Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 19.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,15%), kukurydza LIS19 - 163,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 387,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++

Zabrali ci bezpodstawnie zwierzęta? Być może dostaniesz odszkodowanie

Redakcja

Wg samorządu rolniczego planowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wyeliminują w znacznym stopniu rażącą niesprawiedliwość wynikającą z aktualnego kształtu ustawy, która obciąża właściciela odebranych zwierząt kosztami czasowego odebrania także w sytuacji, kiedy został on uniewinniony. Zdaniem KRIR rolnik powinien otrzymać odszkodowanie za cały okres od dnia nieuzasadnionego odebrania mu zwierząt.

 

W związku z konsultacjami poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, 10 września 2019 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił opinię do nowelizacji ustawy, która zakłada uzupełnienie jej o brakujące przepisy w zakresie procedury zwrotu czasowo odebranych zwierząt ich właścicielom w przypadkach, gdy odebranie zwierząt było bezpodstawne.

 

Zaproponowane rozwiązania wyeliminują w znacznym stopniu rażącą niesprawiedliwość wynikającą z aktualnego kształtu ustawy, która obciąża właściciela odebranych zwierząt kosztami czasowego odebrania także w sytuacji, kiedy został on uniewinniony.

 

- Dodanie do obecnych przepisów wymogu poddania się przez podmiot przyjmujący zwierzęta na czasową opiekę, pod nadzór Powiatowego Lekarza Weterynarii, jest jak najbardziej zasadne biorąc pod uwagę dobro zwierząt. Przedłużenie czasu na wniesienie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego od decyzji o czasowym odebraniu zwierząt z 3 dni do 7 również jest bardzo dobrym rozwiązaniem dającym realne możliwości dla właścicieli zwierząt do obrony ich własności – czytamy w opinii KRIR.

 

Samorząd rolniczy uważa ponadto, iż w przypadku opóźnień w zwrocie zwierząt gospodarskich, należałoby pokryć rolnikowi straty, jakie poniósł za cały okres od dnia odebrania mu zwierząt.

Może zainteresuje Cię również:

Rolnik walczy o godność i sprawiedliwość. Organiza

W najbliższy poniedziałek (2 września) o godzinie 9 w sśdzie

Rolnicy czują się ograbieni. Od sześciu lat mieszk

Kilkudziesięciu rolnikom z gmin Raczki i Augustów (woj. podl

Klimat się zmienił, ale przepisy nie. Konieczna je

W świetle obowiązujących przepisów przymrozki wiosenne oznac