Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Nie wszędzie oszacowano straty suszowe. Minister obwinia PSL

Paweł Hetnał

- Ostatni raport IUNG w Puławach, na podstawie którego kończy się szacowania, był na końcu września. Mamy 20 października i w dalszym ciągu nie ma efektu. Dlatego przedłużyliśmy termin przyjmowania wniosków, bo rolnicy nie mogą być pokrzywdzeni,nie mogą być stratni. To nie jest ich wina, że komisje nie zakończyły szacowań – mówił w minioną niedzielę na antenie TVP Info minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

- Bardzo proszę, już żadnych nowych informacji nie będzie. Proszę zakończyć te szacowania. Co, którzy zakończyli szacowania i mają podpisane protokoły potwierdzone przez wojewodów już dostają realne pieniądze. Na dzień dzisiejszy to już jest ponad 400 mln zł pomocy faktycznie wypłacone, a pieniądze są rolnikom bardzo potrzebne. Nie wiem dlaczego niektóre gminy, około tysiąca gmin czeka i opóźnia – mówił Ardanowski.

 

W zeszłym roku mieliśmy ewidentny przykład. To miało być elementem gry wyborczej: zdenerwować rolników, powiedzieć: nic wam nie dadzą. To tylko gra przedwyborcza. Dlatego część wójtów, głównie związanych z PSL-em, opóźniała to wszystko. Ja już nawet pewnych gróźb imałem, że inaczej to wojewodowie będą działać i że przede wszystkim opublikuję listę tych, którzy przeszkadzają. Nie chcę w ten sposób rozmawiać z samorządowcami Bardzo szanuję samorząd i po prostu nie rozumiem. Są pracownicy doradztwa, są izby rolnicze i są gminy. Trzeba te pola oszacować, spotkać się z rolnikami. Zresztą co teraz szacować jeżeli już tam rosną następne rośliny. Jeszcze gdzieniegdzie został trochę kukurydzy. Sezon wegetacyjny jest przyspieszony, a kukurydza kiszonkowa praktycznie została zdjęta, a została kukurydza na ziarno. I za czym tu czekać. Sprawa jest szalenie ważna, bo zależy mi na tym, żeby zeszła kukurydza i żebyśmy mogli jakiś porządek z tymi dzikami zrobić. To wszystko jedno z drugim się wiąże – wyjaśnia szef resortu rolnictwa.

 

Dotknięty oskarżeniami Ardanowskiego poczuł się były minister rolnictwa, Marek Sawicki. Czołowy działacz PSL-u domaga się od obecnego ministra publikacji tysiąca gmin, które nie złożyły protokołów suszowych, o czym pisze na Twitterze:

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Argentyna: Zmiana katastrofalnych prognoz zbiorów

Obfite deszcze w ostatnich tygodniach w Argentynie zmieniły

Nawet 100 tys. zł dofinansowania na walkę z suszą

Do 28 stycznia 2021 r. trwa naborów wniosków o wsparcie inwe

Dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z zabez

Od 30 listopada rolnicy, którzy chcą uzyskać dofinansowanie