Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Jednoznaczny sprzeciw środowiska rolniczego wobec ustawy odorowej

Paweł Hetnał
ZZRR Solidarni

Wczoraj obradował parlamentarny zespół ds. debaty publicznej. Tematem posiedzenia był projekt tzw. ustawy odorowej. Zebrani uczestnicy dyskusji w sile ok. 160 osób nie pozostawili suchej nitki na projekcie ustawy ograniczającej uciążliwości zapachowe na terenach wiejskich. Zdaniem większości uczestników spotkania, proponowane rozwiązania legislacyjne wpisują się w szereg innych propozycji ustaw, które mają zniszczyć polskie rolnictwo. 

 

Po posiedzeniu zespołu ds. debaty publicznej miała miejsce konferencja prasowa z udziałem uczestników obrad. Poniżej wybrane wypowiedzi uczestników konferencji: 

 

Robert Winnicki, poseł Konfederacji i przewodniczący zespołu ds. debaty publicznej:

 

- Ustawa odorowa zakłada drastyczne ograniczenia w zakładaniu nowych przedsiębiorstw, nowych hodowli. Ogranicza drastycznie produkcję rolną w Polsce. Co więcej dochodzą głosy, że szykowana jest już kolejna ustawa, która uderzy nie tylko w planowane, ale i istniejące gospodarstwa rolne. Dzisiaj 160 osób reprezentujących różne organizacje z branży rolniczej wyraziło sprzeciw przeciwko ustawie odorowej. Wysłaliśmy wyraźny sygnał do Sejmu, że nie ma zgody na tę ustawę.

 

Renata Beger (polska polityk, przedsiębiorca, działaczka związkowa, posłanka na Sejm IV i V kadencji) :

 

- Ta ustawa nie ma prawa bytu. Ona nadaje się jedynie do kosza. Nie powinniśmy skupiać się jak oddalić hodowlę od zabudowy jednorodzinnej, ale powinniśmy się skupić w jaki sposób zniwelować odory. A są ku temu możliwości, ponieważ mamy technologie, które niwelują odory. Nie zgadzamy się na to, aby ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia - a w tym przypadku tak jest, bo projekt ustawy podpisuje osoba która zna się na energetyce, a nie na rolnictwie – by decydowali o naszym życiu, o naszej wsi. W tym wszystkim chyba chodzi o to, żeby zniszczyć polskie rolnictwo i zrobić miejsce dla innych krajów.

 

Marcin Bustowski (przewodniczący ZZRR Solidarni) :

 

- Chciałbym się odnieść do lat 2014-2015, kiedy to PSL niszczył polską wieś. Dzisiaj to trzeba mówić otwarcie, że kontynuacją tego działania są rządy Prawa Sprawiedliwości. W roku 2015 było w Polsce 96 biogazowni. Cztery lata później jesteśmy na tym samym etapie. Budowa biogazowni pozwoliłoby na dywersyfikację przychodów polskich rolników i rozwiązałoby kwestię problemu odorowego, ustawy azotanowej. To rozwiązałoby również problem sadowników i jabłek spadowych. Potrzebne są środki dla polskiej wsi, a dzisiaj będziemy oddawali miliardy złotych do Unii Europejskiej. PiS nie realizuje podstawowych rzeczy. ARiMR nam się zwija, pracowników nie ma, budżetu na polskie rolnictwa nie ma, nie mamy weterynarii i niczego, a PiS dokłada nam kolejną sytuację związaną z ustawa odorową. Mieliśmy też przykład ustawy posła Czabańskiego o ochronie zwierząt – nie udało się w jeden sposób zniszczyć rolnictwa, to szukają drugiego sposobu. Jak nie branża futerkowa, to wszystkie branże. Nie ma zgody na tego typu działania. Mówimy, że występuje tutaj lobbing kapitału zagranicznego. Importujemy ogromne ilości węgla, a jednocześnie nie produkujemy energii z OZE. Energię z OZE kupujemy od Niemców. W pasie nadgranicznym, ok. 100 km od granicy zachodniej polscy rolnicy produkujący kukurydzę na biomasę wywożą do Niemiec, a 20 proc. to są dopłaty krajowe. Także z budżetu krajowego dofinansowujemy niemiecką energetykę, a później importujemy prąd z Niemiec. To są absurdalne rzeczy, które mają miejsce. Rolnicy tracą potężne pieniądze, to są straty miliardowe. Kto wziął w łapę, kto wziął w kieszeń, aby wypuszczać tego typu legislację prawną szkodliwą dla polskiego państwa, dla polskiego rolnictwa?

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dlaczego Jarosław Kaczyński nie weźmie się za ferm

 – Ta ustawa uderza w polskie rolnictwo. Jeśli nie będz

Jak walczyć z odorem w gospodarstwie? System oczys

Panuje powszechne przekonanie, że na wsi może i powinno – ze

Czy ustawa odorowa zostanie przepchnięta? Sejm pon

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się na nowo ust