Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Agro Unia wnioskuje o stwierdzenie nieważności decyzji o przejęciu przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia

Redakcja

Agro Unia złożyła w Kancelarii Premiera wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji prezesa UOKiK dotyczącej Pini Polonia. Wg prawników tej organizacji decyzja jest wydana z naruszeniem przepisów. W związku z tym Agro Unia uruchomiła procedurę ponownego rozpatrzenia tej sprawy. 

 

Wczoraj Agro Unia złożyła wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o uchylenie decyzji wydanej przez UOKiK. - To decyzja, która pozwala na przejęcie zakładów Pini Polonia przez globalnego gracza jakim jest Smithfield Foods. Decyzja została wydana na podstawie opinii 24 gospodarstw rolnych i producentów trzody. W naszej opinii UOKiK nie przyłożył się należycie do wydania decyzji. Nie zostały wzięte pod uwagę organizacje rolnicze i związki zawodowe. Nasi pełnomocnicy doszukali się wielu nieprawidłowości z tym związanych. Oczekujemy od pana premiera aby należycie się przyjrzał tej sprawie – słyszymy w komunikacie Agro Unii.

 

Przypomnijmy, iż w połowie listopada ubiegłego roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia. W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku.

 

Transakcja dotycząca przejęcia przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej. KE przekazała jednak sprawę do UOKiK, ponieważ uznała, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy.

 

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje grupę Animex, posiada też dziewięć zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym trzy ubojnie trzody chlewnej. Pini Polonia jest częścią grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Posiada ubojnię w Kutnie, dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

 

W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musiał m.in. zbadać udziały uczestników koncentracji i innych przedsiębiorców działających na tym rynku. Analiza skutków koncentracji wykazała, że nie ograniczy ona konkurencji. Smithfield Foods będzie musiał konkurować z innymi ubojniami. W związku z tym Urząd uznał, że nie ma podstaw do obaw, że przedsiębiorcy będą zaniżać ceny skupu żywca, zwłaszcza że ceny na krajowym rynku są transparentne. Zdaniem Urzędu koncentracja nie wpłynie również na dostęp małych i średnich uczestników rynku do dużych odbiorców mięsa (np. sieci handlowych).

 

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

Może zainteresuje Cię również:

Rynek przejmują korporacje, a minister się bawi w

- Jako minister rolnictwa kładę szczególny nacisk na promocj

Smithfield Foods przejmuje zakłady mięsne na Słowa

Grupa Penta Investments wyraziła zgodę na sprzedaż firmy Mec

Mały biznes na wsi na celowniku rządu?

- Jesteśmy pod KRUS i mówimy jasno: nie ma naszej zgody na d