą dla rolników w związku z przygotowaną przez Rząd pomocą w ramach ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – art. 12 a) i inne, potocznie zwanych „Tarczą Antykryzysową”, pismem z dnia 20 maja 2020 r. wystąpiliśmy wspólnie z KRD-IG do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wyjaśnienie przedmiotowej sprawy – czytamy w komunikacie samorządu rolniczego.

 

Jak wynika z ogólnie funkcjonujących informacji oraz informacji zawartych w ulotce dotyczącej „Tarczy Antykryzysowej – Rolnictwo” (kliknij) autoryzowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - rolnicy mają prawo do tych samych form wsparcia jak przedsiębiorcy (między innymi niskooprocentowanej pożyczki).

 

Jak zauważa KRIR, rolnicy zwracający się o uzyskanie pomocy, która ma być identyczna jak dla przedsiębiorców, napotykają na odmowę Urzędów Pracy, ponieważ nie posiadają wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Urzędy Pracy powołują się na zapis art. 6 ust.1 ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. (Dz. U. 2018 r., poz. 646 z późn. zm.), zgodnie z którym, przepisów ww. ustawy nie stosuje się m.in. do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego co oznacza, że nie są przedsiębiorcami.

 

Poprosiliśmy MRiRW o jednoznaczne wyjaśnienie kwestii pomocy dla rolników ubiegających się o wsparcie na tych samych zasadach co przedsiębiorcy i ewentualne podjęcie odpowiednich kroków w celu jej dostosowania – informuje samorząd rolniczy.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n

Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw

Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw

Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19

Co niszczy polskich drobiarzy? Niskie ceny żywca,

Miniony rok był najcięższym dla polskiego drobiarstwa w jego