Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9117 EUR EUR - 4,4738 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,6009
Archiwum
15.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,25 (+ 0,94%), kukurydza SIE20 - 175,00 (- 3,31%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,92%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.07.2020 14:11 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Minister Ardanowski o umowie z Mercosurem: W pewnym sensie próbuje się przehandlować europejskie rolnictwo za niemieckie samochody

Redakcja
MRiRW

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, nie owija w bawełnę. W jego opinii unijna umowa z Mercosurem, to próba przehandlowania europejskiego rolnictwa. - To oddanie rolnictwa na rzecz napływu argentyńskiej wołowiny, cukru trzcinowego i drobiu z Brazylii, za to żeby bogate kraje przemysłowe Europy Zachodniej, głównie Niemcy, mogły eksportować do Ameryki Południowej wyroby przemysłowe – mówi wprost szef resortu rolnictwa. 

 

Trzeba określić obszar wspólny, za który odpowiada dyplomacja czy też biurokracja brukselska i te obszary, które są zastrzeżone dla państw narodowych, a nie godzenie się na wszystko. Dopóki sprawa dotyczy współpracy międzynarodowej, dotyczy gospodarki, to jest oczywiste, że jesteśmy w układzie polityczno-gospodarczym, który notabene podejmuje decyzje często dziwne. Ostatnio zaakceptowana politycznie umowa Mercosur, bogatymi krajami Ameryki Południowej, gdzie mówiąc wprost, jest próba przehandlowania europejskiego rolnictwa – trudnego i skomplikowanego rolnictwa, prowadzonego na dużo wyższym poziomie kosztów, ochrony przyrody, zrównoważenia produkcji – mówił wczoraj na antenie TVP Info minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. 

 

- Umowa to oddanie tego rolnictwa na rzecz napływu argentyńskiej wołowiny, cukru trzcinowego i drobiu z Brazylii, za to żeby bogate kraje przemysłowe Europy Zachodniej, głównie Niemcy, mogły eksportować wyroby przemysłowe. W pewnym sensie próbuje się przehandlować europejskie rolnictwo za niemieckie samochody. Na tym ten cały deal z Mercosurem polega. To też presja rządów Ameryki Południowej, aby Europa otwarła się na ich produkty. Nic innego nie mają. Mają tanią żywność, marnej jakości i produkowaną bez przestrzegania tych bardzo wysokich, czasami się zastanawiamy czy niezbyt wysokich, norm produkcji żywności w Europie. Chcą żeby Europa coś z tych krajów brała, no i za to godzą się na otwarcie na wyroby przemysłowe. To jest też taki cynizm, bo my tu w Europie będziemy śledzić ślad węglowy, będziemy dbać o wysoką jakość środowiska, bioróżnorodność o glebę, o w wodę... No tak, a teraz godzimy się na to, że w Brazylii wycinane są kolejne płacie lasów, wykorzystuje się pracę dzieci i stosuje się środki chemiczne niedozwolone w Europiewytknął minister Ardanowski.

Może zainteresuje Cię również:

Właściciele zwierząt są jedyną grupą społeczną w P

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Jan Krzysz

Czy Bruksela się opamięta? Mercosur oznacza katast

Po 20 latach negocjacji tekst umowy UE-Mercosur został zawar

Konstytucyjny zapis o gospodarstwach rodzinnych je

Dzisiaj gościem Polskiego Radia był minister rolnictwa Jan K