kojs

kojs

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Bruksela przygotowuje się do realizacji prywatnego przechowywania mleka i produktów mięsnych

Redakcja

Komisja Europejska przygotowuje się do wdrożenia dopłat na prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, masła i sera, a także wołowiny, jagnięciny i koziego mięsa. Na ten cel przewidziano 80 mln EUR. Wsparcie rynku cielęciny nie jest planowane. 

 

Jak podaje niemiecki portal Agrarheute, w Brukseli od kilku dni trwają przygotowania do wsparcia rynków rolnych w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem. Według wstępnych doniesień, dla rolników zostanie udostępnionych około 80 mln EUR, chociaż nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji dotyczących ilości towarów, które mają być przechowywane. 

 

Być może zapowiadane rozwiązanie to efekt nacisków na Komisje Europejską ze strony państw członkowskich. W ubiegłym tygodniu ministrowie rolnictwa z 27 państw członkowskich zwrócili się do komisarza Janusza Wojciechowskiego ws. wdrożenia mechanizmów pomocowych dla rolników. Ministrowie jednogłośnie stwierdzili, że istnieje „pilna potrzeba dodatkowych i odpowiedzialnych środków” w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).

 

- Jak można usłyszeć w Brukseli, należy wprowadzić dalsze środki wsparcia dla sektora owoców i warzyw, w tym ziemniaków oraz dla rynku wina. Najwyraźniej istnieją plany ułatwienia konkurencji w ramach wspólnej organizacji rynku (CMO). Między innymi fuzje między producentami mogłyby być ułatwione – informuje Agrarheute.

 

Jednocześnie na stronie internetowej Komisji Europejskiej pojawił się komunikat, który potwierdza powyższe doniesienia. Poniżej najistotniejszy fragment tej informacji.

 

Nowe środki ogłoszone jako dalsza reakcja na kryzys związany z koronawirusem obejmują:

 

- Dopłaty do prywatnego przechowywania: Komisja proponuje przyznać dopłaty do prywatnego przechowywania produktów mlecznych (odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera) oraz produktów mięsnych (wołowiny, owiec i kóz). Program ten pozwoli na tymczasowe wycofanie produktów z rynku na okres minimum 2 do 3 miesięcy, a maksymalny okres 5 do 6 miesięcy. Środek ten doprowadzi do zmniejszenia dostępnej podaży na rynku i przywróci równowagę rynku w perspektywie długoterminowej.

 

- Elastyczność programów wspierania rynku: Komisja wprowadzi elastyczność we wdrażaniu programów wsparcia rynku wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, pszczelarstwa oraz programu szkolnego UE (mleko, owoce i warzywa). Umożliwi to reorientację priorytetów finansowania w kierunku środków zarządzania kryzysowego dla wszystkich sektorów.

 

- Wyjątkowe odstępstwo od unijnych reguł konkurencji: mające zastosowanie do sektora mleka, kwiatów i ziemniaków, Komisja zezwoli na odstępstwo od niektórych reguł konkurencji zgodnie z art. 222 rozporządzenia w sprawie organizacji wspólnych rynków, które pozwala podmiotom gospodarczym na przyjmowanie środków rynkowych dotyczących samoorganizacji. Konkretnie, sektory te będą mogły wspólnie podejmować środki w celu ustabilizowania rynku. Na przykład sektor mleka będzie mógł wspólnie planować produkcję mleka, a sektor kwiatów i ziemniaków będzie mógł wycofać produkty z rynku. Przechowywanie przez prywatnych operatorów będzie również dozwolone. Takie umowy i decyzje obowiązywałyby przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Zmiany cen konsumpcyjnych będą ściśle monitorowane, aby uniknąć negatywnych skutków.

 

Komisja będzie dązyła do przyjęcia tych środków do końca kwietnia. Wcześniej należy skonsultować się z państwami członkowskimi i głosować nad tymi środkami. Mogą zatem ulec zmianie. Szczegółowy opis tych propozycji zostanie ujawniony w momencie ich ostatecznego przyjęcia.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu