Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
08.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,00 (+ 1,22%), kukurydza SIE20 - 173,75 (+ 1,16%), rzepak SIE20 - 385,00 (+ 0,85%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.07.2020 13:41 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Nafaszerowana lekami sztuka już nie przejdzie?

Paweł Hetnał

Zgodnie z wytycznymi jakie otrzymali powiatowi lekarze weterynarii, każda sztuka, która trafia do uboju z konieczności musi przejść komplet dodatkowych badań. Rolnik i lekarz wypisują odpowiednio oświadczenie i skierowanie do uboju z konieczności. Poświadczają w nich, że sztuka nie zawiera pozostałości produktów leczniczych, np. antybiotyków. Jeśli badanie potwierdzi wykrycie niedozwolonych substancji, zakład albo pracujący w zakładzie lekarz są zobowiązani do zgłoszenia oszustwa odpowiednim służbom.

 

Powiatowi Lekarze Weterynarii otrzymali nowe wytyczne w związku z powtarzającymi się incydentami dotyczącymi niewłaściwego postępowania z bydłem kierowanym do uboju. W ich gestii będzie zorganizowanie zebrań z lekarzami wolnego zawodu, które mają na celu przekazanie informacji dotyczących wymagań dotyczących uboju z konieczności poza rzeźnią. Spotkania mają za zadanie przypomnieć, że mięso z ww. zwierząt może być wykorzystywane do spożycia przez ludzi wyłącznie jeśli zwierzę było zdrowe pod wszystkimi innymi względami, a uległo wypadkowi, który uniemożliwia transport do rzeźni z przyczyn podyktowanych jego dobrostanem. Zwierze musi być poddane badaniu przedubojowemu przez lekarza weterynarii. Kontuzjowane bydło powinno też być transportowane do rzeźni wraz z poświadczeniem lekarza weterynarii stwierdzającym korzystny wynik badania przedubojowego, jego datę, czas oraz przyczynę uboju z konieczności, a także charakter leczenia jakie zastosował lekarz weterynarii wobec danego zwierzęcia.

 

Dodatkowo powiatowym lekarzom weterynarii polecono pobieranie w rzeźni z każdej tuszy zwierząt gospodarskich kopytnych poddanych takiemu ubojowi próbek do badań w kierunku pozostałości produktów leczniczych z grupy B (substancje przeciwbakteryjne, w tym antybiotyki) oraz z gruby B 2e (w tym leki przeciwzapalne), ewentualnie innych pozostałości lub zanieczyszczeń, których zbadanie uzna za konieczne lekarz weterynarii na podstawie przeprowadzonego badania poubojowego. Ponadto poleca się zgłaszanie organom ścigania wszystkie sytuacje wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa, w tym poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

 

- Każda sztuka, która trafia do uboju z konieczności musi przejść komplet dodatkowych badań. Rolnik i lekarz wypisują odpowiednio oświadczenie i skierowanie do uboju z konieczności. Poświadczają w nich, że sztuka nie zawiera antybiotyków, nlpz i innych. Jeśli w badaniu się coś wykryje zakład albo pracujący w zakładzie lekarz są zobowiązani do zgłoszenia oszustwa odpowiednim służbom – wyjaśnia nasz rozmówca, który jest związany z jednym z zakładów mięsnych na terenie kraju. - Próbki mięsa z takich sztuk są pobierane i wysyłane do właściwego Zakładu Higieny Weterynaryjnej. Wynik jest albo po paru dniach albo po tygodniu. Zakład jest zobowiązany nieformalnie do tego, by do czasu otrzymania wyników tusza pozostawała w zakładzie. Jak będzie wyglądać tusza po tygodniu wiszenia w chłodni, to już nieważne. Takie mięso można ostatecznie wprowadzić wcześniej przed otrzymaniem wyników na rynek. Niemniej w takim wypadku trzeba się liczyć, że w przypadku wyników pozytywnych trzeba będzie sztukę wycofać z rynku. Ostatecznie można poddać oczekującą tuszę zamrożeniu bądź rozbiorowi i zamrożeniu. Może to odstraszy rolników, którzy są gotowi poświadczyć nieprawdę by tylko pozbyć się nafaszerowanej lekami sztuki – mówi nasz rozmówca.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: ASF napędza import australijskiego mięsa

Zapotrzebowanie Chin na wieprzowinę stale rośnie, a ilość im

USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa

Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde

TVN nagłaśnia kolejną aferę z „leżakami”. Tym raze

- Chore krowy, które miały zostać przerobione na produkty sp