Samorząd rolniczy zgłosił całą listę krytycznych uwag do projektu rozporządzenia regulującego proces szacowania strat związanych z suszą/ Wiele kontrowersji w projektowanych przepisach budzą zapisy o pomniejszaniu o 50% kwoty pomocy suszowej, uzależniając to od tego czy producent rolny posiada ubezpieczenie od ryzyka suszy co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych. Ubezpieczenie upraw od ryzyka suszy jest w Polsce praktycznie niemożliwe.
- Samorząd rolniczy wielokrotnie wnioskował o usprawnienie szacowania szkód powstałych w wyniku suszy. Jednakże na zaopiniowanie tak ważnych przepisów dla rolników, w dobie suszy dotykającej polskie gospodarstwa od paru lat, wyznaczony przez resort rolnictwa dwudniowy termin na zaopiniowanie ww. projektu jest niewystarczający – czytamy w komunikacie Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Z proponowanych przepisów wynika, że straty nie będą szacowane w sposób rzeczywisty, ale w oparciu o wskaźniki Instytutów, co nie jest właściwe. Nowy system nie rozwiązuje również często zgłaszanego problemu przez rolników braku raportów IUNG stwierdzających suszę w danej uprawie (przy realnym wystąpieniu suszy).
Wiele wątpliwości budzi także zaprojektowanie w przepisach konieczności korzystania z aplikacji ze strony internetowej ministra właściwego do spraw informatyzacji, do złożenia wniosku. Opieranie się o aplikację, która nie jest przetestowana i nie wiadomo czy spełni swoją rolę i czy będzie prawidłowo działać, budzi poważne zastrzeżenia. Zdaniem samorządu rolniczego, rolnicy powinni mieć możliwość złożenia wniosku poprzez zalogowanie się do systemu ARiMR, tak aby po raz kolejny nie byli obarczani dodatkowymi procedurami. Proponuje się, aby cały proces szacowania strat spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne oprzeć o dane jakie rolnik składa do ARiMR tj.; wniosek obszarowy oraz dane zawarte w systemie IRZ.
Również, samo złożenie wniosku przez rolnika musi być opatrzone podpisem złożonym poprzez profil zaufany rolnika, co w wielu przypadkach może być niemożliwe. Dlatego, należałoby również umożliwić rolnikom składanie wniosków w urzędach gminy w wersji papierowej. Nie każdy rolnik obsługuje komputer i może nie poradzić sobie ze złożeniem wniosku w wersji elektronicznej, a firmy doradcze będą pobierały za tą usługę opłatę. Ponadto, wprowadzenie aplikacji elektronicznej powinno być poprzedzone szkoleniami oraz kampanią informacyjną.
W przypadku elektronicznego szacowania strat suszowych, rolnik powinien mieć możliwość odwołania się od protokołu w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Po odwołaniu, szacować na miejscu straty powinna komisja powołana przez wojewodę. Jest to bardzo ważny aspekt, aby rolnik miał możliwość odwołania się od wyników kontroli, która przeprowadzana jest bez wizytacji na miejscu w gospodarstwie.
Komisje gminne szacujące straty suszowe powinny mieć możliwość korekty wysokości strat na etapie sporządzania protokołu. Nie powinno być tak, że maksymalna wysokość strat suszowych będzie narzucana przez IUNG, ponieważ w obrębie gminy mogą być zróżnicowane warunki, gdzie szkody mogą być bardziej dotkliwe.
KRIR proponuje, aby nie dokonywano zmiany treści obowiązującego § 2 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia i pozostawienie go w dotychczasowej formie, ponieważ nie jest jasne jakie środki trwałe miałyby być odtworzone, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę.
W zaproponowanym § 13x ust. 9 określono zawartość wniosku o oszacowanie szkód nakazując jednocześnie podanie informacji o procentowej wysokości szkody w poszczególnych uprawach, co do to tej pory robiła to komisja. Dodatkowo rolnik ma podać informacje o kosztach poniesionych z tytułu niezebrania plonów w wyniku powstania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy w produkcji zwierzęcej, w wysokości nie przekraczającej wysokości szkód spowodowanych przez suszę w uprawach na paszę wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia dla bydła, świń, owiec lub kóz, i wartości produkcji zwierzęcej. Zaproponowana zmiana spowoduje, że wielu rolników nie będzie w stanie samemu podać procentowego szacunku szkód.
KRIR nie zgadza się również z tym, aby można byłoby się starać o pomoc jedynie do gruntów, które są objęte wnioskami o płatności bezpośrednie. Działki, za które rolnik nie wystąpił o dopłaty nie będą mogły być objęte pomocą suszową. Istnieje grupa rolników,, która nie może złożyć wniosku o płatności bezpośrednie, ponieważ uzyska ona grunty z przetargu KOWR po terminie składania wniosków.
W przypadku powstania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy w produkcji zwierzęcej w uprawach na pasze, proponujemy rozszerzenie katalogu zwierząt o konie i gęsi
(§ 13x ust. 9 pkt 7, ust. 11 pkt 3, § 13y ust. 9 oraz załącznik 4). W wielu rejonach Polski prowadzi się pastwiskowy chów gęsi w oparciu o trwałe użytki zielone. W tym przypadku znaczenie pasz produkowanych na trwałych użytkach zielonych, czy innych pasz objętościowych jest równie ważne, jak przy chowie gatunków zwierząt wymienionych w projekcie rozporządzenia. Pominięcie koni przy wyliczaniu szkody jest krzywdzące dla rolników utrzymujących je swoich gospodarstwach, a spotykają się oni z takimi samymi problemami co hodowcy bydła.
Wiele kontrowersji w projektowanych przepisach budzą zapisy o wysokości oprocentowania kredytów bankowych (§ 13x ust. 17 pkt 1 i ust. 18) oraz pomniejszaniu o 50% kwoty pomocy suszowej (§13y ust. 14), uzależniając to od tego czy producent rolny posiada ubezpieczenie od ryzyka suszy co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych. Ubezpieczenie upraw od ryzyka suszy jest w Polsce praktycznie niemożliwe. Ryzyko to pomijane jest w pakietach ubezpieczeń przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Należałoby pozostać przy dotychczas stosowanej zasadzie ubezpieczenia co najmniej 50% upraw z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, bez wyszczególniania ryzyka. Ponadto, w dodawanym § 13 określono warunki na jakich będzie udzielana producentom rolnym poszkodowanym w wyniku suszy pomoc w formie dotacji.
Stosownie do projektowanego § 13 y ust. 1 o pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni:
1) którzy posiadają numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
2) w których gospodarstwie rolnym wystąpiły szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, których wysokość obliczona za pośrednictwem publicznej aplikacji, wynosi powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody;
Podobny próg strat powyżej 30% średniej rocznej produkcji musi wystąpić w gospodarstwie, aby rolnik mógł na podstawie protokołu oszacowania strat ubiegać się o kredyt z dopłatą Agencji.
Powyższe zapisy ograniczające pomoc tylko dla tych rolników, u których straty w wyniku suszy wynoszą powyżej 30 % są bardzo negatywnie przyjmowane przez rolników.
KRIR wnioskuje również, aby szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych odbywało się poprzez liczenie start w produkcji roślinnej i zwierzęcej oddzielnie. Obecne przepisy dyskryminują gospodarstwa rolne, które prowadzą produkcję zwierzęcą, ponieważ nie są one wstanie osiągnąć strat powyżej 30% w całym gospodarstwie , nawet przy stratach sięgających do 100% w produkcji roślinnej.
Należałoby również określić, chociażby w uzasadnieniu do projektu, maksymalny termin wypłaty rolnikom pomocy. Należy uregulować prawnie zwrot kosztów podróży przedstawicieli izb rolniczych w komisjach (w przypadku, gdyby ich praca jednak w jakiś przypadkach była podjęta). Niezależnie od powyższego, zawnioskowano o włączenie gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
- Podsumowując, projektowane przepisy w chwili obecnej budzą zbyt wiele wątpliwości, żeby mogły być przyjęte zaproponowanym zakresie – czytamy w opinii samorządu rolniczego.
Może zainteresuje Cię również:
Ubezpieczenie od suszy z dopłatą z budżetu państwa
Od 1 marca Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna sprzed
Argentyna: Zmiana katastrofalnych prognoz zbiorów
Obfite deszcze w ostatnich tygodniach w Argentynie zmieniły
Nawet 100 tys. zł dofinansowania na walkę z suszą
Do 28 stycznia 2021 r. trwa naborów wniosków o wsparcie inwe
Dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z zabez
Od 30 listopada rolnicy, którzy chcą uzyskać dofinansowanie
Oddzielne liczenie start w produkcji roślinnej i z
Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj
Aplikacja suszowa nie daje możliwości odwołania si
W związku z licznymi protestami rolników związanymi z rozpat
Susza we wszystkich województwach. Najbardziej zag
Brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, ż
Susza na terenie 11 województw. Najbardziej narażo
Powiększający się deficyt wody w północnych i zachodnich rej
Kontynuacja pomocy suszowej
Od dzisiaj producenci rolni, którym zagraża utrata płynności
Susza nadal zagraża uprawom w północno-zachodniej
W dalszym ciągu w północno-zachodniej Polsce występuje brak
Dziwne ruchy Brukseli ws. pomocy suszowej. Środki
- Ja jestem zdziwiony i zaskoczony, że Komisja bardzo katego
Bez profilu zaufanego nie oszacujesz strat suszowy
Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę produc
Minister Ardanowski zapewnia, że wszyscy rolnicy o
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporząd
W obliczu suszy, rolnicy powinni wrócić do śródpol
W ostatnich latach obserwujemy wyraźne nasilenie zjawisk o c
Wnioski o oszacowanie strat suszowych tylko przez
Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę produc
Minister Ardanowski: Nie jest prawdą, że nie ma ś
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa,
Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór
W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z n
Bez przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego
Intensywne opady deszczu, podtopienia i powodzie, niebezpiec
Jak skutecznie bronić się przed plagą suszy
Nie ulega wątpliwości, iż jednym z największych zagrożeń dla
Pomoc suszowa dla utrzymujących stawy hodowlane -
Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w
Jest lepiej, ale susza nadal występuje na zachodzi
Brak dostatecznej ilości opadów nadal występuje na obszarze
Do produkcji 1 kg wołowiny zużywa się 15 000 litró
Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią „Co z tą wodą?”. - O t
W końcu ruszyła wypłata ostatniej transzy zaległej
Rusza wypłata ostatniej transzy zaległej pomocy suszowej za
Będzie abolicja na legalizację studni głębinowych.
Podczas spotkania z plantatorami buraka cukrowego w Jacewie,
IUNG pozytywnie zaopiniował zwolnienie z utrzymani
Zdaniem IUNG udany plon powstaje w tylko wtedy, gdy warunki
Susza w rolnictwie: Wskazania z Puław były zawsze
Porozumienie Rolników Opolszczyzny w piśmie do ministra roln
Na pomoc suszową czeka ponad 126 tys. rolników. Do
Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji na
Susza w dziewięciu województwach. Najbardziej zagr
W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2
Wapno nawozowe pomoże w walce z suszą na polskich
Polska jako jeden z najuboższych krajów w wodę na terenie Un
Czesi zmagają się z najgorszą suszą od 500 lat
Susza w Czechach jest najgorsza od 500 lat. Zaczęło się sześ
Za ubiegłoroczną suszę wypłacono tylko nieco ponad
Do 13 maja ARiMR wypłaciła odszkodowania 61.380 beneficjento
Raport IUNG: Susza występuje w większości wojewódz
- W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 2
Wpływ stresu cieplnego na maciory i prosięta
Wysokie temperatury mogą być niekorzystne zwłaszcza w chowie
W Wielkopolsce wypłacono tylko połowę zaległej pom
Pomimo informacji ze strony rządowej o kolejnych wypłatach z
Szykują specustawę dotyczącą suszy
Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, przedstawił wc
Szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy odbędzi
Dzisiaj opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów z
Ubezpieczenie upraw rolniczych powinno być obligat
Zdaniem lubelskiego samorządu rolniczego asekuracja upraw ro
Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o wypłatę
Rolnicy skarżą się na przewlekłość rozpatrywania wniosków o
Wielu rolników nadal czeka na pomoc suszową
- Niestety wielu z nas nie otrzymało jeszcze tak bardzo wycz
Susza i brak paszy. Rolnicy chcą wcześniej kosić ł
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rol
Rolnicy wracają do zadrzewień śródpolnych. To spos
Wzorowo na apel zmniejszenia efektów suszy oraz zapewnienia
Elektroniczne zgłaszanie strat suszowych będzie mo
Resort rolnictwa poinformował, że aktualnie trwają prace nad
300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji ro
Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach
Hodowla zwierząt w obliczu suszy
Europa coraz częściej mierzy się z dotkliwymi suszami, a moż
Agencja wypłaciła 200 mln zł pomocy suszowej. Kto
ARiMR zakończyła pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowe
Klaudia Jachira: Susza może nas zabić
Posłanka Koalicji Obywatelskiej, Klaudia Jachira, „zasłynęła
Minister Ardanowski: Polska jest dużym krajem o r
- Za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje
Suchy kwiecień, mokry maj, zboże będzie niczym gaj
Susza związana z bezśnieżną zimą i niedostatecznymi opadami
Minister Ardanowski: Musimy odejść od monokultury
– Synonimem nowoczesnego rolnictwa jest rolnictwo przyjazne
Michał Kołodziejczak zaprasza ministra Ardanowskie
- Ja ministra rolnictwa zapraszam, jak zaraz straci swoje st
Pomoc suszowa: ARiMR informuje, że sukcesywnie rea
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła w
Susza - dla prezydenta, dla ministra, dla rolnika
W ostatnich latach w Polsce susza była, jest i teraz. Niewąt
Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw nie dostanie w n
Wczoraj na antenie Polsat News minister rolnictwa, Jan Krzys
Rolnicy próbują zatrzymać resztki wody. Urzędnicy
Zastawki, groble i inne urządzenia na ciekach wodnych będący
Woda z oczyszczalni ścieków do nawadniania upraw?
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra gospoda
Dzisiaj ruszyła wypłata 280 mln zł zaległej pomocy
- To już kolejny rok w którym musimy mierzyć się z tym wyzwa
Pomoc suszowa za 2019 r.: Jest już połowa kwietnia
Pomimo zapowiedzi zrealizowania do końca I kwartału 2020 rok
Prezydent apeluje o wypłatę zeszłorocznej pomocy s
– Prosimy o racjonalną gospodarkę wodą, o to, by również i r
Minister nazywa niektórych rolników idiotami. Czy
Podczas debaty ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z prze
Minister rolnictwa apeluje o oszczędzanie wody
Obecny, niski stan wód oraz zapowiedzi meteorologów o niskim
Okrutna susza. Pozostaje jedynie modlitwa i błagan
Arcybiskup Metropolita Poznański, Stanisław Gądecki, wystoso
Jest sucho i będzie sucho. Na polach zamiecie pyło
- Prognozy hydrologiczne nie są optymistyczne. Jest to jedna
Pomoc suszowa: Po świętach rolnicy otrzymają 278
Szef resortu rolnictwa poinformował, że w ciągu najbliższych
Na wielkopolskich polach jak na pustyni. Trzeba si
Niekorzystne dla wegetacji roślin warunki pogodowe panujące
Zapotrzebowanie na żywność a susza
Liczba ludności na świecie rośnie, a wraz z nią rośnie zapot
Przymrozki wiosenne już wyrządziły duże szkody. Że
- Ostatnie noce, podobnie jak te sprzed tygodnia, są znowu c
Przymrozki i pierwsze uszkodzenia w uprawach. Kto
Pierwsze wiosenne przymrozki negatywnie wpłynęły m.in. na up
Długoterminowo wciąż zagraża nam susza
Okres jesienno-zimowy był bardzo ubogi w opady deszczu i śni
Wypłata pomocy suszowej ruszyła 10 marca
W związku z pismem KRIR w sprawie wypłaty pomocy związanej z
Gryka zostanie włączona w system monitoringu suszy
Na terenie kraju z każdym rokiem rośnie powierzchnia uprawy
Potrzebne są działania zmierzające do ograniczenia
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra
Rolnik sam zgłosi skalę suszy, a szacowanie strat
Zapowiada się rewolucja w szacowaniu strat spowodowanych prz
W połowie marca zostanie wznowiona wypłata pomocy
- Wypłata pomocy suszowej została wstrzymana z końcem roku,
Rolnicy w spirali zadłużeń. Banki odbierają maszyn
Samorząd rolniczy zaproponował podjęcie działań legislacyjny
Za określenie poprawnej daty wystąpienia suszy odp
Jak informuje samorząd rolniczy, za sporządzenie protokołu o
Od 21 lutego można składać wnioski na inwestycje w
Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zab
Aby zniwelować skutki ubiegłorocznej suszy, powinn
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przyjrzało się dan
Susza w rolnictwie - czy jest już teraz? Jakie pro
Susza i ocieplenie klimatu - to problemy nieustająco przewij
Sankcje za uchybienia w działaniu rolno-środowisko
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu r
Pomoc suszowa do użytków zielonych także dla hodow
30 stycznia 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, pop
Susza w środku zimy. Rośliny na polach wiosną będą
Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020
Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można
Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termi
"Krzyk" zestresowanych roślin
Według magazynu naukowego „New Scientist” naukowcy z Univers
Biznes choinkowy - czy warto założyć plantację świ
Świąteczne przygotowania, miła, wigilijna atmosfera, wizyty
W 2019 r. rząd przeznaczy dodatkowo 143,3 mln zł n
Rada Ministrów przyjęła dziś m.in. uchwałę zmieniającą uchwa
Łosie powodują ogromne straty w uprawach na Lubels
Tylu łosi jeszcze nigdy w historii na Lubelszczyźnie nie był
Ponowne wykorzystanie w rolnictwie wody pochodzące
Wczoraj Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w s
Przypominamy: do jutra można składać wnioski o pom
Jutro, tj. 29 listopada 2019 r., kończy się czas na zło
Termin składania wniosków o pomoc suszową przedłuż
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował dzisiaj, że te
ARiMR kontroluje 1700 gospodarstw na Pomorzu Zacho
Ponad 1700 gospodarstw z terenów dotkniętych suszą rolniczą
Protokoły są odsyłane do korekty. Konieczne jest k
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do ministra ro
Polski rząd zbyt hojny dla rolników? Dopłaty do ma
Wg szefa resortu rolnictwa, Polska to jedyny kraj w Europie,
Najpierw susza, później krzywdzące szacowanie stra
Tegoroczna susza zachwiała płynnością finansową setek gospod
Słonecznik – płodozmian, który zwiększa opłacalnoś
Uprawa słonecznika jako płodozmianu zyskuje coraz większą gr
KRIR: Posiadanie zwierząt gospodarskich nie powinn
Gospodarstwo mleczarskie w woj. lubelskim posiadające 100 sz
Krajowa Rada Spółdzielcza krytykuje system pomocy
W związku z uruchomieniem pomocy dla gospodarstw dotkniętych
Nie wszędzie oszacowano straty suszowe. Minister o
- Ostatni raport IUNG w Puławach, na podstawie którego kończ
Border Collie w ochronie przyrody
Ochrona przyrody ciągle zaskakuje. Odbywają się w jej ramach
Termin składania wniosków o pomoc suszową został w
Minister rolnictwa postanowił, iż termin składania wniosków
Agencja chwali się wypłatą 257 mln zł w ramach pom
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca po