Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa popiera umowę z państwami Mercosur?

Paweł Hetnał

- Polski kandydat na komisarza rolnictwa opowiada się za importem mięsa z krajów Mercosur. Mam nadzieję, że pan Janusz Wojciechowski z tych słów się szybko wycofa, chyba że jest to element jakiejś niepolskiej układanki – napisał na Facebook'u Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. Poseł Kukiz'15 dodaje, iż ratyfikacja tej umowy "to jest koniec dla Polskiego rolnictwa poczynając od drobiarstwa, na wołowinie kończąc".

 

- Porozumienie między Unią Europejską a krajami Mercosur będzie miało katastrofalne skutki dla całej unijnej branży drobiarskiej - alarmuje Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza. Podobne zastrzeżenia zgłasza Rada Sektora Wołowiny. Po wejściu w życie umowy Europie grozi zalew taniego i niepewnej jakości mięsa z Brazylii i Argentyny. Państwa Mercosur importują z Unii przede wszystkim maszyny, sprzęt transportowy, chemikalia i produkty farmaceutyczne. W drugą stronę płyną za to żywność, napoje i tytoń, których produkcja w nieobwarowanej wysokimi wymogami bezpieczeństwa i dobrostanu Ameryce Południowej jest dużo tańsza niż w UE. Niemieckie auta i chemia ważniejsze niż polski drób i wołowina – grzmi na portalu społecznościowym poseł Sachajko.

 

Powodem tego wpisu jest wypowiedź Janusza Wojciechowskiego dotycząca umowy z Mercosourem. Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa na dowód prezentuje film, na którym polski kandydat na unijnego komisarza wyraża opinię na temat umowy z państwami Ameryki Południowej. - Nie trzeba wprowadzać żadnych barier. Jeżeli komuś będzie się opłacało przywieźć wołowinę z Argentyny i ją tutaj próbować sprzedać na tym rynku, który będzie wspierany takimi działaniami na rzecz tego lokalnego rynku, to proszę bardzo, nikt mu tego nie będzie zabraniał jeżeli będzie w stanie konkurować – słyszymy w nagraniu zaprezentowanym przez Jarosława Sachajkę.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Co trapi branżę wołową? Spadek ubojów, Mercosur,

- Niestety cały czas nie możemy doprosić się Komisji Europej

Nie zapewnimy bezpieczeństwa żywnościowego jeżeli

- Komisja Europejska rozpoczęła bardzo niebezpieczną dyskusj

Bruksela coraz bliżej wycofania hodowli klatkowej.

Podczas trzygodzinnego wysłuchania publicznego, które odbyło