Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rząd traktuje rolników jak obywateli dziesiątej kategorii

Redakcja

Rolnicy nie wiedzą czy maja się śmiać, czy płakać. Stawkę dziennego zasiłku chorobowego, jaką zaproponowano gospodarzom chorującym na COVID-19, można śmiało nazwać jałmużną. Dniówkę rolnika, producenta żywności, wyceniono na 15 zł. Wg Wielkopolskiej Izby Rolniczej, taka kwota, to godzinowa stawka minimalna dla pracownika najemnego. 

 

W opinii Wielkopolskiej Izby Rolniczej proponowana w projekcie rozporządzenia stawka 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy jest nie do przyjęcia. Wielu rolników niezdolnych do pracy w wyniku zarażenia się koronawirusem, będzie musiało skorzystać z pracy najemnej. Obecnie wysokość stawek pracowników najemnych w rolnictwie wahają się w kwotach 15-40 zł netto za godzinę. Szczególnie wysokie stawki obowiązują w przypadku produkcji zwierzęcej,w tym w produkcji mleka. Warto zauważyć, że szczyt zachorowań na COVID-19 zbiegnie się ze szczytem wiosennych prac polowych. W takiej sytuacji stawka zasiłku w wysokości 15 zł nie pokrywa niczego, nawet kosztów leczenia. Stawka ta nie uwzględnia również faktu, że w przypadku zachorowania na COVID-19 cała rodzina rolnika objęta będzie kwarantanną, co również znacząco wyeliminuje członków jego rodziny z jakichkolwiek działań. Kwarantanna uniemożliwi całej rodzinie wykonywanie prac poza domem oraz na plantacjach oddalonych od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Pewne zabiegi agrotechniczne wymagają określonych terminów, co będzie wiązało się z wynajęciem usługi.

 

Wielkopolski samorząd rolniczy zwraca również uwagę na dyskryminację rodziców dzieci do lat 8, którzy będąc rolnikami, na wskutek zamknięcia placówek oświatowych, są zmuszeni opiekować się pociechami i jednocześnie są wykluczeni z zasiłków. - Traktowanie rolników jak obywateli dziesiątej kategorii w dobie zagrożenia epidemicznego jest mocno nieetyczne ze strony rządzących. Zaproponowane przez rząd rozwiązanie opiera się o standardowe procedury i system rolniczych ubezpieczeń społecznych, a naszym zdaniem rozwiązanie takie powinno być daleko ponad standardowe i zabezpieczyć rolnikowi możliwość opłacenia pracownika w wymiarze 8 godzin dziennie oraz dodatkowych kosztów związanych z leczeniem oraz kwarantanną, a także opiekę nad dziećmi w tym okresie. Rolnicy powinni zostać potraktowani podobnie jak przedsiębiorcy, szczególnie, że to oni gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa w tak trudnej sytuacji. Nie rozumiemy dlaczego specjalne rozwiązania zaprezentowane wczoraj przez pana premiera i prezydenta w stosunku do przedsiębiorców, nie obejmują rolników. Oczekujemy przygotowania poważnego pakietu rozwiązań finansowych dla naszej grupy zawodowej – napisał prezes WIR, Piotr Walkowski, w opinii do rozporządzenia w sprawie określenia stawki zasiłku chorobowego w przypadku zachorowania wywołanego koronawirusem.

Może zainteresuje Cię również:

Perfidne oszustwo. Przekonują, że mają mleko, któr

- Z przykrością informujemy, że w okresie pandemii pojawiają

Czy szacowanie szkód łowieckich będzie możliwe?

Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do wojewody lubuskiego z

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy