Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
14.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 185,50 (+ 0,41%), kukurydza SIE20 - 181,00 (+ 1,97%), rzepak SIE20 - 381,75 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.07.2020 12:40 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,10 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Gorzelnie od ministra. Alkoholizm w promocji?

Hanna Krugiełka

Polacy piją więcej niż za czasów PRL-u, a tu taka niespodzianka od ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego - w planach: rolnicze gorzelnie płacące połowę akcyzy. Czy to ukłon w stronę rozwoju polskiego rolnictwa i polskiego rynku, czy to kolejny krok ku ogłupianiu Narodu? Wiadomym jest, że człowiek „pod wpływem” podatny jest na wszelki wpływ.

 

O CZYM MOWA

 

Sprawa dotyczy wypowiedzi ministra Ardanowskiego z drugiej połowy lipca, w której minister wyraził chęć rozwoju w Polsce większej ilości gorzelni, na promocyjnych zasadach. Wypowiedź ta wzbudziła wiele kontrowersji, a nawet obaw. W dzisiejszym artykule, chciałabym przeanalizować ten temat już bez emocji. O ile można mówić o Polsce i alkoholu bez emocji.

 

Minister rolnictwa chce, aby legalnych gorzelni w gospodarstwach rolnych było jak najwięcej. Wizja pana Ardanowskiego to możliwość przyjścia każdego gospodarza do gorzelni z własnym zacierem przyniesionym w zaplombowanym pojemniku. Minister uważa, że alkohole pędzone potajemnie w piwnicach nie dają gwarancji jakości i bezpieczeństwa dla zdrowia. Ardanowski mówi o wyniku tej produkcji jako o alkoholu ”ekskluzywnym i elitarnym” i kontruje tym samym głosy, mówiące o wzrastającym w naszym kraju spożyciu alkoholu. Ustawa jest już prawie gotowa, „jesteśmy już absolutnie na ostatniej prostej”- mówi minister Ardanowski.ROZPTY NARÓD - ZATRWAŻAJĄCE STATYSTYKI

 

Obecnie Polacy piją więcej alkoholu niż w pamiętnych czasach PRL-u. Według Krzysztofa Brzózki- Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- Polak po piętnastym roku życia wypija ponad 11 litrów czystego alkoholu rocznie. „To są ogromne ilości”- mówi.

 

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku statystyczny Polak wypijał ok. 5 litrów czystego alkoholu rocznie. Potem nastąpił alarmujący wzrost jego spożycia, który podaję w litrach czystego alkoholu na mieszkańca w wieku powyżej piętnastu lat:

  • w 1995 r. - 8,1l
  • w 2005 r. - 9,5l
  • w 2010 r. - 10,5l
  • w 2017 r. - 11l

 

Według Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jedną z przyczyn wzrostu spożycia alkoholu w kraju jest jego stosunkowo do zarobków niska cena. Krzysztof Brzózka mówi, ze ceny alkoholu spadły o 2-2,5 razy w stosunku do cen sprzed dziesięciu lat. Alkohol stał się produktem nie tylko tanim, ale też łatwo dostępnym. Można go kupić przez całą dobę, a nawet zamówić przywóz np. przez taksówkarza. Alarm dotyczący wzrostu spożycia alkoholu wszczynano już przy spożyciu wynoszącym 8l rocznie, teraz mówi się, że dotarliśmy do granicy, przy której rozpoczyna się degradacja społeczna. Obecnie ponoć Polak pije więcej niż Rosjanin, natomiast w krajach europejskich spożycie alkoholu spada, u nas wciąż zatrważająco rośnie.

 

gorzelnie kadzie ceny rolnicze pl

 

OBECNE REGULACJE PRAWNE

 

Kwestie produkcji destylatów będących napojami spirytusowymi, reguluje Ustawa z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. 2006 Nr 208 poz. 1539) W tej chwili w Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. Ten wpis wydawany jest przedsiębiorcom, którzy muszą spełnić szereg skomplikowanych warunków dotyczących zarówno kontroli jakości, bezpieczeństwa, jak i spraw związanych z akcyzą. Czyli prosto mówiąc produkcja bimbru na własny użytek, nawet w niewielkich i niehandlowych ilościach, jest zabroniona przez prawo, a nawet podlega karze do roku pozbawienia wolności. W przypadku produkcji bez wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa większych ilości i zamiaru handlowania destylatem, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

SKRAJNE EMOCJE RODZĄCE SIĘ NA WIADOMOŚĆ O „GORZELNIACH OD MINISTRA”

 

Kiedy pierwszy raz oglądałam materiał z wypowiedzią ministra Ardanowskiego na temat promocyjnych zasad mających rozwijać się w Polsce gorzelni, pomyślałam: fajna sprawa. Takie gorzelnie to szansa na dodatkowy dochód dla gospodarstw rolnych, kolejne produkty regionalne. Dopiero potem przyszła refleksja o rozpitym narodzie i cytowanej w mediach „degradacji społecznej”. Alkohol jest tani. W ulotce marketu widzę ofertę piwa w cenie bliżej nawet 1,50, niż 2 zł. Jest też jak pisałam łatwo dostępny. Jednak zakładam, że alkohol produkowany w oparciu o nowe, preferencyjne warunki będzie drogim, elitarnym trunkiem, niedostępnym dla części społeczeństwa proszącej pod sklepem o 2 zł, więc nie powinien zasadniczo wpłynąć na zatrważające statystyki spożywanych litrów napojów z procentami.

 

Minister Ardanowski podkreślił bezpieczeństwo zarejestrowanych napojów alkoholowych, w sensie braku szkodliwości na zdrowie, jak to jest teraz z destylatami nielegalnie pędzonymi. Przyznaję, że ten argument do mnie przemawia, chociaż zastanawiam się nad sposobem organizacji destylacji, rejestrowania i konsekwencji dla osób, które nie dostosują się do nowych przepisów. Kolejne kontrole, specjalne służby?

 

Czytam o nowym pomyśle Ministra w różnych źródłach. Wsłuchuję się w jego słowa i wszelkie komentarze społeczne. I tak sobie myślę: jeśli ustawa jest „o krok” to trzeba ten ”krok” cierpliwie przeczekać, dopiero potem przeczytać dokument, aby móc się do niego odnieść, a tak naprawdę to czas pokaże czy Minister jeszcze bardziej „rozpił naród”, czy pomógł w rozwoju kolejnych gałęzi gospodarki rolnej.

 

 

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rozwój wsi i rolnictwa strategicznym zadaniem pańs

Minister Rolnictwa podsumował wczoraj dwa lata pracy na swoi

Minister Ardanowski: Państwowe koncerny pokazały,

– Być może, nie w krótkiej perspektywie, ale w nieco dłuższe

Minister Ardanowski: Czy wszyscy członkowie naszej

 - Kiedy zwróciłem się z apelem, by osoby, które dyspon