Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7255 EUR EUR - 4.5354 GBP GBP - 5.0920 DKK DKK - 0.6096
Archiwum
22.01.2021 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 21.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 232,50 (- 0,64%), kukurydza MAR21 - 213,75 (+ 0,12%), rzepak LUT21 - 433,75 (+ 1,46%) [euro/tona] +++ +++ +++

Narasta sprzeciw wobec umowy z Mercosurem. Austria szykuje weto, a niemieccy rolnicy blokują port w Brake

Redakcja

Wczoraj unijny podkomitet Rady Narodowej w Wiedniu omówił wynegocjowaną przez Brukselę umowę o wolnym handlu z południowoamerykańskimi państwami Mercosur. SPÖ i frakcja NOW wspólnie wezwały rząd do zawetowania przez Austrię tego porozumienia. Inna z partii, FPÖ również zdecydowanie sprzeciwiła się porozumieniu i wezwała rząd federalny do zablokowania porozumienia na szczeblu unijnym. Tymczasem na znak protestu wobec umowy z krajami Ameryki Południowej, niemieccy rolnicy zablokowali w środę największy niemiecki port importowy pasz i zbóż w miejscowości Brake. 

 

Oba wnioski o wydanie opinii zostały ostatecznie zatwierdzone przez większość komisji, głosami ÖVP, SPÖ, FPÖ i NOW. Oświadczenia są zatem wiążące dla stanowiska rządu federalnego Austrii na poziomie UE.

 

Według minister gospodarki Elisabeth Udolf-Strobl ostatecznego projektu umowy z obszarem Mercosur można się spodziewać pod koniec października tego roku. Ponieważ jest to tak zwana „umowa mieszana”, musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i parlamenty państw członkowskich UE.

 

Udolf-Strobl zwróciła uwagę, że kraje Mercosuru wprowadzą prawne gwarancje ochrony przed podrabianiem wysokiej jakości europejskich produktów spożywczych i napojów, dla których akceptowane są oznaczenia geograficzne. Minister rolnictwa i środowiska Austrii, Maria Patek, podkreśliła w podkomisji UE, że rolnictwo i produkcja żywności w Austrii są również silnie zorientowane na eksport. Natomiast poseł ÖVP, Georg Strasser, zaznaczał, że środowisko rolnicze odrzuca porozumienie w jego obecnej formie, choć asadniczo wolny handel należy oceniać pozytywnie. Zdaniem Strassera, który jest również prezydentem Federacji Rolników, wynik tego porozumienia jest obecnie bardzo rozczarowujący z punktu widzenia rolnictwa. Podczas gdy europejskie rolnictwo spełnia coraz wyższe standardy, jest jednocześnie zmuszone konkurować z tanimi zagranicznymi produktami.

 

Niepokój dotyczący umowy z krajami Ameryki Południowej narasta w Niemczech, gdzie rolnicy Grupy Roboczej ds. Rolnictwa Wiejskiego (AbL) i Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Rolników Mleczarskich (BDM) zablokowali w środę największy niemiecki port importowy pasz i zbóż w miejscowości Brake na Dolnym Wezerze. Grupy te wezwały rząd w Berlinie do odrzucenia umowy z krajami Mercosuru. - Odrzucamy umowę Mercosur, ponieważ planowany import wołowiny nie jest powiązany z żadnymi standardami, a tym samym obniży ceny rynkowe w Europie – mówiła przewodnicząca AbL, Elisabeth Fresen.

 

Źródło: Agrarheute

Może zainteresuje Cię również:

Portugalia chce umowy z państwami Mercosuru

Rząd portugalski najwyraźniej chce zbliżyć się do podpisania

Miasto musi wiedzieć, że my oddajemy kilogram świn

- Mamy dość sprzedawania świń za 3,50 zł/kg. Mamy dość sprze

Niemcy nie uznają półśrodków. Sto ciągników zablok

Od niedzielnego wieczoru rolnicy z Nadrenii Północnej-Westfa