Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8399 EUR EUR - 4.4946 GBP GBP - 4.8785 DKK DKK - 0.6039
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Protokoły są odsyłane do korekty. Konieczne jest kolejne przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową

Redakcja

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do ministra rolnictwa o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc po tegorocznej klęsce suszy. Z informacji docierających z terenu wynika, że wnioski są odsyłane do skorygowania m.in. z powodu braku właściwej instrukcji ich wypełniania. Protokoły odesłane do korekty mogą nie wrócić do rolników przed końcem bieżącego roku, a uzupełnienia wymaga co dziesiąty dokument. 

 

- Wielkopolska Izba Rolnicza już od początku tegorocznego sezonu wegetacyjnego informowała o problemie niedoboru wody. Apelowaliśmy również do wojewody Wielkopolskiego o przeprowadzenie odpowiednio wcześnie szkoleń dla członków komisji szacujących straty, a także o opracowanie jednolitego wzoru wniosku o szacowanie szkód i jednorodnej instrukcji jego wypełniania, które obowiązywałyby we wszystkich 226 gminach Wielkopolski. Wnioski takie kierowaliśmy jesienią ubiegłego roku, ażeby można było stosowne działania podjąć w miesiącach zimowych. Niestety szkolenia dla komisji odbyły się dopiero około 20 czerwca, a więc w momencie kiedy w Wielkopolsce rozpoczęły się już żniwa i szacowanie szkód stało się pilne z uwagi na konieczność zbioru zbóż – przypomina Piotr Walkowski, prezes WIR.

 

Jak podaje samorząd rolniczy, komisje szacujące straty spowodowane tegoroczną suszą pracują już piaty miesiąc we wszystkich 226 gminach Wielkopolski. Według stanu na dzień 23 października br. wielkopolscy rolnicy złożyli 83 tys. wniosków. Wojewoda i jego służby zweryfikowali 36 964 protokołów potwierdzających wystąpienie szkód, z czego 8 276 zwrócono do uzupełnienia. Analizując podobne dane z poprzednich okresów można zauważyć, że możliwości weryfikacji protokołów nie przekraczają 4 tys. tygodniowo. - Biorąc pod uwagę liczbę protokołów czekających na weryfikację z całą pewnością można orzec, że bez dodatkowego zaangażowania sił w WUW, weryfikacja ta będzie trwała jeszcze co najmniej kilka tygodni. Należy zwrócić także uwagę na dużą ilość wniosków odsyłanych do korekty. Z informacji docierających z terenu wynika, że wnioski są odsyłane do skorygowania m. in. z powodu braku właściwej instrukcji ich wypełniania. W reasumpcji – protokoły odesłane do korekty mogą nie wrócić do rolników przed końcem bieżącego roku – czytamy w piśmie WIR skierowanym do ministra rolnictwa. Przypomnijmy, iż termin składania wniosków o pomoc suszową pierwotnie obowiązywał do 31 października. Później minister rolnictwa przedłużył ten czas do 15 listopada.

 

Wobec powyższego, zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, po analizie przygotowywanych co tydzień przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki (WUW) informacji dotyczących aktualnej sytuacji w rolnictwie związanej z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w województwie, wniósł o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków do ARIMR o udzielenie pomocy po tegorocznej suszy.

 

WIR zwraca także uwagę na fakt, że stosowany przez rząd system udzielania pomocy klęskowej dyskryminuje tych rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą. W większości takich gospodarstw straty w odniesieniu do całości gospodarstwa nie przekraczają bowiem 30%. Należna w takich przypadkach pomoc jest limitowana formułą de minimis. O ile małe gospodarstwa rolne nie mają problemów z dostępem do tej pomocy, o tyle gospodarstwa duże, wykorzystując limit w znacznie większym zakresie, bardzo często nie mają już możliwości skorzystania z pomocy klęskowej.

 

- Ponawiamy także wielokrotnie zgłaszane wnioski o zreformowanie systemu szacowania strat w gospodarstwach dotkniętych klęską suszy. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w których System Monitoringu Suszy Rolniczej wbrew temu, co podczas lustracji stwierdzają komisje, nie wykazuje na zagrożenie tym zjawiskiem, w czego efekcie protokół oszacowania zakresu i wysokości szkód zawiera oczywistą nieprawdę – zauważa prezes Walkowski.

 

Może zainteresuje Cię również:

Znowelizowanie ustawy Prawo łowieckie nie przyczyn

- Gminy nie były przygotowane technicznie ani organizacyjnie

Susza we wszystkich województwach. Najbardziej zag

Brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, ż

Susza na terenie 11 województw. Najbardziej narażo

Powiększający się deficyt wody w północnych i zachodnich rej