Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 czerwca 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9303 EUR EUR - 4,3902 GBP GBP - 4,9334 DKK DKK - 0,5890
Archiwum
01.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,50 (- 0,93%), kukurydza CZE20 - 168,50 (+ 0,90%), rzepak SIE20 - 371,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.06.2020 12:43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Narasta sprzeciw wobec umowy z Mercosurem. Austria szykuje weto, a niemieccy rolnicy blokują port w Brake

Redakcja

Wczoraj unijny podkomitet Rady Narodowej w Wiedniu omówił wynegocjowaną przez Brukselę umowę o wolnym handlu z południowoamerykańskimi państwami Mercosur. SPÖ i frakcja NOW wspólnie wezwały rząd do zawetowania przez Austrię tego porozumienia. Inna z partii, FPÖ również zdecydowanie sprzeciwiła się porozumieniu i wezwała rząd federalny do zablokowania porozumienia na szczeblu unijnym. Tymczasem na znak protestu wobec umowy z krajami Ameryki Południowej, niemieccy rolnicy zablokowali w środę największy niemiecki port importowy pasz i zbóż w miejscowości Brake. 

 

Oba wnioski o wydanie opinii zostały ostatecznie zatwierdzone przez większość komisji, głosami ÖVP, SPÖ, FPÖ i NOW. Oświadczenia są zatem wiążące dla stanowiska rządu federalnego Austrii na poziomie UE.

 

Według minister gospodarki Elisabeth Udolf-Strobl ostatecznego projektu umowy z obszarem Mercosur można się spodziewać pod koniec października tego roku. Ponieważ jest to tak zwana „umowa mieszana”, musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i parlamenty państw członkowskich UE.

 

Udolf-Strobl zwróciła uwagę, że kraje Mercosuru wprowadzą prawne gwarancje ochrony przed podrabianiem wysokiej jakości europejskich produktów spożywczych i napojów, dla których akceptowane są oznaczenia geograficzne. Minister rolnictwa i środowiska Austrii, Maria Patek, podkreśliła w podkomisji UE, że rolnictwo i produkcja żywności w Austrii są również silnie zorientowane na eksport. Natomiast poseł ÖVP, Georg Strasser, zaznaczał, że środowisko rolnicze odrzuca porozumienie w jego obecnej formie, choć asadniczo wolny handel należy oceniać pozytywnie. Zdaniem Strassera, który jest również prezydentem Federacji Rolników, wynik tego porozumienia jest obecnie bardzo rozczarowujący z punktu widzenia rolnictwa. Podczas gdy europejskie rolnictwo spełnia coraz wyższe standardy, jest jednocześnie zmuszone konkurować z tanimi zagranicznymi produktami.

 

Niepokój dotyczący umowy z krajami Ameryki Południowej narasta w Niemczech, gdzie rolnicy Grupy Roboczej ds. Rolnictwa Wiejskiego (AbL) i Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Rolników Mleczarskich (BDM) zablokowali w środę największy niemiecki port importowy pasz i zbóż w miejscowości Brake na Dolnym Wezerze. Grupy te wezwały rząd w Berlinie do odrzucenia umowy z krajami Mercosuru. - Odrzucamy umowę Mercosur, ponieważ planowany import wołowiny nie jest powiązany z żadnymi standardami, a tym samym obniży ceny rynkowe w Europie – mówiła przewodnicząca AbL, Elisabeth Fresen.

 

Źródło: Agrarheute

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy w Niemczech znowu są obwiniani o psucie śr

Po przymusowej przerwie związanej z epidemia koronawirusa, j

Protest hodowców drobiu okazał się klapą. Na jedne

- Było bardzo duże zainteresowanie ze strony hodowców. Było

Drobiarze idą na Warszawę. Staną przed ministerstw

- Protest organizują posiadacze gospodarstw rodzinnych. Ucze