Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ubezpieczenie upraw rolniczych powinno być obligatoryjne?

Redakcja

Zdaniem lubelskiego samorządu rolniczego asekuracja upraw rolniczych powinna być obligatoryjna i powinna obejmować podstawowe, najpowszechniejsze zagrożenia (susza, deszcz nawalny, grad). Natomiast wypłata z ww. funduszu powinna pokryć koszty założenia uprawy i prowadzenia jej do momentu wystąpienia szkody. Fundusz powinien mieć charakter pomocy na zachowanie płynności gospodarstwa i utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie w celu ograniczania destabilizacji sytuacji na rynkach w Polsce. 

 

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do polskiego rządu o wdrożenie odpowiednich mechanizmów asekuracji produkcji rolnej.

 

- Od kilku lat obserwujemy postępujące, negatywne zmiany w klimacie naszego regionu i kraju. Zatarciu uległy wyraźne granice pomiędzy porami roku. Brak okrywy śnieżnej i związanych z tym odpowiednich spadków w okresie zimy, a w okresie wiosny brak odpowiedniej ilości opadów i stosunkowo niskie temperatury negatywnie oddziałują na potencjał plonotwórczy naszych upraw. Uszczuplone zasoby wody z okresu zimowego w tym momencie zostały już całkowicie wyczerpane. Niezależnie od rodzaju uprawi i warunków glebowych możemy mówić już o pierwszych objawach suszy, której skutki odbiją się znacząco na wielkości i jakości produkcji rolnej. Konsekwencją tego będzie wzrost cen i kosztów związanych z produkcją rolną we wszystkich jej gałęziach. Dodatkowe osłabienie gospodarki spowodowane pandemią koronawirusa oraz obecne niedobory wody mogą doprowadzić do całkowitego złamania produkcji rolnej w Polsce – czytamy w stanowisku samorządu rolniczego.

 

Lubelska Izba Rolnicza uważa, iż obecna sytuacja wymaga podjęcia nadzwyczajnych kroków w kierunku asekuracji upraw. Zdaniem Izby, wdrożone wcześniej uregulowania prawne, dotyczące ubezpieczeń rolnych z dofinansowaniem z budżetu państwa, nie wpłynęły znacząco na zwiększenie udziału ubezpieczonych upraw rolnych, a co za tym idzie systemowego zabezpieczenia produkcji rolniczej w Polsce.

 

LIR zauważa, że kolejny rok suszy znacznie uszczuplił rezerwy budżetowe i wyczerpał limity pomocy publicznej. - Do dziś państwo polskie boryka się z wypłatami należnych odszkodowań klęskowych za 2019 r. Sytuacja w bieżącym roku niestety prognozuje podobnie, dlatego z wielkim niepokojem obserwujemy sytuacje z wypłatą zaległych odszkodowań. Proponujemy więc wdrożenie nowych uregulowań prawnych, systemowo traktujących asekuracje produkcji rolnej – czytamy w piśmie LIR. Zdaniem Izby asekuracja upraw rolniczych powinna być obligatoryjna i powinna obejmować podstawowe i najpowszechniejsze zagrożenia (susza, deszcz nawalny, grad). Natomiast wypłata z ww. funduszu powinna pokryć koszty założenia uprawy i prowadzenia jej do momentu wystąpienia szkody. Fundusz powinien mieć charakter pomocy na zachowanie płynności gospodarstwa i utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie w celu ograniczania destabilizacji sytuacji na rynkach w Polsce.

 

W związku z powyższym Lubelska Izba Rolnicza wnosi o:

  • wprowadzenie obligatoryjnego ubezpieczenia wszystkich upraw rolnych,
  • wprowadzenie nowych uregulowań, które będą systemowo traktować asekuracje upraw i produkcje rolną,
  • utworzenie niezależnego funduszu gwarancyjnego prowadzonego przez państwowego operatora ubezpieczeniowego, mającego charakter strategiczny i zapobiegawczy.

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Konieczne jest ucywilizowanie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski sp

Susza we wszystkich województwach. Najbardziej zag

Brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, ż

Polisa to iluzja? Rolnicy skarżą się na krzywdzące

– Obecne regulacje ustawowe dotyczące ubezpieczeń upraw