Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Umowa z państwami Mercosuru może oznaczać koniec dla wielu europejskich gospodarstw zajmujących się hodowlą i produkcją bydła

Redakcja

Niemal już pewna umowa Mercosuru między Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej - Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem jest poważnym problemem dla europejskich rolników. Istnieje zagrożenie, że rynek europejski wkrótce zostanie zalany tanią wołowiną, kurczakiem i wieprzowiną. - Podpisanie tej umowy oznaczać będzie koniec dla wielu europejskich gospodarstw zajmujących się hodowlą i produkcją bydła – przestrzega Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. 

 

- Z Brukseli płyną informacje, że podpisanie umowy Unii Europejskiej z Mercosur jest blisko. To bardzo złe informacje dla naszego sektora. Mówimy zdecydowane NIE dla ustępstw wobec Mercosuru w sprawie wołowiny! - czytamy na facebook'owym profilu PZPBM.

 

Jeśli dojdzie do porozumienia, cła importowe na mięso, cukier, pszenicę i etanol zostaną znacznie obniżone. Daje to czterem krajom Ameryki Południowej jeszcze większy i łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku żywności. Istnieje zagrożenie, że rynek europejski wkrótce zostanie zalany tanią wołowiną, kurczakiem i wieprzowiną. Mięso w krajach Mercosuru produkowane jest warunkach znacznie niższych standardów dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska niż w Europie i przy znacznie niższej cenie.

 

Zagrożenie masowym importem pszenicy, cukru i etanolu jest również poważnym problemem dlatego że kilka miesięcy temu rząd brazylijski zdecydował o zatwierdzeniu ponad 150 nowych środków ochrony roślin. To na ogół środki zabronione do stosowania przez rolników na terenie Unii Europejskiej. 

 

Mercosur, z około 285 milionami mieszkańców i łącznym produktem narodowym brutto przekraczającym 3,3 miliarda dolarów, jest czwartym „jednolitym rynkiem” na świecie.

Może zainteresuje Cię również:

Ceny żywca wołowego drastycznie spadły. Przetwórcy

Przedstawiciele sektora przetwórstwa mięsa spotkali się wczo

09.07.2019 Ceny bydła rzeźnego. Ciąg dalszy drasty

Można już chyba mówić o zapaści na rynku żywca wołowego. Bar

Umowa z Mercosur to zagrożenie dla drobiarstwa i p

Przemysł bioetanolowy i drobiarski to kolejne branże związan