Społeczeństwo potrzebuje rolników, a rolnicy potrzebują pomocy. Trzeba uwolnić gospodarstwa od zadłużeń

Redakcja

Problemy gospodarcze spowodowane komplikacjami związanymi z epidemią koronowairusa mogą pogłębić niekorzystną sytuację ekonomiczną polskich gospodarstw. Dlatego Związek Zawodowy Rolników RP „Solidarni” zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie szeregu działań zmierzających do umocnienia pozycji producenta żywności, która jest kluczowa w warunkach obecnego kryzysu. Przewodniczący „Solidarnych” proponuje m. in. wprowadzenie moratorium na egzekucje komornicze z gospodarstw rolnych. 

 

W zaistniałej sytuacji przewodniczacy Związku, Marcin Bustowski, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie następujących czynności prawnych:

1. Przesunięcie o jeden rok płatności czynszów dzierżawnych na rzecz KOWR. 

2. Przesunięcie o jeden rok płatności rat za nabyte nieruchomości rolne na rzecz KOWR i niepodwyższanie obecnej stopy oprocentowania.

3. Wprowadzenie moratorium na egzekucje komornicze z gospodarstw rolnych, wobec których wszczęto egzekucje przez instytucje finansowe, banki lub na wniosek organów KOWR i ARiMR.

4. Wprowadzenie wobec instytucji finansowych i banków zakazu sprzedaży długów kredytobiorców - rolników indywidualnych - na rzecz gospodarstwa rolnego indywidualnego/rodzinnego.

5. Wstrzymanie egzekucji komorniczych wobec rolników celem ochrony tradycyjnej działalności rolnictwa indywidualnego-rodzinnego, które jest solą tej ziemi i zdrowej kondycji pluralistycznego społeczeństwa.

6. Nałożenie na wierzycieli uwarunkowań prawnych w spłacie zobowiązań finansowych na rzecz gospodarstw rolnych indywidualnych-rodzinnych do polubownego pragmatycznego rozwiązania spłaty należności dopasowanych, ale do realiów ekonomicznych i gospodarczych danego gospodarstwa rolnego.

7. Umorzenie/restart zaległych składek KRUS wobec rolników indywidualnych, a tym samym powstrzymanie wszelakich postępowań egzekucyjnych prowadzonych/zleconych/sprzedanych przez KRUS.

8. Zawieszenie płatności składek na ubezpieczenie społeczne rolników KRUS na co najmniej 6 miesięcy.

9. Wypłacenie bez opieszałości przez ARiMR dopłat bezpośrednich, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ONW za rok 2019 i zaległych za rok 2018, które jako czynnik uzależnienia-zniewolenia stygmatyzuje wybiórczo rolników indywidualnych. W demokratycznym państwie prawa nie rolnicy indywidualni są dla ARiMR, lecz tenże organ w służbie dla rolników. ARiMR narusza nagminnie i to umyślnie przepisy prawa materialnego i procesowego – naruszając zasadę pogłębiania zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej.

10. Niezwłoczne zakończenie ścigania i dyskryminowania rolników indywidualnych przez ARiMR, którzy promują w swoich zobowiązaniach PROW 2014-2020 naturalne, zdrowe środowisko i naturalne pasze dla zwierząt oraz zdrową żywność. 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz