Niezrozumiałym dla rolników jest fakt objęcia projektem tzw. ustawy odorowej tylko sektora produkcji rolniczej. Co ze składowiskami śmieci, zakładami utylizacyjnymi, zakładami przetwórstwa rolno-spożywczego, wytwórniami cementu, papy czy innymi działalnościami, które wpływają na dyskomfort życia? Ustawodawca nie planuje jednak ograniczania rozwoju takich obiektów jak zakłady przemysłowe, oczyszczalnie ścieków, przemysł papierniczy i wiele innych. Dlatego zastanowić się trzeba – komu zależy na zahamowaniu rozwoju polskiego rolnictwa?
W nawiązaniu do projektu ustawy Ministra Środowiska o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej Wielkopolska Izba Rolnicza zgłasza swój kategoryczny sprzeciw wobec wprowadzenia proponowanej ustawy w życie w obecnym kształcie.
Polskie rolnictwo zmaga się z poważnym kryzysem nie tylko w odniesieniu do opłacalności produkcji, ale także z coraz częstszymi blokadami inwestycji rolniczych. Z roku na rok ubywa gospodarstw rolnych oraz zmniejsza się pogłowie zwierząt, a szczególnie trzody chlewnej. Ludność z miasta oraz osoby, które zaprzestały produkcji zwierzęcej skutecznie uniemożliwiają budowę nowych budynków inwentarskich i rozwój już istniejących. Osoby te chciałyby, aby tereny wiejskie zostały wyłączone spod produkcji zwierzęcej i miały charakter czysto rekreacyjny.
Przy trudnej sytuacji rynkowej, polskie gospodarstwa potrzebują wsparcia ze strony rządu i powinny być chronione. Natomiast przedstawiony do konsultacji projekt zamiast ułatwić dialog między dwoma stronami, daje narzędzia do jeszcze większej negacji produkcji zwierzęcej na wsi. Samorząd rolniczy uważa, ze polskie społeczeństwo powinno być kształcone w zakresie wiedzy na temat bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju i wpływu ograniczania krajowej produkcji rolno-spożywczej na wzrost importu gorszej jakościowo żywności z krajów, gdzie nie są przestrzegane normy obowiązujące w państwach członkowskich UE. Autor projektu podaje, że do jednej z trzech największych potencjalnych uciążliwości w sąsiedztwie miejsca zamieszkania Polacy najczęściej zaliczają fermy trzody chlewnej (42%), jednocześnie ustawodawca zaznacza, że odczucia zapachowe są bardzo często subiektywne. Takie samo stężenie zapachu może wywołać u różnych odbiorów odmienne wrażenie dyskomfortu z powodu różnej oceny źródła zapachu, wrażliwości oraz stopnia aktywności. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej skarg dotyczących uciążliwości zapachowej. Jednakże nie są prowadzone statystyki czy skarga o uciążliwości zapachowej z fermy została złożona przez osobę, która zamieszkała w pobliżu budynku inwentarskiego, czy ze względu na nowopowstały budynek inwentarski w sąsiedztwie.
Ponadto pojawiają się też skargi na hodowle o małej skali produkcji, które w ocenie sąsiada stanowią obiekt o „szczególnym zagrożeniu” dla komfortu jego życia. - Nie powinno być tak, że osoby bardzo wrażliwe na zapachy pochodzące z produkcji rolniczej sprowadzają się na wieś i utrudniają rolnikom rozwój i inwestowanie – czytamy w opinii WIR. Wielkość gospodarstw i ich koncentracja w Polsce jest znacznie mniejsza niż w krajach Europy Zachodniej, dlatego aby być konkurencyjnym polskie rolnictwo musi inwestować w nowoczesne budynki inwentarskie.
Problemem dla rolników są nie tylko utrudnienia w wybudowaniu nowego obiektu, ale często pojawiające się skargi wobec już funkcjonujących budynków inwentarskich. Wg Izby prawo powinno zostać zmienione w tym kierunku, aby osoby, które chcą wybudować lub zakupić dom jednorodzinny w bliskim sąsiedztwie gospodarstw rolnych oraz gruntów rolnych oświadczały pisemnie w akcie notarialnym, że mają świadomość prowadzenia takiej działalności w bliskiej odległości oraz że zakupując działkę pod budowę czy dom mieszkalny akceptują charakter prowadzonej w sąsiedztwie działalności. Wprowadzenie minimalnych odległości od budynków w przypadku planowanych do realizacji inwestycji związanych z chowem i hodowlą zwierząt z pewnością byłoby korzystne dla rolników – mieliby jasność, gdzie mogliby inwestować w budynki inwentarskie.
Kolejnym problemem jest to, że ustawodawca nie przewidział w projekcie uwzględnienia możliwości zastosowania przez inwestorów nowych technologii, które pomimo podrażania produkcji zwierzęcej, ograniczają do minimum oddziaływanie odorowe. Ponadto zaproponowane minimalne odległości budynków inwentarskich bez uwzględnienia przewidywanego ich oddziaływania odorowego, nie mogą zagwarantować wyeliminowania ryzyka powstawania uciążliwości zapachowej. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zapisy konsultowanej ustawy nie przekładają się zatem na realne ograniczenie emisji substancji odpowiedzialnych za powstawanie uciążliwości zapachowej, a jedynie wymuszają zachowanie odległości od obecnie istniejących zabudowań, powodując przesunięcie problemu w inne miejsce.
Niezrozumiałym dla rolników jest fakt objęcia projektem ustawy tylko sektora produkcji rolniczej. Co ze składowiskami śmieci, zakładami utylizacyjnymi, zakładami przetwórstwa rolno-spożywczego, wytwórniami cementu, wytwórniami papy czy innymi działalnościami, które wpływają na dyskomfort życia? Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest właściwym organem do wydawania decyzji o wpływie prowadzenia danej działalności na środowisko. Ustawodawca nie planuje jednak ograniczania rozwoju takich obiektów jak zakłady przemysłowe, oczyszczalnie ścieków, przemysł papierniczy i wiele innych. Dlatego zastanowić się trzeba – komu zależy na zahamowaniu rozwoju polskiego rolnictwa?
- Wykonanie obecnie obowiązkowych procedur oceny oddziaływania na środowisko powoduje, że decyzje w zakresie zgody na realizację inwestycji podejmowane są na podstawie obiektywnych i rzeczowych informacji oraz analiz. Tymczasem narzucenie minimalnej odległości hamuje odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Polsce, a także rozwój chowu i hodowli pozostałych gatunków zwierząt gospodarskich. Wielkopolska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, iż wszelkie zmiany legislacyjne w zakresie planowanych przedsięwzięć sektora rolnictwa powinny przede wszystkim uwzględniać przyszłość polskiego rolnictwa, dlatego powinny być opracowywane przy udziale resortu rolnictwa oraz przedstawicieli związków, organizacji i samorządu rolników – przekonują członkowie wielkopolskiego samorządu rolniczego.
Może zainteresuje Cię również:
Pomoc rządowa preferuje wielkie ,,korporacje produ
Połączenie rozliczenia pomocy covidowej z programem wyrównan
Holandia znacznie obniża produkcję prosiąt
W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2020 roku liczba macior w Hol
Holendrzy pomagają budować świńską potęgę Chin
Konsorcjum dwunastu holenderskich firm z sektora rolnictwa i
Ponad 6 tys. loch na fermie pod Namysłowem. Roczni
Już wkrótce rozpocznie się zasiedlanie hodowli zarodowej trz
Samorząd rolniczy wnioskuje o natychmiastową inter
- Rolnicy obawiają się, że z braku możliwości zwiększenia pr
Reformy planowania przestrzennego przyczynią się d
Konflikty pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich prowadząc
Chiny stawiają na wieprzowinę i produkcję w gospod
Wraz z rosnącym popytem na wieprzowinę, Chiny dynamicznie od
Rolnicy i hodowcy nie oczekują od rządu żadnej jał
- Jako środowisko rolnicze z niepokojem oczekujemy na k
Powraca temat ustawy odorowej. Kolejny gwóźdź do t
W drugim lub trzecim kwartale tego roku na tapetę ponownie t
Droga do schabowego na naszym talerzu usłana jest
- Kastracja samców to ekstremalnie bolesna procedura wykonyw
„Świńska ekspansja” Chin w Argentynie wstrzymana.
Rząd Argentyny opóźni podpisanie protokołu ustaleń z Chinami
Trzodziarze będą prosić premiera o wsparcie. Jeśli
Producenci trzody chlewnej, którzy tuczą świnie w cyklu otwa
Jak walczyć z odorem w gospodarstwie? System oczys
Panuje powszechne przekonanie, że na wsi może i powinno – ze
Czy ustawa odorowa zostanie przepchnięta? Sejm pon
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się na nowo ust
Polska hodowla trzody chlewnej na krawędzi. Koniec
- W związku z wyjątkowo trudną sytuacją na rynku trzody chle
Rośnie rosyjska produkcja wieprzowiny, a ceny idą
Według National Union of Pig Breeders, rosyjski przemysł wie
Zrównoważona produkcja świń w niezrównoważonym świ
Jak będzie wyglądać przyszłość mięsa? Czy będziemy zmuszeni
Minister Ardanowski ma żal do izb rolniczych. Proj
Podczas spotkania z członkami Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolni
Holenderski rząd chce ograniczyć liczbę świń. Prop
Rząd holenderski proponuje 180 milionów euro hodowcom trzody
Chiny produkują coraz cięższe świnie. Sprzedaż soi
Chińscy rolnicy hodują coraz cięższe świnie, aby czerpać zys
Chcieli stworzyć wzorcową hodowlę prosiaków i ogra
- Instytut szczęśliwego prosiaka Wipaszu zablokowany – poinf
Gobarto 500 na Mazowszu
W Osieku (gm. Zawidz Kościelny) w województwie mazowieckim d
Holandia przeznacza grube miliony na wygaszanie pr
W Holandii rząd desygnował kolejne 60 milionów euro na wygas
Kiedyś w każdym gospodarstwie były zwierzęta. Tera
– Polska wieś się zmienia. Coraz więcej jest na wsiach ludzi
Wyraźny spadek niemieckiej produkcji trzody chlewn
Spadek uboju świń w Niemczech był kontynuowany w kwietniu. W
Ustawa odorowa wykosi małe i średnie gospodarstwa
- Minister mówi, że nie ma żadnych narzędzi do ograniczenia
W ciągu najbliższej dekady europejska produkcja wi
Prezes zakładu mięsnego Vion, Ronald Lotgerink, spodziewa si
Już teraz i w najbliższych latach kończą się termi
Przy okazji jubileuszu 25-lecia powstania firmy Goodvalley o
Rozdrobnienie czy produkcja wielkotowarowa? W któr
Zakłady mięsne od dawna zabiegają o produkcję dużych, wyrówn
Ustawa odorowa doszczętnie zniszczy polską hodowlę
- Przepisy regulujące uciążliwości zapachowe są potrzebne, a
Jednoznaczny sprzeciw środowiska rolniczego wobec
Wczoraj obradował parlamentarny zespół ds. debaty publicznej
Minister Ardanowski o produkcji trzody chlewnej: M
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wz
Wieś to przede wszystkim miejsce produkcji żywnośc
Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów
PZPBM: Ustawa odorowa ograniczy rozwój gospodarstw
W opinii Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego dop
Ustawa odorowa uderzy w szczególności w małe gospo
Ministerstwo Środowiska złożyło projekt ustawy mającej regul
Projekt ustawy "antyodorowej" torpedowany z każdej
Uleganie wpływom osób, które pracując w mieście traktują obs
Nowe zasady dla lokalizacji ferm hodowlanych. Pół
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaprezentowała projekt ust
Poprawa dobrostanu świń, to wyższe koszty produkcj
Dobrostan świń w Unii Europejskiej określa dyrektywa Rady 20
Nawożenie nawozami naturalnymi w Polsce i innych k
Wymóg obowiązkowego posiadania ziemi do produkcji trzody chl
Stabilnie na francuskim rynku wieprzowiny. Najwięk
Produkcja mięsa wieprzowego we Francji była stabilna w 2018
Państwo musi wziąć na siebie pośrednictwo w wyrówn
Obecnie cena żywca w Polsce nie wynika z naturalnych uwarunk
Coraz większe utrudnienia dla obiektów powyżej 210
- Brak planów miejscowych w większości polski gmin został wy
Co piąty hodowca to przedstawiciel młodego pokolen
Większa otwartość na zmiany, korzystanie z nowych techn
Jest wiele pomysłów na wsparcie polskiej produkcji
Rolnicy mają wiele pomysłów jak natychmiastowo poprawić sytu
Niewielkie podwyżki cen żywca w żaden sposób nie p
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Na wsi jest coraz mniej przestrzeni dla rolnika
Każdy rolnik, który chciałby rozwijać swoje gospodarstwo, np
Na Zachodzie organizacje branżowe mogą negocjować
W Polsce, w odróżnieniu od regulacji w innych krajach unijny
Ceny żywca minimalnie wzrosły, ale hodowcy dokłada
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Protest rolników to nie sympozjum naukowe
Lider protestujących pod zakładem Food Service w Rawie Mazow
Producent dopłaca do tucznika prawie 100 zł. Aby w
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Kłopoty chińskich macior nadzieją na wzrost cen tu
W Chinach w ubiegłym tygodniu opublikowano raport w sprawie
Aby zrekompensować koszty produkcji tucznika, zakł
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Rośnie produkcja trzody chlewnej w Danii i Hiszpan
Rynek wieprzowiny w 2018 roku rozczarował producentów żywca.
Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest najtrudniej
Ostatnie w bieżącym roku spotkanie delegatów Kujawsko-Pomors
Produkcję rolniczą potraktowano na równi z zakłada
Wielokrotnie media informowały o pożarach na składowiskach o
Wszyscy liczą na Kołodziejczaka
Jak rysują się najbliższe miesiące dla polskiego sektora pro
Rolnicy z woj. łódzkiego zapowiadają blokadę zakła
Jutro producenci trzody chlewnej z powiatu piotrkowskiego za
Producenci tuczników wykrwawiają się
- Każdy patrzy na niemiecką giełdę. Od siedmiu tygodni nie b
USA i Brazylia miały najniższe koszty produkcji tr
Niedawno opublikowano raport InterPIG 2017, który ukazuje ko
Koszty produkcji większości gospodarstw przekracza
Przy obecnych niskich cenach tylko nieliczni producenci są w
Tucz kontraktowy odbywa się na granicy prawa?
- Rolnicy coraz częściej zgłaszają pogarszającą się sytuację
Ostatni moment na ratunek dla polskich producentów
15 listopada o godz. 11.00 w Sejmie RP (Sala Kolumnowa) odbę
Trudny czas dla producentów świń
Nadprodukcja i spadające ceny skupu żywca wieprzowego, na kt
W Holandii zapowiada się koncentracja hodowli świń
Rabobank szacuje, że ponad tysiąc holenderskich hodowców świ
Rosyjski gigant chce podwoić produkcję żywca wiepr
Rosyjska firma Miratorg zainwestuje 3,8 mld rubli (57,8 mln
Niechciany import niszczy polskich hodowców trzody
Podczas zeszłotygodniowej sejmowej komisji rolnictwa, poseł
Unijna produkcja trzody chlewnej wzrosła
Produkcja trzody chlewnej w UE wzrosła o 190 000 ton (+ 3%)
Rośnie rosyjska produkcja świń rzeźnych
Ministerstwo Rolnictwa Rosji ogłosiło, że w tym roku kraj wy
Pożyczki dla producentów świń z terenów objętych A
W planie finansowym ARiMR na 2018 r. zwiększona została o 15
Komunikat ARiMR skierowany do hodowców świń na ter
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia,
VEZG popiera pomysł obowiązkowego oznakowania mięs
W przemyśle mięsnym za linią Odry rośnie popyt na obowiązkow
GLW ws. eksportu wieprzowiny do Mołdawii
Władze Mołdawii zezwoliły na import z Polski trzody chlewnej
Konferencja "ASF - ofensywa": najlepsza byłaby dou
Nie ma obecnie wystarczająco skutecznego sposobu walki z ASF
Czy Chiny podniosą opłaty celne na amerykańską wie
Prezdent Stanów Zjednoczonych podpisał w czwartek memorandum
Grupa Gobarto wypracowała lepsze wyniki finansowe
W 2017 roku roku Grupa Gobarto wypracowała 26,5 mln zł skons
KZP-PCH ws. raportu NIK o stosowaniu antybiotyków
Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej, p
Ceny chińskiej wieprzowiny najniższe od 4 lat
W ostatnich tygodniach w Polsce obserwowaliśmy wzrost cen sk
Wieprzowina wolna od antybiotyków
Podobnie jak człowiek, zwierzę czasami choruje i wymaga okre
MRiRW daje odpowiedź na postulaty branży w sprawie
Wczoraj, 7 marca br. Krajowy Związek Pracodawców Producentów
Żywienie multifazowe świń
65-70% całkowitej wartości zmiennej w kosztach tuczu to kosz
Bioasekuracja w ochronie zdrowia stad świń
Efektywna produkcja świń uzależniona jest w decydującym stop
Konsultacje publiczne ws. zapory przed dzikami
Projekt ustawy o budowie zapory przed dzikami wzdłuż wschodn
Największy rosyjski przetwórca mięsa wybiera Topig
Rosyjska Grupa Czerkizowo - największy przetwórca mięsa