Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 lutego 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9413 EUR EUR - 4,3100 GBP GBP - 5,0855 DKK DKK - 0,5768
Archiwum
26.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 192,50 (0,00%), kukurydza MAR20 - 169,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 392,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

Zabrali ci bezpodstawnie zwierzęta? Być może dostaniesz odszkodowanie

Redakcja

Wg samorządu rolniczego planowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wyeliminują w znacznym stopniu rażącą niesprawiedliwość wynikającą z aktualnego kształtu ustawy, która obciąża właściciela odebranych zwierząt kosztami czasowego odebrania także w sytuacji, kiedy został on uniewinniony. Zdaniem KRIR rolnik powinien otrzymać odszkodowanie za cały okres od dnia nieuzasadnionego odebrania mu zwierząt.

 

W związku z konsultacjami poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, 10 września 2019 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił opinię do nowelizacji ustawy, która zakłada uzupełnienie jej o brakujące przepisy w zakresie procedury zwrotu czasowo odebranych zwierząt ich właścicielom w przypadkach, gdy odebranie zwierząt było bezpodstawne.

 

Zaproponowane rozwiązania wyeliminują w znacznym stopniu rażącą niesprawiedliwość wynikającą z aktualnego kształtu ustawy, która obciąża właściciela odebranych zwierząt kosztami czasowego odebrania także w sytuacji, kiedy został on uniewinniony.

 

- Dodanie do obecnych przepisów wymogu poddania się przez podmiot przyjmujący zwierzęta na czasową opiekę, pod nadzór Powiatowego Lekarza Weterynarii, jest jak najbardziej zasadne biorąc pod uwagę dobro zwierząt. Przedłużenie czasu na wniesienie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego od decyzji o czasowym odebraniu zwierząt z 3 dni do 7 również jest bardzo dobrym rozwiązaniem dającym realne możliwości dla właścicieli zwierząt do obrony ich własności – czytamy w opinii KRIR.

 

Samorząd rolniczy uważa ponadto, iż w przypadku opóźnień w zwrocie zwierząt gospodarskich, należałoby pokryć rolnikowi straty, jakie poniósł za cały okres od dnia odebrania mu zwierząt.

Może zainteresuje Cię również:

Rośnie liczba łosi i skala strat jakie powodują. R

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił do Minis

Pies zagryzł trzy kury. Dwaj mężczyźni skrępowali

Policjanci z Posterunku Policji w Sadlinkach zatrzymali dwie

Mówią dość odbieraniu zwierząt rolnikom przez org

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, zrzeszają