Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 19.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,15%), kukurydza LIS19 - 163,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 387,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++

Umowa z państwami Mercosuru może oznaczać koniec dla wielu europejskich gospodarstw zajmujących się hodowlą i produkcją bydła

Redakcja

Niemal już pewna umowa Mercosuru między Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej - Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem jest poważnym problemem dla europejskich rolników. Istnieje zagrożenie, że rynek europejski wkrótce zostanie zalany tanią wołowiną, kurczakiem i wieprzowiną. - Podpisanie tej umowy oznaczać będzie koniec dla wielu europejskich gospodarstw zajmujących się hodowlą i produkcją bydła – przestrzega Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. 

 

- Z Brukseli płyną informacje, że podpisanie umowy Unii Europejskiej z Mercosur jest blisko. To bardzo złe informacje dla naszego sektora. Mówimy zdecydowane NIE dla ustępstw wobec Mercosuru w sprawie wołowiny! - czytamy na facebook'owym profilu PZPBM.

 

Jeśli dojdzie do porozumienia, cła importowe na mięso, cukier, pszenicę i etanol zostaną znacznie obniżone. Daje to czterem krajom Ameryki Południowej jeszcze większy i łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku żywności. Istnieje zagrożenie, że rynek europejski wkrótce zostanie zalany tanią wołowiną, kurczakiem i wieprzowiną. Mięso w krajach Mercosuru produkowane jest warunkach znacznie niższych standardów dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska niż w Europie i przy znacznie niższej cenie.

 

Zagrożenie masowym importem pszenicy, cukru i etanolu jest również poważnym problemem dlatego że kilka miesięcy temu rząd brazylijski zdecydował o zatwierdzeniu ponad 150 nowych środków ochrony roślin. To na ogół środki zabronione do stosowania przez rolników na terenie Unii Europejskiej. 

 

Mercosur, z około 285 milionami mieszkańców i łącznym produktem narodowym brutto przekraczającym 3,3 miliarda dolarów, jest czwartym „jednolitym rynkiem” na świecie.

Może zainteresuje Cię również:

Narasta sprzeciw wobec umowy z Mercosurem. Austria

Wczoraj unijny podkomitet Rady Narodowej w Wiedniu omówił wy

Polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictw

- Polski kandydat na komisarza rolnictwa opowiada się za imp

Moda na wegetarianizm, brexit, Mercosur i problemy

Ceny żywca wołowego są niższe średnio o 15 proc. w stosunku