zm skiba

kps

CenyRolnicze
31 stycznia 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3480 EUR EUR - 4.7089 GBP GBP - 5.3595 DKK DKK - 0.6331
Archiwum


31.01.2023 MATIF: pszenica MAR23: 287,75 (+0,09%), kukurydza MAR23: 279,25 (-0,27%), rzepak LUT23: 551,75 (-0,18%)

31.01.2023 SPRZEDAM 24 T RZEPAKU, transport firmowy, małopolskie, tarnowski, 33-151, tel.: 793 262 288

30.01.2023 13:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,41 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

30.01.2023 SPRZEDAM 200 T KUKURYDZY, transport firmowy, lubelskie, Chełm, 22-100, tel.: 793 503 407

29.01.2023 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mieszaniec, 600 kg, warmińsko-mazurskie, szczycieński, 12-114, tel.: 608 087 528

29.01.2023 SPRZEDAM 100 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, lubelski, 23-145, tel.: 667 068 621

26.01.2023 SPRZEDAM 1250 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, śląskie, mikołowski, 43-195, tel.: 502 340 351

26.01.2023 SPRZEDAM 30 T PSZENICY KONS., transport firmowy, warmińsko-mazurskie, olecki, 19-404, tel.: 592 171 887

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Odstrzał zwierzyny łownej i związane z nim wypadki

Hanna Krugiełka

Łowiectwo, myślistwo, etyka myśliwska to ładnie, wręcz dumnie brzmiące pojęcia, jednak czasem wydaje się, że prawie samoistnie rozszerzają się o dodane do nich słowa takie jak: pomyłka, wypadek, śmierć. Wypadki na polowaniach zdarzają się często. Czasem śmiertelnie raniony zostaje inny myśliwy, czasem pies, ale bywa i tak, że ginie przypadkowy człowiek. Jak mają się do tych okrutnych wypadków przepisy? Jakie są kary dla myśliwych za te okrutne w skutkach pomyłki? Czy można uniknąć kolejnych tragedii?

 

"Od informacji o ostatnim tragicznym wypadku w Gidlach boję się wyjść w pole - mówi Maciej W. - rolnik z okolic Sierakowa w województwie Wielkopolskim. „Wykonując wszelkie prace polowe z niepokojem nasłuchuję, czy przypadkiem w pobliżu nie strzelają”. - dodaje, a jego twarz wykrzywia się grymasem strachu pomieszanego z niesmakiem.

 

WYPADKI Z OSTATNICH LAT

 

Wypadki zdarzają się wszędzie: na budowie, w szkole, podczas szpitalnych operacji. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że ludzkie życie związane jest z nieustannym ryzykiem. Chciałabym jednak przyjrzeć się wypadkom na polowaniach. Oczywiście różne źródła, to różne statystyki, które podają na ogół, że  rocznie podczas polowań zdarza się sześć do ośmiu postrzałów, w tym trzy śmiertelne***.

 

Tegoroczny, czerwcowy wypadek tak został opisany przez policję:

 

„Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znalezione zostało na polu uprawnym w gminie Gidle. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że śmierć 61-latka mogła być wynikiem postrzelenia z broni myśliwskiej.

 

14 czerwca 2019 roku policjanci zostali powiadomieni, że na skraju kompleksu leśnego i pola doszło do śmiertelnego postrzelenia mężczyzny. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że około godziny 21:00 podczas polowania , siedzący na ambonie 44-letni myśliwy zauważył ruch na obserwowanym polu uprawnym. Przypuszczając, że jest to dzik oddał strzał. Niestety rana postrzałowa okazała się śmiertelna. Polowanie było zgłoszone i odbywało się z uwagi na ochronę upraw rolniczych. Myśliwy w chwili zdarzenia był trzeźwy. Trwa wyjaśniania wszelkich okoliczności tego zdarzenia”.

 

ambona mysliwska pixabay ceny rolnicze pl

 

Myśliwy myśliwego

24.10.2016, o 20:21 Polsat News podał: „W okolicy wsi Strzemeszna w gminie Czerniewice (woj. łódzkie) podczas zbiorowego polowania doszło do postrzelenia jednego z uczestników. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego 60-latka. Mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci”.

 

Śmiertelny strzał w rowerzystę

Jak podała stacja Polsat News : „Do wypadku doszło 25 października 2016 r. podczas polowania w okolicach Mieściska (pow. wągrowiecki w Wielkopolsce). Jedna z kul trafiła jadącego drogą 57-latka. Po kilku dniach policjanci dotarli do 21-letniego Jakuba S., który tego dnia polował w okolicy. Okazało się, że to właśnie on oddał śmiertelny strzał”.

 

Postrzał kobiety w 2018 r.

Według informacji TVN: „Przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu ruszył proces Andrzeja W. Myśliwy jest oskarżony o to, że postrzelił kobietę, która jechała samochodem w okolicy polowania. Śledczy uważają, że mężczyzna polował do tego bez uprawnień. 30-latek nie przyznaje się do winy. Grozi mu do pięciu lat więzienia".(TVN 24)

 

Takich przykładów można znaleźć dużo, bardzo dużo, nawet zadziwiająco dużo.

 

LOCHA PROŚNA DZIKA KONTRA NOKTOWIZOR

 

Na początku tego roku rozmawiałam z Inspektorem służb weterynaryjnych na tematy dotyczące ASF. Był to czas, w którym dużo mówiło się na tematy, dotyczące sanitarnych odstrzałów dzików. Nie zabierając stanowiska w tej sprawie zapytałam o wymiar etyczny i odstrzał loch prośnych. Poniżej przytaczam niepublikowaną, a bardzo ciekawą część wywiadu:

 

O ile się orientuję odstrzał sanitarny obejmuje lochy prośne. Jest to pewien problem moralny.

 • Tak. Myśliwi mają możliwość strzelania do dzików w każdym wieku tak naprawdę. Natomiast jest to sprawa dyskusyjna, gdyż nie wszyscy myśliwi chcą strzelać do loch prośnych.

Czy Pana zdaniem myśliwy jest w stanie rozpoznać lochę prośną?

 • Tak, moim zdaniem myśliwy jest w stanie rozpoznać lochę prośną, chociaż dziki strzela się generalnie po zmroku. Jeżeli locha prowadzi prosięta to, to widać. Natomiast kształt ciała lochy jest trochę inny niż dzika samca i po tym można rozpoznać.

Poza tym myśliwi używają sprzętu, którym można trochę więcej zobaczyć. Mają lornetki noktowizyjne, czy też lornetki termowizyjne i przez nie ładnie widać różnice pomiędzy dzikami.

 

dzik siedzi pixabay ceny rolnicze pl

 

O stosowanie na polowaniach specjalistycznego sprzętu próbowałam zapytać jednego z myśliwych:

 

Czy myśliwi posiadają specjalistyczny sprzęt umożliwiający polowania w nocy? Jakie to urządzenia? Czy każdy zobowiązany jest ich używać? Są atestowane?

Niestety uzyskałam skromną, lecz wnoszącą nieco odpowiedź: „Na wschód od Wisły można używać urządzeń noktowizyjnych ze względu na chorobę ASF, ale poza tym obszarem używanie takich urządzeń jest zabronione”.

Ciekawe te informacje, ale wracając do zapewnień Inspektora, jeżeli myśliwy jest w stanie rozróżnić lochę w ciąży od tej nieprośnej i ma świetny, pomocny mu w tym sprzęt, to dlaczego nie rozróżnia dzika od człowieka?

 

BADANIA PSYCHOLOGICZNE?

 

Niby tak prosta sprawa, wręcz oczywista sprawa, jak badanie psychologiczne, może okazać się nie tak prosta w świetle przepisów.

 

Domyślam się, że oddanie strzału przez myśliwego może wiązać się z dużymi emocjami. Czy członkowie Polskiego Związku Łowieckiego poddawani są badaniom psychologicznym? - pytam myśliwego.

 

- Tak, każdy musi przejść badanie psychologiczne – jak zawsze zdawkowo, odpowiada mój rozmówca.

 

O sprawie obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych było głośno w zeszłym roku. Wśród senatorów i posłów znajduje się grono myśliwych, którzy nie widzieli potrzeby takich badań. Jednak 15 marca 2018 r., Senat przyjął nowelizację Prawa łowieckiego, według której myśliwi co pięć lat mają przechodzić badania lekarskie i psychologiczne.

 

Udało mi się uzyskać od osoby zainteresowanej łowiectwem ciekawą wypowiedź na ten temat:

 

Nowelizacja ustawy o broni i amunicji, której dokonano przy okazji zmiany Prawa łowieckiego, wprowadziła obowiązek okresowych, odnawianych co pięć lat badań lekarskich i psychologicznych dla posiadaczy broni palnej do celów łowieckich.


W nowelizacji jednak
nie sprecyzowano, w jakim czasie powinno się wykonać badania. Ponieważ ten obowiązek powstał z dniem wejścia ustawy w życie, czyli 1 kwietnia 2018 r., to od tego terminu należy liczyć maksymalny okres, w którym właściwemu organowi Policji trzeba przedstawić orzeczenia lekarskie i psychologiczne (wystawione nie wcześniej niż trzy miesiące przed ich złożeniem).Podobne stanowisko prezentuje rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Odwołał się on do przypadku Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, na mocy której wymóg dostarczania orzeczeń przez osoby do tego zobowiązane, również egzekwowano po pięciu latach od wejścia w życie tych przepisów. Taka interpretacja nie została zakwestionowana w wyniku kontroli sądowo-administracyjnych (m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 września 2008 r., sygn. akt II OSK 977/07). Osoby, które miały pozwolenie na broń do celów łowieckich wydane przed ostatnią nowelizacją ustawy o broni i amunicji, będą zobowiązane do przedłożenia stosownych orzeczeń przed upływem pięciu lat od wejścia w życie tego przepisu, tj. do 1 kwietnia 2023 r.”.

 

karta dlugopis kartka lekarz pixabay ceny rolnicze pl

 

Podsumowując, badania myśliwy ma obowiązek przejść co pięć lat. Biorąc pod uwagę to, że myślistwo to pasja delikatnie ujmując „ludzi dojrzałych” nasuwa się pytanie: czy to wystarczająco często?

 

ZGŁASZANIE POLOWAŃ - CZY DOWIESZ SIĘ O POLOWANIU NA TWOIM POLU?
Ciekawym wydają się definicje oraz zasady postępowania związane z rodzajami polowań. Mianowicie polowania można podzielić na:

 • indywidualne
 • zbiorowe

Zagadnienia definiowania, zgłaszania i przeprowadzania polowań reguluje:


Rozporządzenia Ministra Środowiska dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz

 

Rozdz. 4 Polowanie indywidualne

 • § 21.1

Polowaniem indywidualnym jest polowanie wykonywane przez jednego myśliwego działającego niezależnie od innych myśliwych znajdujących się w tym samym obwodzie łowieckim.

 • § 22.1

Polowanie indywidualne jest wykonywane w celu pozyskania zwierzyny, którą określa upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego, zwane dalej "upoważnieniem".

 • § 23. 1

Książka ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu indywidualnym, zwana dalej „książką” ewidencji”, powinna znajdować się na terenie obwodu łowieckiego.

 

Zatem z powyższego wynika, że do przeprowadzenia polowania indywidualnego wystarczy wpisanie się przez polującego w książkę ewidencji oraz upoważnienie do wykonywania polowania.

 

mysliwy pies pixabay ceny rolnicze pl

 

Inaczej wygląda sytuacja przy prowadzeniu polowania zbiorowego. Warunki określa rozdz. 5 cytowanego rozporządzenia.

 • § 25.1.

Za polowanie zbiorowe uważa się polowanie wykonywane z udziałem co najmniej dwóch współdziałających ze sobą myśliwych lub myśliwego i naganiacza, zorganizowane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego i prowadzone przez wyznaczonego przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego myśliwego, zwanego "prowadzącym polowanie", z zastrzeżeniem § 5 ust. 1 pkt 2.

 • § 28.

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, kierując się troską o bezpieczeństwo osób i mienia, o terminach organizowanych przez siebie polowań zbiorowych zawiadamia właściwych miejscowo nadleśniczych oraz wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).

 

Szczegółowe informacje na temat zgłaszania polowań zbiorowych zawiera Dz.U.2018.0.2033 t.j.- Ustawa z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie

 

Art. 42ab. Informowanie o planowanym terminie i miejscu polowania zbiorowego

 1. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego przekazuje - co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego - wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) oraz nadleśniczym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, właściwym ze względu na miejsce wykonywania polowania, informację w postaci papierowej lub elektronicznej o planowanym terminie, w tym godzinie rozpoczęcia i zakończenia, oraz miejscu tego polowania.
  2. Termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce polowania zbiorowego są podawane do publicznej wiadomości przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu gminy.
  3. Właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu, w terminie nie krótszym niż 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego, może zgłosić sprzeciw wraz z uzasadnieniem do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Sprzeciw może dotyczyć polowania organizowanego w terminie wskazanym zgodnie z ust. 2. W sprzeciwie właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu powinien wskazać nieruchomość przez podanie dokładnego adresu, a w przypadku gdyby takiego adresu nie było - numeru działki ewidencyjnej i obrębu.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska(Dz.U. 2018 r. poz. 1939) polowanie zbiorowe musi być oznakowane tablicami.

 

Co wynika dla rolnika z tych przepisów? W moim rozumieniu to, że w przypadku polowania zbiorowego rolnik przynajmniej ma szansę dowiedzieć się o nim.

 


TAJEMNICZE 50,150 M OD ZABUDOWAŃ ORAZ INNE PRZEPISY

W przepisach dotyczących polowań znalazłam kilka ciekawych zapisów dotyczących rolnictwa.

W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 22 marca 2005 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania oraz znakowania tusz

w rozdziale drugim, dotyczącym warunków wykonywania:

 • § 9. Podczas polowania nie strzela się do:
 1. zwierzyny znajdującej się w odległości mniejszej niż 200 m od pracujących maszyn rolniczych.

 

Natomiast w rozdziale szóstym zawierającym przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach:

 • §  40. Zabrania się celowania i strzelania do zwierzyny, jeżeli za nią lub przed nią znajdują się myśliwi lub inne osoby albo zwierzęta gospodarskie, budynki lub pojazdy, a odległość nie gwarantuje bezpieczeństwa strzału.

 

Po wielu dyskusjach i długim oczekiwaniu zatwierdzono następujący przepis:

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 30 marca 2018 r. Poz. 651 USTAWA z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw

 1. po art. 42a dodaje się art. 42aa i art. 42ab w brzmieniu: „Art. 42aa. Zabrania się:

30) w art. 51: a) pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) strzela do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych,”,

 

Czyli od zeszłego roku polowania mogą odbywać się tylko w odległości większej niż 150 m od budynków gospodarskich. Ale czy odległość 150 m jest wystarczająca?

 

dom ogrod pixabay ceny rolnicze pl

 

JAK ZABEZPIECZYĆ SWÓJ TEREN PRZED POLOWANIAMI

Ciekawe informacje na temat możliwości wyłączenia z polowań własnego lub dzierżawionego terenu znalazłam na stronie internetowej https://zakazpolowania.pl/ . Przedstawiono tam następujące możliwości:

1. Oświadczenie o zakazie polowania

Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo łowieckie. Zgodnie z art. 27b właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może zakazać wykonywania polowania na swojej nieruchomości po prostu poprzez złożenie Staroście oświadczenia. Nie trzeba podawać powodu takiej decyzji.

2. Całkowite wyłączenie terenu z obwodu łowieckiego (Wymaga procedury sadowej)

3. Złożenie sprzeciwu wobec polowania zbiorowego

Od 2018 roku wszystkie polowania zbiorowe muszą być najpóźniej na 14 dni wcześniej zgłaszane przez myśliwych do urzędu gminy, a gminy mają max. 5 dni, żeby zamieścić informację o miejscu i terminie polowania na swojej stronie internetowej.

Wobec takiego polowania sprzeciw może złożyć nie tylko właściciel, ale również dzierżawca, użytkownik lub zarządca gruntu, na którym miałoby dojść do polowania.

 

Każdy wypadek niesie za sobą wzmożenie warunków ostrożności, apele do czujności ludzi, a także często jest przyczynkiem do zmian związanych z nim przepisów. Ustawa mówi: Myśliwi polujący w nocy są zobowiązani do szczególnej ostrożności - znać dokładnie teren, nie strzelać w kierunku dróg publicznych i osad, przed strzałem osobiście rozpoznać cel i teren na linii strzału. Prawo łowieckie zawiera całą listę punktów dotyczących bezpieczeństwa. Głęboko wierzę, że po ostatnim wypadku w Gidlach, wszyscy myśliwi przed wyjściem w teren przeczytają je kolejny raz.

 

Źródła internetowe:

 1. https://www.pzlow.pl/index.php/myslistwo/39-regulamin-polowan
 2. http://www.darzbor64.pl/wp-content/uploads/2015/09/POLOWANIE-IND.pdf
 3. https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1997-35-215,16798345.html
 4. https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1997-35-215,16798345.html
 5. https://www.tvn24.pl/lodz,69/lodzkie-mysliwy-zastrzelil-61-latka-trwa-sledztwo,945754.html
 6. https://zakazpolowania.pl/

 

***Sprostowanie:

Uprzejmie informuję, że informacje dotyczące statystyk na polowaniach, które podałam w artykule: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/prawo-i-finanse/16145-odstrzal-zwierzyny-lownej-i-zwiazane-z-nim-wypadki-pomylki-mysliwych-kosztuja-zycie-srednio-3-osob-rocznie są błędne.

 

Polski Związek Łowiecki wyjaśnia: „Według danych Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w 2019 r. doszło do jednego postrzelenia człowieka z broni myśliwskiej ze skutkiem śmiertelnym (14 czerwca br.), w 2018 r. nie było takich przypadków, w 2017 r. był jeden taki przypadek, a w 2016 r. były dwa takie przypadki. Nie można jednak z tych danych wyciągać średniej statystycznej, bo byłoby to błędne założenie i nadużycie. Średnią statystyczną należy wyciągać z danych z dekady lub dwóch. Dane z ostatnich 4 lat tej średniej nie pokazują.

Natomiast główne wypadki ze skutkiem śmiertelnym na polowaniach nie są związane z użyciem broni myśliwskiej, a z wypadkami zdrowotnymi takimi jak zawał, atak serca czy udar”.

 

Przepraszam Członków PZŁ oraz Czytelników za wykorzystanie w artykule błędnych danych. 

 

Hanna Krugiełka

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu