Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wysokie wskaźniki eksportowe nijak mają się do kondycji polskiego rolnictwa

Paweł Hetnał

- Jak mówi strona rządowa, w eksporcie produktów rolno-spożywczych jest 30 mld zł w handlowej wymianie zagranicznej. To niby ma świadczyć jak to jest wszystko w porządku. Tymczasem w opracowaniu Instytytu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, dotyczącym handlu zagranicznego, czytamy że eksport produktów rolnictwa zmniejszył się o 20 proc. do 1,8 mld euro – informował na niedawnym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych.

 

- Podkreślam, że nie chodzi o eksport produktów rolno-spożywczych, tylko rolnictwa. Saldo wymiany powiększyło się o 305 mln euro. Saldo wymiany produktów rolnych jest w Polsce ujemne i tracimy 1,6 mld zł. I to jest kondycja rolnictwa panie ministrze. Ja sobie jako Polak nie życzę, żebyście opowiadali i robili wodę z mózgu Polakom, że kondycja polskiego rolnictwa to handel produktami rolno-spożywczymi. To nie jest odzwierciedlenie sytuacji w polskim rolnictwie – podkreślał Tołwiński.

 

- Jest powielane niezrozumienie czym jest eksport. Rolnik został sprowadzony do roli surowcowego, a prawdziwe pożytki są w przetwórstwie i handlu – zaznaczył Gabriel Janowski, były minister rolnictwa . - Te miliardy, o których mówi się, że są z eksportu, płyną do firm macierzystych, a nie do Polaków. Jeszcze raz podkreślam, że rolnik dzisiaj jest w pełni kontrolowany przez rynek spożywczy i handel. Jest takie przysłowie: lepszy handelek niż szpadelek. Rolnikom zostawiono szpadelek. Tym szpadelkiem przy polityce jaką od 30 lat obserwuję, oni sobie grób kopią. Za moich czasów ministerstwo nazywało się ministerstwo rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Później zmieniono na ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. Proszę państwa, wieś się nie rozwija, wieś się zwija na naszych oczach i to jest przestępstwo – grzmiał były szef resortu rolnictwa w latach 1991-1993.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Krzysztof Tołwiński już rok temu ostrzegał rolnikó

- Dziwię się tym mieszkańcom polskiej wsi, tym rolnikom, któ

Krzysztof Tołwiński: PiS chce zrobić z rolnika kun

W środowym proteście rolników w Warszawie, przeciwko zapisom

Minister Ardanowski: Trudno godzić się z prawami p

- Siła państwa i dobrobyt obywateli biorą się z gospodarki,