Warto się pośpieszyć ze złożeniem wniosku o szacowanie strat spowodowanych suszą. Niektóre urzędy zamykają nabór już 1 lipca br.

Redakcja

Urzędy gmin na swoich stronach internetowych publikują wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych wywołanych przez suszę. Niektóre samorządy wyznaczają termin złożenia wniosku już na 1 lipca, inne zaś na połowę lipca. Warto więc zajrzeć na witrynę swojego samorządu gminnego i jak najszybciej załatwić tę formalność.

 

W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Komunikaty IUNG-PIB w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z powyższym Izby Rolnicze z województw gdzie stwierdzono występowanie suszy (komunikat IUNG-PIB-kliknij) apelują aby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. Przypominamy także, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy.

 

Po prześledzeniu kilku stron internetowych samorządów gminnych, gdzie występuje susza wg IUNG-PIB, można zauważyć, że stosowne wnioski odnośnie szacowania strat trzeba złożyć już na początku lipca.

 

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:

  • kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
  • udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
  • udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
  • udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

 

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.