Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Minister Ardanowski o umowie z Mercosurem: W pewnym sensie próbuje się przehandlować europejskie rolnictwo za niemieckie samochody

Redakcja
MRiRW

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, nie owija w bawełnę. W jego opinii unijna umowa z Mercosurem, to próba przehandlowania europejskiego rolnictwa. - To oddanie rolnictwa na rzecz napływu argentyńskiej wołowiny, cukru trzcinowego i drobiu z Brazylii, za to żeby bogate kraje przemysłowe Europy Zachodniej, głównie Niemcy, mogły eksportować do Ameryki Południowej wyroby przemysłowe – mówi wprost szef resortu rolnictwa. 

 

Trzeba określić obszar wspólny, za który odpowiada dyplomacja czy też biurokracja brukselska i te obszary, które są zastrzeżone dla państw narodowych, a nie godzenie się na wszystko. Dopóki sprawa dotyczy współpracy międzynarodowej, dotyczy gospodarki, to jest oczywiste, że jesteśmy w układzie polityczno-gospodarczym, który notabene podejmuje decyzje często dziwne. Ostatnio zaakceptowana politycznie umowa Mercosur, bogatymi krajami Ameryki Południowej, gdzie mówiąc wprost, jest próba przehandlowania europejskiego rolnictwa – trudnego i skomplikowanego rolnictwa, prowadzonego na dużo wyższym poziomie kosztów, ochrony przyrody, zrównoważenia produkcji – mówił wczoraj na antenie TVP Info minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. 

 

- Umowa to oddanie tego rolnictwa na rzecz napływu argentyńskiej wołowiny, cukru trzcinowego i drobiu z Brazylii, za to żeby bogate kraje przemysłowe Europy Zachodniej, głównie Niemcy, mogły eksportować wyroby przemysłowe. W pewnym sensie próbuje się przehandlować europejskie rolnictwo za niemieckie samochody. Na tym ten cały deal z Mercosurem polega. To też presja rządów Ameryki Południowej, aby Europa otwarła się na ich produkty. Nic innego nie mają. Mają tanią żywność, marnej jakości i produkowaną bez przestrzegania tych bardzo wysokich, czasami się zastanawiamy czy niezbyt wysokich, norm produkcji żywności w Europie. Chcą żeby Europa coś z tych krajów brała, no i za to godzą się na otwarcie na wyroby przemysłowe. To jest też taki cynizm, bo my tu w Europie będziemy śledzić ślad węglowy, będziemy dbać o wysoką jakość środowiska, bioróżnorodność o glebę, o w wodę... No tak, a teraz godzimy się na to, że w Brazylii wycinane są kolejne płacie lasów, wykorzystuje się pracę dzieci i stosuje się środki chemiczne niedozwolone w Europiewytknął minister Ardanowski.

Może zainteresuje Cię również:

Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać ut

- Jak prezes ARiMR usprawni działania na rzecz rolników? - z

Ardanowski znokautował rywali w okręgu toruńskim.

Obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zdo

Czy w ARiMR dokonał się cud? Wg ministra Agencja w

- 28 sierpnia było około 20 tysięcy zaległych wniosków, któr