Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Mniej stresu dla zwierząt. Dania dopuszcza ubój w gospodarstwie

Redakcja

Rząd Danii pozwoli rolnikom, którzy nie chcą przewozić zwierząt do rzeźni, zabijać je w gospodarstwie, Taką informację podał minister rolnictwa Mogens Jensen. Uboju dokona autoryzowana rzeźnia. 


Latem Urząd ds. Żywności ogłosił, iż nie wolno dokonywać uboju w gospodarstwie, a następnie wysyłać zwierząt poddanych ubojowi do zakładów mięsnych, chyba że nastąpi nagła konieczność. Od tej pory duńska Administracja Weterynaryjna i Żywnościowa, na wniosek ministra, pracowała nad znalezieniem alternatyw dla tych rolników, którzy nie chcą transportować żywych zwierząt do rzeźni. 

 

- Wielu rolników chce ubić swoje owce, świnie, bydło lub inne zwierzęta we własnych gospodarstwach i w ten sposób uniknąć ich stresu związanego z transportem do rzeźni. I będzie to teraz legalne – zapowiada duński minister rolnictwa. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Rolnicy mogą (choć nie muszą) ustanowić  w gospodarstwie odpowiedni obszar, w którym uprawnione osoby mogą zabijać i wykrwawiać zwierzęta przed wysłaniem ich do obróbki w rzeźni. 

 

Minister zaznacza, że wedle nowych przepisów rzeźnia w pełni odpowiada za zapewnienie dobrostanu zwierząt i higieny, gdy rolnik wybierze ubój rolniczy. Ubój tego rodzaju będzie również podlegał kontroli duńskiej administracji weterynaryjnej i żywności.

 

W Danii obecnie dopuszcza się ubój zwierząt poza ubojnią, jeżeli zwierzęta te uległy wypadkowi i dlatego nie mogą zostać przetransportowane do rzeźni. Możliwe jest również poddanie ubojowi poza rzeźnią, jeżeli zwierzęta są wyjątkowo agresywne. Dopuszczalny jest także ubój gospodarczy z przeznaczeniem mięsa na użytek własny.

Może zainteresuje Cię również:

Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym

Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas ub

Ubój bez stresu. Szwajcaria pozwala zabić zwierzę

Szwajcarski rząd dał zielone światło dla uboju zwierząt w go

Chiny budują super rzeźnię. Zakład będzie zabijał

Techbank Food, szósty co do wielkości producent trzody chlew