Solidarni wnioskują do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Paweł Hetnał
Pixabay

Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie kraju „celem ochrony gospodarki i narodu”. - Rozumiemy, że właśnie po to jest opracowana procedura ogłoszenia stanu klęski żywiołowej i związane z nią możliwości prawno-administracyjne, by chronić obywateli Polski przed skutkami klęsk żywiołowych, nie tylko bezpośrednimi (wynikającymi z charakteru klęski), ale też pośrednimi, wynikającymi z zasad działania rynku rolnego – czytamy w piśmie do szefa rządu.

 

Wniosek dotyczy klęski suszy w 2019 r. - na przełomie marca i kwietnia oraz klęski wymrożeń wiosennych w miesiącach marzec-kwiecień na terenie całego kraju, a w szczególności wystąpienia powodzi na terenie Małopolski, Świętokrzyskiego, Podkarpacia oraz trąb powietrznych i gradobicia na terenie Lubelskiego, Mazowieckiego, Zachodniopomorskiego, Łódzkiego i Świętokrzyskiego. - Ponadto przeczę ustaleniom IUNG w Puławach w zakresie ustalenia suszy w marcu i kwietniu na terenie RP – czytamy w piśmie Bustowskiego.

 

Zdaniem działacza nakładające się te czynniki anomalii pogodowych dają pełną przesłankę do ogłoszenia klęski żywiołowej. Wskazuje to na znaczące straty finansowe w rolnictwie, a także obniżenie plonów i zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.

 

- Rozumiemy, że właśnie po to jest opracowana procedura ogłoszenia stanu klęski żywiołowej i związane z nią możliwości prawno-administracyjne, by chronić obywateli Polski przed skutkami klęsk żywiołowych, nie tylko bezpośrednimi (wynikającymi z charakteru klęski), ale też pośrednimi, wynikającymi z zasad działania rynku rolnego. Dlatego też, jak w roku poprzednim, chcemy aby rząd ochronił polskich rolników przed nadchodzącymi i obecnymi zagrożeniami. Pragniemy poinformować, że brak działania rządu w postaci ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w roku 2018, skutkuje obecnie wypowiadaniem przez banki umów kredytowych oraz rozwiązywane są umowy leasingowe, czego efektem jest utrata narzędzi pracy przez rolników. Skutkiem ubocznym przewłaszczania sprzętu rolnego jest też konieczność spłaty dotacji, które rolnicy otrzymali na doposażenie gospodarstw w nowy sprzęt i urządzenia rolnicze – napisał do premiera przewodniczący ZZRR Solidarni.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz