Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Morawiecki chce wyrównania dopłat dla rolników

Redakcja

Podczas wczorajszego expose, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd będzie przekonywał UE do korzystnych rozwiązań dla polskich rolników. - Czy to normalne, żeby dopłaty dla naszych rolników w kolejnej perspektywie budżetowej miałyby być niższe od dopłat dla rolników francuskich, czy niemieckich? – pytał Morawiecki.

 

- Zapytajmy czy to normalne, żeby dopłaty dla polskich rolników w kolejnej perspektywie budżetowej miały być niższe od dopłat dla rolników francuskich czy niemieckich. Nie. Przekonaliśmy Europe do naszych rozwiązań w kwestii migrantów, przekonaliśmy do polskiego komisarza rolnictwa i przekonamy do dobrych rozwiązań dla wsi na poziomie europejskim. Te rozwiązania muszą być jak najlepsze dla polskiej wsi, dla małych, średnich i większych gospodarstw. Polska wieś jest ogromną wartością dla polskiej kultury, dla polskiej przyrody, polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa – mówił w swoim wystąpieniu premier Morawiecki.

 

- Polskie państwo dobrobytu, to państwo rodzin i przedsiębiorców, które szanuje wartości Polaków – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, rząd planuje konkretne działania dla przedsiębiorców. Chodzi m.in. o: niższy ZUS dla małych firm – średnio o 500 zł oraz dodatkowe środki na inwestycje strategiczne przedsiębiorstw.

 

Premier poinformował też o dalszym upraszczaniu prawa podatkowego, zapowiadając wprowadzenie kolejnej ulgi dla mniejszych przedsiębiorców. To tzw. estoński CIT, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Szef rządu zaproponował parlamentarzystom wprowadzenie zmian w Konstytucji po to, aby zagwarantować prywatność i ochronę środków z PPK i IKE.

 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dotychczasowe działania rządu przyczyniły się m.in. do zmniejszenia ubóstwa wśród Polaków. - W ciągu 3 lat wyrwaliśmy z biedy ok. 2 mln osób. Solidarność to kamień węgielny naszej polityki – powiedział premier. Szef rządu podkreślił, że rodzina jest fundamentem społeczeństwa i może liczyć na wsparcie ze strony państwa. Program rodzina 500 plus, zwolnienie osób młodych z podatku, obniżony PIT dla wszystkich oraz emerytura plus to działania rządu, których oczekują obywatele. Premier zapowiedział jednocześnie zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia dla rodziców. Szef rządu podkreślił, że dzieci powinny być objęte szczególną ochroną. - Kto chce dzieci zatruć ideologią, odgrodzić od rodziców, rozbić więzi rodzinne, bez zaproszenia wejść do szkół i pisać ideologiczne podręczniki, ten chce wywołać wojnę kulturową. Nie dopuszczę do niej – oświadczył.

 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska będzie jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla inwestorów zagranicznych. Jak dodał, będziemy współpracować, ale bez wyprzedaży polskich sreber narodowych.

 

Szef rządu zapowiedział także modernizację i budowę 9 tys. km. torów kolejowych w najbliższych 5 latach. Polska zainwestuje również dziesiątki mld zł w strategiczne projekty, takie jak: przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, budowa CPK, Via Baltica, Via Carpatia, budowa 100 obwodnic, remonty dworców oraz szkół. - Chcemy Polski wielkich projektów infrastrukturalnych, które uczynią z naszego kraju jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

Jak zaznaczył premier, bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z priorytetów rządu. Zapowiedział utworzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej i walkę z piratami drogowymi. - Wprowadzimy zasadę pierwszeństwa pieszych na przejściu – dodał Mateusz Morawiecki.

 

Premier zapowiedział działania na rzecz czystego powietrza. Chodzi m.in. o nowoczesną energetykę, fotowoltaikę, budowę farm wiatrowych na morzu oraz elektromobilność. Myśląc odpowiedzialnie o środowisku, wprowadzimy szereg programów redukujących zużycie plastiku – mówił premier. Jak dodał, wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe. Będą także ulgi dla osób, które korzystają ze środków transportu przyjaznych dla środowiska.

 

Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd podniósł nakłady na zdrowie z 70 mld do 106 mld zł. Jak podkreślił, blisko 1 mld zł zostanie przeznaczone na nowoczesne Centrum Onkologii. Wzrośnie również liczba lekarzy. - Dzięki naszym działaniom już w tej kadencji kierunki medyczne skończy nawet 50 proc. więcej studentów niż jeszcze 4-5 lat temu – powiedział premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd objął refundacją wiele nowoczesnych leków oraz planuje wprowadzenie pakietu badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

 

Na zakończenie premier zaprosił wszystkich parlamentarzystów do wspólnej i merytorycznej współpracy na rzecz Rzeczypospolitej. - Każdy z nas patrzy na Polskę z innej perspektywy, ale wciąż widzimy ten sam horyzont. Wszyscy niesiemy duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska – zaznaczył premier.

 

Sejm udzielił rządowi premiera Mateusza Morawieckiego wotum zaufania.

 

Źródło/zdjęcie: premier.gov.pl 

 

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy chcieli porozmawiać, a premier salwował si

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki miał uroczyście otworzyć

Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie par

Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja

Bruksela uważa, że nie dyskryminuje polskich rolni

- Parlament Europejski jest w trakcie finalizowania reformy