kps

kps

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Zachodniopomorscy rolnicy z uproszczonym dostępem do ujęć wody

Redakcja

Wczoraj odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie, podczas którego dyskutowano o procedurach, koniecznych do złożenia wnioskach oraz szerszej współpracy pomiędzy rolnikami a PGW Wody Polskie.

 

Uproszczona procedura została przedstawiona podczas spotkania władz Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Szczecinie z rolnikami zrzeszonymi w Solidarności Rolników Indywidualnych Pomorza Zachodniego. Zgody będą wydawane po analizie wniosków złożonych przez rolników, ma się to odbywać w trybie przyspieszonym, by beneficjenci zdążyli skorzystać z uproszczonej procedury jeszcze w tym sezonie. Wnioski będą rozpatrywane w ciągu siedmiu dni od momentu złożenia kompletu dokumentów. Wydawane w tym trybie zgody będą obowiązywały do uzyskania właściwego pozwolenia wodnoprawnego, nie dłużej niż do zakończenia okresu wegetacyjnego w roku 2019. Pobór wody będzie odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, z cieków i akwenów wskazanych przez Zarządy Zlewni oraz Nadzory Wodne. Wnioski są już przyjmowane od zainteresowanych rolników.

 

To jest bardzo konkretna pomoc dla zachodniopomorskich rolników, którzy borykają się z problemem suszy. Zobowiązujemy się do tego, że wszystkie wnioski złożone przez rolników będą rozpatrywane bez zbędnej zwłoki. Najważniejsze jest sprawdzenie czy możliwe jest korzystanie z danego akwenu lub cieku, bez uszczerbków dla jego właściwości naturalnych. Udostępniamy wszelkie wody powierzchniowe płynące, ilość punktów poboru będzie odpowiednia do potrzeb rolników mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Po złożeniu wniosków do RZGW w Szczecinie drogą pisemną lub mailową, dokumenty przekazywane są do Działu Utrzymania, sprawdzone zostanie czy został złożony odpowiedni wniosek o pozwolenie wodnoprawne, co wymaga przygotowania operatu wodnego. Istotne jest także sprawdzenie w terenie możliwości technicznych zainstalowania mechanizmów pozwalających na korzystanie z wody. Okres wegetacyjny trwać będzie jeszcze przez kilka tygodni, zależało nam na tym, by rozpocząć działanie na rzecz rolników tak szybko jak to jest możliwe. Jesteśmy świadomi zjawiska suszy w naszym regionie, szczególnie na terenie np. powiatu myśliborskiego - dodaje dyrektor Duklanowski.

 

Wprowadzenie uproszczonego dostępu do ujęć wody dla rolników ze względu na trudną sytuację hydrologiczną wcześniej z powodzeniem wprowadził między innymi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Wzór wniosku o uproszczony dostęp do ujęć wody w celach rolniczych można pobrać klikając tutaj.

 

Źródło: Wody Polskie

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu