Rolnicy zmagający się z suszą boją się, że utracą płynność finansową i popadną w zadłużenie

Redakcja

Wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 3 lipca 2019 r. wynosi 258 159 397,77 euro, co stanowi 87,24% wszystkich możliwych do rozdysponowania środków finansowych w tym wymiarze. Wobec tego kilku posłów wystąpiło do resortu rolnictwa z pytaniem, czy są przewidziane inne formy pomocy finansowej dla rolników, którzy w tym roku zmagają się z klęską suszy.

 

Posłowie Kukiz’15: dr Jarosław Sachajko, Maciej Masłowski, Paweł Szramka, Błażej Parda, Paweł Grabowski, Józef Brynkus wystąpili do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z interpelacja w sprawie wsparcia dla rolników poszkodowanych na skutek suszy.

 

Interpelacja powstała ze względu na problem zgłaszany przez rolników z całej Polski poszkodowanych na skutek suszy w roku 2018, jak również w roku bieżącym. Rolnicy wskazują, że obecnie obowiązujący stan prawny doprowadza do podziału poszkodowanych na tych, którzy są uprawnieni do otrzymania różnych form pomocy, i na tych, którym wsparcie nie było udzielone w postaci wszystkich możliwych jego rodzajów. Zróżnicowanie w otrzymaniu pomocy dotyczy takich form wsparcia jak pomoc do hektara, umorzenie należności, dopłata do składki ubezpieczeniowej, czy dotacja celowa na pokrycie części odszkodowań wypłaconych producentom rolnym z tytułu szkód spowodowanych przez suszę.

 

Jak piszą członkowie klubu Kukiz'15, rolnicy wskazują na istotny problem usychania roślin spowodowany falami upałów oraz brakiem opadów deszczu w roku bieżącym. Ponadto zaniepokojenie wzbudza także fakt, że aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 3 lipca 2019 r. wynosi 258 159 397,77 euro, co stanowi 87,24% wszystkich możliwych do rozdysponowania środków finansowych w tym wymiarze. Rolnicy wskazują również na trudności w uzyskaniu ulg w podatku rolnym jako formy wsparcia podyktowanego suszą w 2018 r. Istnieje obawa, że w przypadku braku wystarczającej pomocy utracą płynność finansową i popadną w zadłużenie.

 

Posłowie zwrócili się do ministerstwa rolnictwa i zapytali w jakiej wysokości ministerstwo zabezpieczyło środki w budżecie dla gospodarstw rolnych, które poniosły straty z powodu klęsk żywiołowych, suszy, nawałnic w roku bieżącym, oraz w jakiej wysokości planowany jest przyszłoroczny budżet w powyższym zakresie. -  Czy ministerstwo przewiduje inny rodzaj pomocy dla poszkodowanych (poza pomocą de minimis)? - pytają posłowie Kukiz'15. 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz