Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 czerwca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7727 EUR EUR - 4,2554 GBP GBP - 4,7771 DKK DKK - 0,5698
Archiwum
14.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 180,75 (+ 1,12%), kukurydza SIE19 - 176,50 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 369,25 (+ 0,48%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++

Chcą, ale nie mogą. Minister rolnictwa nie ma wpływu na finansowanie Inspekcji Weterynaryjnej

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa dostrzega potrzebę wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, ale nie ma kompetencji ustalania poziomu funduszu wynagrodzeń pracowników Inspekcji i wskazuje wojewodów, którzy jako dysponenci części budżetowych w porozumieniu z Ministrem Finansów, kształtują budżet wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii.

 

W piśmie z 21 stycznia br. Krajowy Związek Producentów Pracodawców Trzody Chlewnej wyraził zaniepokojenie związane z akcją protestacyjną pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. - W związku z zapowiadanym zaostrzeniem protestu, który może wpłynąć zarówno na ograniczenie bezpieczeństwa żywności, jak i na skuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń, branża mięsna wyraża swoje zaniepokojenie narastającym konfliktem – czytamy w piśmie skierowanym przed dwoma miesiącami do ministerstwa rolnictwa.

 

Związek zwraca uwagę na masowy odpływ wykwalifikowanej kadry z Inspekcji Weterynaryjnej. Wg działaczy, większość powiatowych inspektoratów cierpi z powodu niedoboru pracowników. Dodają, iż próby obsadzania nisko opłacanych wakatów przez pracowników bez wykształcenia weterynaryjnego nie przyniosą poprawy sytuacji. - Nie poradzimy sobie jako kraj z wprowadzeniem zasad bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, z nadzorem nad przemieszczaniem zwierząt, czy wygaszaniem ewentualnych ognisk ASF – przestrzega KZP-PTCh, który wyraża poparcie dla pracowników inspekcji, dotyczące postulatów podniesienia wynagrodzeń zgodnie z ich kwalifikacjami, tworzenia nowych etatów do realizacji dodatkowych zadań związanych z walką z wirusem ASF, czy zapewnieniem większego bezpieczeństwa inspektorów podczas pełnienia czynności służbowych.

 

Jak zauważa Związek, zaostrzenie protestu pracowników inspekcji polegające na odmowie wystawiania świadectw zdrowia zwierząt może sparaliżować dostawy żywca do zakładów mięsnych. Ponadto ewentualny brak badania mięsa przez nadzór weterynaryjny może doprowadzić do zatrzymania uboju w zakładach oraz ograniczenie możliwości zaopatrzenia rynku, co bezpośrednio odczują konsumenci. Pod znakiem zapytania stanie również możliwość wywiązania się zakładów eksportujących mięso z wcześniej podpisanych kontraktów eksportowych, gdyż bez dokumentów podpisanych przez inspektorów wysyłki mięsa nie będą realizowane.

 

- W branży mięsnej panuje przeświadczenie, że obecny stan nikomu nie służy i jego utrzymywanie nie ma racjonalnego uzasadnienia. Bez podjęcia zdecydowanych działań w kierunku wzmocnienia kadrowego i finansowego Inspekcji Weterynaryjnej nie zapewnimy odpowiedniej kontroli żywności oraz nie poradzimy sobie z wirusem ASF. Skutki braku konstruktywnego porozumienia administracji z pracownikami inspekcji odczuwalne będą zarówno dla całej branży mięsnej jak i budżetu państwa – czytamy w piśmie organizacji branżowych w sprawie protestu pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Niedawno Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający KZP-PTCh, otrzymał odpowiedź na powyższe wystąpienie. Ministerstwo rolnictwa uspokaja, że konflikt nie ma charakteru narastającego. Ministerstwo dostrzega potrzebę wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, ale nie ma kompetencji ustalania poziomu funduszu wynagrodzeń pracowników Inspekcji i wskazuje wojewodów, którzy "jako dysponenci części budżetowych w porozumieniu z Ministrem Finansów, kształtują budżet wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii”. MRiRW informuje, że prowadzone są prace na szczeblu rządowym mające na celu przygotowanie rozwiązań pozwalających „powiatowym lekarzom weterynarii w większym stopniu wykonywać swoje ustawowe zadania przy pomocy etatowych pracowników Inspekcji”. Ponadto „rozważane jest także rozwiązanie polegające na wyłączeniu organów Inspekcji Weterynaryjnej ze struktur administracji zespolonej w województwie, co wyeliminowałoby stan, w którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma wpływu na kwestie finansowania tej instytucji”.

 

Może zainteresuje Cię również:

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej blokują drogi.

- Chcieliśmy przeprosić serdecznie kierowców, którzy natkną

Kolejne ognisko ASF. Trzecie w tym roku na terenie

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 5 ogniska

Wietnam zaczyna mieć problemy z wieprzowiną. Ponow

Pierwsze ogniska ASF w Wietnamie pojawiły się w lutym 2019 r