Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Łagodna kara dla aktywistów prozwierzęcych za okupację chlewni w Boxtel

Redakcja

W maju działacze na rzecz praw zwierząt zajęli chlew w holenderskim Boxtel. Teraz zostali skazani przez sąd karą grzywny w wysokości 300 euro i uniknęli wiezienia, czego domagał się prokurator.

 

67 osób, które wkroczyło do chlewni w Boxtel w Holandii, zostało ukaranych grzywną w wysokości 300 eur przoez sąd w Den Bosch i otrzymało karę dwóch tygodni aresztu w zawieszeniu na dwa lata. Sąd nie nałożył kary więzienia, chociaż prokuratura tego zażądała.

 

Organizacja Farmers Defense Force nie jest zadowolona z wyroku i uważa, że decyzja sądu „nie oddaje sprawiedliwości za popełnione przestępstwa i ich wpływ na właściciela zwierząt oraz całą holenderską społeczność rolniczą”. Farmerzy czują się pokrzywdzeni i uważają, że tak łagodny wyrok wręcz zachęca „obrońców praw zwierząt” do podejmowania podobnych akcji.

 

Przypomnijmy, iż 13 maja ponad sto osób zajęło gospodarstwo rolne w Holandii, aby zwrócić uwagę na cierpienia zwierząt. Aktywiści, którzy okupowali farmę należą do międzynarodowej grupy aktywistów zwierzęcych Meat the Victims. Domagali się aby media mogły wejść do chlewni i ujawnić opinii publicznej co się tam dzieje. Chcieli również usunąć chore zwierzęta ze stajni i zabrać je ze sobą, aby się nimi zająć. - Zwierzęta tutaj umierają. Jeśli nie otrzymają pomocy, umrą w ciągu jednego lub dwóch dni. Możemy zabrać je ze sobą i zapewnić im opiekę, jakiej potrzebują, a my oferujemy im miejsce, w którym mogą spędzić resztę życia na wolności – argumentowali aktywiści.

 

Lokalne władze były niezadowolone z postępowania działaczy na rzecz zwierząt i zdecydowały się ewakuować gospodarstwo około godziny 22.00. Do godziny 23.30 prawie wszyscy demonstrujący zostali usunięci z gospodarstwa. Burmistrz Boxtel stwierdził w rozmowie z lokalnymi mediami, że najeżdżanie gospodarstwa mieszkańców jego miejscowości i zajmowanie ich dobytku jest nie do przyjęcia.

 

Co ciekawe na miejscu zebrała się kontrmanifestacja rolników. Oba protesty rozpoczęły się spokojnie i bez sprzeczek, ale po kilku godzinach rolnicy wywrócili samochody aktywistów do rowu. Dziesiątki aktywistów zostało aresztowanych, ponieważ odmówili odejścia lub nie byli w stanie się wylegitymować.